Su Kaçağı Hakkında

Mesut Arslantaş Ziyaretçi
Soru Sor

Merhabalar,

Soru 1) Banyo dış duvarımda sürekli sıva dökülmesi oluyor, zaman zaman alt komşunun tavanında damlacık şeklinde su akması, ve tavanında kararma oluyor.

Soru 2) Yağmurlu havalarda, çocuk odasının tavanının köşe yerinden sürekli su damlatıyor. İş iyice azdı. Sular şimdide tavanın orta yerinden damlatmaya başladı.

Evin bu sorunundan bıktım ve kesin çözüme kavuşmak istiyorum.

Ne yapabilirim, bu işin bana maliyeti az-çok tahmini ne olur. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Yanıtlandı
Su Kaçağı Soruları 9 yıl önce 1 yanıt 12,450 kez görüntülendi

Cevap (1)

  1. Protesisat çalışanı

    Mesut Bey; Banyo dış duvarınızda meydana gelen sıva dökülmeleri, bir su kaçağı sorununun göstergesidir. Ya temiz su tesisatında ya da gider tesisatında bir su kaçağı vardır. Alt komşunuzun tavanındaki su damlacıklarının arada bir görülmesi, gider tesisatındaki bir su kaçağına işaret ettiği gibi, damlacıkların görülme sıklığı özellikle gece artıyorsa temiz su tesisatında meydana gelen bir su kaçağı sorununu da akla getirebilmektedir. Su kaçağının kesin olarak ve kırmadan tespit edilmesi de mümkündür. Bu hizmet için özel olarak geliştirilmiş su kaçağı tespit cihazları vardır. Bu cihazlarla hizmet veren kurumsal tesisat firmaları, kırmadan su kaçağı tespiti yapmaktadır. İkinci sorunuzda da yağmur suyu hattında veya izolasyonda bir sorun olduğu akla gelmektedir. Binalarda yağmur sularının doğrudan kanal sistemine ulaşmasını sağlamak için yağmur olukları kullanılmaktadır. Bu oluklar çatının saçaklarını boydan boya dolaşmakta, belirli noktalardan da yer altındaki kanal sistemine verilmektedir. Alt katta oturuyorsanız yağmur oluklarında bir tıkanıklık meydana gelmiş veya borularda çatlak kırık olabilir. Bu durumda su borudan yer altındaki kanal sistemine gidemeyecek ve betonun zayıf yerinden evin içine sızacaktır. Ancak bu sorunun da tam nedeninin tespit edilebilmesi için gelişmiş cihazlarla kontrol edilmesi gereklidir. Bu kontroller sırasında konutun her hangi bir yerindeki betonda, fayansta ya da zeminde en küçük bir kırma işlemi de uygulanmamaktadır. Üstelik maliyet, geleneksel yöntemlerle sunulan tüm hizmetlerden çok daha uygun olmaktadır. Ancak net maliyetin çıkarılabilmesi için de yerinde tespit yapılması gereklidir.


    YararlıYararlı(3) Yararlı değilYararlı Değil(0)

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir