Sıcak Su Tesisatında Patlama

Vehbi Cömert Ziyaretçi
Soru Sor

Merhaba,
Oturduğum evde sıcak su tesisatı 2 yıl için 6 kez farklı yerlerde eklem yerlerinden patladı. Bu arızalarda genelde geceleyin özellikle evde olmadığım zamanlarda çıkıyor. Bu anormalliğin sebebi ne olabilir ? Kombinin sıcak su çıkış basıncı ile alakalı olabilir mi? Veya ana vanadan gelen basınç fazla olabilir mi? Ana vanayı kısarak tazyiki azaltmak çözüm olabilir mi? Veya ana vanaya basınç regülatörü mü gerekir?

Teşekkürler.

Yanıtlandı
Su Kaçağı Soruları 5 yıl önce 2 yanıt 14,035 kez görüntülendi

Cevap (2)

 1. Protesisat çalışanı

  Vehbi Bey; 1 - Su tesisatı borularında, usta hatasından kaynaklı bir sorun olabilir. Tesisatı döşeyen usta, boruları ek yaparken boruları fazla ısıtmış veya az ısıtarak kaynak yapmış olabilir. 2- Bir diğer ihtimal ise; tesisatı döşeyen ustanın kaynak makinesinde sorun olabilir. Kaynak makinesi arızalı olduğunda borular ek yapılınca sağlam olmaz ve suyun basıncının etkisi ile bu ek yerlerinde patlama meydana geliyor olabilir. Sorunun çözümü için basınç düşürücü vana takılması gerekir. Ayrıca şebeke basıncının ölçülmesi gerekir. Şebeke basıncının etkisi ile hem musluklar çabuk arızalanır hem de tesisat borularında patlama meydana gelebilir. Ayrıca gece saatlerinde su tüketimi az olduğu için şebeke basıncı yükselir ve vanaları kısmanız bir şeyi değiştirmez.


  YararlıYararlı(14) Yararlı değilYararlı Değil(4)
 2. Ziyaretçi haydar şahin
  10 Aralık 2020
  Cevapla

  Bende de aynı sorun var 1 ayda 2 kez sıcak su borusu patladı.Yaptığım araştırmada tesisattaki yüksek su basıncı veya bu basınç nedneiyle arızalanan eşanjörden kaynaklı olacağını üzülerek öğrendim. Yüksek su basıncının musluk vb bozduğunu biliyorum ama bu olayın çözümünün direkt basınç düşürüüc vana mı yoksa kombi değişimi olduğunu bilmiyorum


  YararlıYararlı(58) Yararlı değilYararlı Değil(3)

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir