Evimin duvarında kabarma var

Zeki Kıvılcım Ziyaretçi
Soru Sor

Duvarın bir kısmı, şerit halinde kabardı ve boyalar dökülmeye başladı. Kabarmanın olduğu yerde yan dairenin banyosu bulunuyor. Yaptırdık dediler, ben de kabarmanın olduğu yeri boyattım. Şimdi yeniden aynı yerde aynı şekilde kabarma oldu. Bu sorun nasıl bir su kaçağından meydana gelebilir.

Yanıtlandı
Su Kaçağı Soruları 8 yıl önce 3 yanıt 24,632 kez görüntülendi

Cevap (3)

 1. Protesisat çalışanı

  Zeki Bey; Duvarın şerit halinde kabarmasının en büyük nedeni, yan komşunun banyosundan sızan sudur. Duvardaki nem arada kuruyorsa küvetten ya da banyo bataryasının bulunduğu yerde su kaçağı vardır. Eğer sürekli bir nem söz konusu ise bu durumda tesisat borusunda bir kaçak olduğu akla getirilmelidir. Banyolarda genellikle küvetin duvara yapıştığı bölümde kaliteli bir yalıtım yapılmamaktadır ve bu nedenle zaman içinde bu yalıtım zayıflamaktadır. Bunun sonucunda da su sızıntılarının meydana gelmesi kaçınılmazdır. Komşunuz muhtemelen su kaçağının meydana geldiği yerin tespitini ve onarımını yaptırmıştır ancak mahalle arasındaki bir tesisatçıdan hizmet almış olma ihtimali son derece büyüktür. Bu tesisatçılar, gelişmiş cihazlara sahip değildir ve bu nedenle tespit işlemini çıplak gözle yapmak zorundadır. Bununda sağlıklı bir tespit olamayacağı açıktır. Geleneksel yöntemlerle hizmet veren tesisatçılar tarafından yapılan işlem sonucu komşunuzun sorunu onardıklarını söylemesi çok doğaldır. Oysa kabarma sorununun halen devam etmesi, su sızıntısının tam anlamı ile giderilmediğini ortaya koymaktadır. Cihazla kırmadan su kaçağı tespiti yapan kurumsal firmalar, akustik dinleme cihazları ile dedektörlü cihazlar kullanmaktadır. Bu cihazlar sayesinde su kaçağının yeri, nerede meydana gelirse gelsin tam olarak tespit edilebilmektedir. Bilgisayarlı sistemlere sahip olan bu cihazlar, donanımlı ve eğitimli teknik personel tarafından kullanılmaktadır ve işlem kısa bir süre içinde sonlandırılmaktadır. Su kaçağı tespit edildikten sonra tadilata gerek kalmadan onarım işlemine başlanmaktadır. Duvarın, fayansın ya da zeminin altında meydana gelen su kaçakları da cihaz sayesinde üz bir maliyetle tespit edilmektedir. Onarım işlemi yapılırken de eğer küvet kenarındaki su yalıtımından kaynaklanan bir sorun varsa, özel olarak geliştirilmiş izolasyon malzemeleri ile bu alandaki sorun tamamen ortadan kaldırılmaktadır. Sorun bataryanın su kaçırması ile ilgiliyse, bataryadaki sorun yaratan bölgenin onarımı ya da değişimi yapılmaktadır. Sorun tesisattan kaynaklanıyorsa bu durumda tesisatın sorun olan bölgesinin tamiri gerçekleştirilmektedir. Gelişmiş teknolojiye sahip cihazlarla hizmet veren su tesisatçıları ile irtibata geçildiğinde, sorunun nereden kaynaklandığı belli olmakta, tespit işleminden sonra yapılan raporlamanın sonucunda da şikayete konu olan banyo ve küvet su sızıntısının tam anlamıyla ortadan kaldırılması mümkün olmaktadır.


  YararlıYararlı(17) Yararlı değilYararlı Değil(3)
 2. Ziyaretçi Derya polat
  20 Ağustos 2019
  Cevapla

  - Duvarlar nem alıp kabarıyor - yeni taşındığım evin tüm duvarları bu kış nem alıp kabarıp dökülmeye başladı Nedenini de bir türlü anlayamadık iki oda arasındaki duvar bile iki taraftan da dökülüyor Bunun nedeni ne olabilir ne yapılmalı Biz taşındığımızda yeni boyanmıştı dökülen yerlerden tekrar boyadık tekrar döküldü


  YararlıYararlı(239) Yararlı değilYararlı Değil(16)
 3. Ziyaretçi Serhat
  21 Aralık 2019
  Cevapla

  yeni inşa edilmiş bir binaya taşındık sadece 2 haftadır buradayız duvarlarımızda kabarma var nedeni ne olabilir


  YararlıYararlı(147) Yararlı değilYararlı Değil(10)

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir