Müşteri Temsilcimiz
Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.

Yan Binadan Gelen Su Sızıntısı

Yan binadan gelen su sızıntısı, yan binanın tesisat borusunun sizin bina ile yan binanın arasındaki duvarda olması ve bu tesisat borularında çatlama, kırılma ya da delinme olmasından kaynaklanmaktadır. En kısa zamanda Protesisat ile iletişime geçerek su kaçağı tespiti yaptırmanız gerekir.

Yan Binadan Gelen Suyun Sebepleri

Yan binadan gelen su, tesisat sisteminde bir sorun olmasından kaynaklanır. Yan binanın tesisat boruları sizin binanıza yakın bir noktadaysa ve tesisat sisteminde su kaçağı söz konusuysa sizin dairenizi etkilemektedir.

  • Yan binadan su geliyor olmasının nedenlerinden biri, temiz su tesisatlarında kaçak olmasından kaynaklanır. Özellikle sizin bina ile bitişik olan duvardan su borusu geçiyorsa bu sorun yaşanır. Yan binanın sakinleri su kaçağı olduğunu fark etmedikleri sürece çözüm aramazlar. Bu sebeple sizin yan binadakileri durumdan haberdar etmeniz gerekecektir.
  • Yan binadan gelen su sızıntısının şiddetine bağlı olarak hangi tesisat borusundan kaynaklandığı belirlenebilir. Yan binadan gelen su duvarları ıslatıyorsa ve bu durum bazen azalıyorsa pis su borularında su kaçağı olabilir.
  • Bazen duvarların ıslanmasını yan binadan sanıp üst komşunuzun tesisatından olabileceğini düşünmeyebilirsiniz. Üst daireden su sızıntısı olduğunda ve borunun sorunlu kısmı yan duvara yakın olduğunda, sizin dairenizin duvarı ıslanmaya başlar. Su kaçağının hangi dairede olduğunu kesin olarak belirlenmesi elektronik cihazlar yardımı ile mümkündür.
  • Yan binadan gelen su bazen lağım suyu da olabilmektedir. Bu gibi durumlarda özellikle zemin katta bulunan daireler ve bodrum katta bulunan daireler etkilenir.

Yan binadan gelen suyu engellemek için, tam olarak yan binanın hangi dairesinde sorun olduğu tespit edilmelidir. Bu sorunu özel cihazlar olmadan belirlemek mümkün değildir. Ayrıca yan binadan gelen su sızıntısının kaynağını belirlemek tek bir cihazla da mümkün olmayabilir. Bunun için her tesisat sistemini tek tek kontrol etmek gerekir. Temiz su tesisatı, pis su tesisatı, kalorifer tesisatı ve kanalizasyon tesisatının kontrol edilmesi gerekir. Her tesisat sistemi içinde farklı cihaz kullanılmaktadır.

Yan Binadan Gelen Su Sızıntısı Nasıl Önlenir?

Yan binadan gelen su sızıntısını önlemek için, öncelikle yan binadaki su sızıntısının kaynağı belirlenir. Protesisat 2003 yılından beridir, bilgisayar destekli elektronik cihazlar kullanarak su sızıntısını noktasal olarak tespit etmektedir.

Yan binadan gelen suyun kaynağı temiz su tesisatıysa, sorunlu olan dairenin su basıncı test edilir. Dairenin bütün muslukları kapatılır ve basınçölçer ile temiz su borularındaki suyun basıncı test edilir. Test edilirken, su tüketimi olmamasına rağmen suyun basıncında düşme oluyorsa temiz su tesisatında su kaçağı olduğu kesinlik kazanır.

Basıncın test edilme işleminden sonra su kaçağını noktasal olarak tespit etme çalışmasına geçirilir. Temiz su tesisatında su kaçağını noktasal olarak tespit edebilmek için akustik dinleme cihazı kullanılır. Protesisat, akustik dinleme cihazı ile su kaçağı tespitini Türkiye’de ilk uygulayan firmalardan biridir. Deneyimli personellerimiz, akustik dinleme cihazı ile temiz su borusundaki su kaçağını kısa sürede noktasal olarak tespit ederler. Ayrıca akustik dinleme cihazı kullanarak su kaçağı tespiti yapılırken, duvarlara veya fayanslara zarar verilmez evin hiçbir yerinde kırma dökme meydana gelmez.

Akustik dinleme cihazı ile su kaçağı noktasal olarak tespit edildikten sonra lokal tamirat yapılır. Hızlı bir şekilde sorunlu olan boru onarılır ve işlem tamamlanır.

Yan binadan gelen su sızıntısı pis su borularında da olabilir. Bu durumda, akustik dinleme cihazının kullanılması mümkün değildir. Akustik dinleme cihazının kullanılabilmesi için, boru içindeki suyun basıncının yüksek olması gerekir ki boruda bir çatlak olduğunda ses yapsın ve akustik dinleme cihazı ile duyulması mümkün olsun. Oysa pis su tesisatlarındaki atık suyun basıncı yoktur ve akustik dinleme cihazı ile duyulabilmesi mümkün değildir.

Firmamız bu sorunu aşmak ve kısa sürede su kaçağını bulmak için kameralı görüntüleme cihazı kullanmaktadır. Kameralı görüntüleme cihazının, kamerası pis su borusunun içine gönderilir ve monitörden borunun içi incelenir. Monitörden borunun içini inceleyebilmek için tecrübeli olunmalıdır. Deneyimi olmayan bir personel, monitördeki görüntüleri yorumlayamaz ve su kaçağı tespiti çalışması uzun zaman alabilir. Oysa Protesisat bünyesindeki tüm personeller deneyimlidir ve kısa sürede su kaçağı tespiti yapmaktadırlar.

Protesisat;

  • 2003 yılında kurulan firmamız 30 servis aracı ile hizmet vermektedir.
  • Türkiye’nin en geniş servis ağına sahip su kaçak tespiti firmasıdır.
  • İSO9001 belgesine sahip tek tesisat firmasıdır.
  • Firmamız tarafından yapılan bütün onarımlar bir yıl süreyle garanti altında alınmaktadır.
  • Servis talebinde bulunduğunuzda, bir saat içinde ekiplerimiz adresinize ulaşmaktadır.

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir