Pis Su Borusu Ses Yalıtımı

arif katrancı Ziyaretçi
Soru Sor

4-5 yıllık bir binanın giriş katında dairem var. Daire sıfır, hiç oturulmadı oturmayı düşünüyorum ama bir şey fark ettim; banyo ve salondan aşırı derecede üst kattakilerin döktüğü su sesi geliyor ve bu durum çok rahatsız ediyor.  Salonda görünürde boru yok, banyo ise asma tavan ile kapatılmış gibi. Bu sesten kurtulmak için ne yapılabilir. Araştırmalarımda kullanılan boruların ses geçirmez pis su borusu ile değişimi yada atık su borusu ses yalıtım yapılması yönünde. Mütahit işi olduğu için borularda adi malzeme kulanılmıştır deniliyor. Yardımlarınıza acil ihtiyaç duymaktayım. Bu şekilde insanın ruh sağlığı bile bozulabilir o evde teşekkürler.

Yanıtlandı
Tesisat Sorunları Soruları 5 yıl önce 3 yanıt 19,147 kez görüntülendi

Cevap (3)

 1. Protesisat çalışanı

  Arif Bey; Pis su borusundan su sesi gelmesi sık karşılaşılan bir sorundur. Bu sorunun çözümü elbette vardır. Atık su borusundan gelen sesi neredeyse tamamen engelleyen yöntemler bulunmaktadır. 1 - Öncelikle atık su borusuna ulaşmak için asma tavan sökülmelidir. Asma tavan söküldükten sonra banyo tavanında bulunan pis su boruları komple sökülür. Ses geçirmez pis su borusu takılabilir. Bu borular hem su sesinin geçmesini engeller hemde kalitelidir. 2 - Eski pimaş borularının değiştirilmesini istemezseniz eğer, yine asma tavan sökülüp atık su borularına ulaşılır. Atık su borusu ses yalıtımı için borunun çevresi ses geçirmez izolasyon malzemesi ile kaplanmalıdır. Bu şekilde atık su borusundan gelen ses %95 oranından engellenebilir. pis su borusu ses yalitimi


  YararlıYararlı(43) Yararlı değilYararlı Değil(8)
 2. Ziyaretçi Arif katrancı

  Hem sessiz boru ile degisim hem yalitim yapmak nasil olur gereklimidir. Maliyeti ne olur


  YararlıYararlı(53) Yararlı değilYararlı Değil(0)
 3. Ziyaretçi Önder Özyılmaz

  Aynı sorun bizim dairede de var daha yeni. Akıllı mühendis ana şaft ile klozetin arasını olabildiğince uzak tutmuş ,borularda asma tavanla gizlenmiş ,evin içinden resmen şelale akıyor gibi.Mevcut boruyu izole etmek tek başına işe yaramayabilir, alcı levha arasına alınabilir belki ama mesafe uzaksa levhaları tasıyıcı sistem vs baya maliyetli olur, sessiz boru da öneriyorlar ;yaptırıp pişman olmak da var ses kesilmezse maliyet. 4 ay oldu ben hala düşünüyorum , siz bir çözüm üretebildiniz mi ?


  YararlıYararlı(53) Yararlı değilYararlı Değil(2)

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir