Müşteri Temsilcimiz
Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.

Daireme Su Sızıyor Ne Yapmalıyım ?

Alt kata su sızması çok sık yaşanılan bir sorundur. Bu sorun evin herhangi bir yerinde yaşanıyorsa, tesisat borularında su kaçağı olabileceği anlamına gelir. Banyodan alt kata su sızıyorsa tesisat borularında su kaçağı olabileceği gibi fayanslardan da kaynaklanabilmektedir. Firmamız, su kaçağı tespitinde modern cihazlar kullanarak, evinizin hiçbir yerine zarar vermeden üst kattan akan su sorununu kısa sürede çözmektedir.

Banyomdan Alt Kata Su Akıyor

Banyomdan alt kata su akıyor diye şikâyetiniz varsa, evinizin tesisat sisteminde bir sorun olduğu anlamına gelir. Banyodan alt kata su sızıyor olmasının tesisat sistemi dışında fayansların aralarındaki derz dolgudan da kaynaklanmaktadır.

Fayansların arasındaki derz dolgu işlevini kaybederse, banyo zeminine dökülen su fayans aralarından fayansın altına sızar. İlerleyen zamanlarda fayans altındaki su, betondan da sızarak alt katın tavanında belirtileri görülür. Bu durumun sebebi kullandığımız temizlik maddeleridir. Temizlik konusunda titiz olan toplumumuz, en güçlü temizlik ürünlerini kullanmayı tercih ederler. Banyoda yapılan temizlik çalışmalarında da tuz ruhu gibi güçlü kimyasalla maddeler kullanılır. Ancak tuz ruhu gibi temizlik maddeleri, çok güçlü olduğu için fayanslara da zarar verir. Kullanılan güçlü kimyasal temizlik malzemesi fayans aralarındaki derz dolgunun kimyasal yapısını bozarak, banyo alt kata su kaçıyor sorununa sebep olur.

Fayanslardan dolayı banyodan alt kata su sızıyorsa, fayanslara yeniden derz dolgu yapılması gerekir. Derz dolgu yapıldıktan sonra, tuz ruhu benzeri güçlü kimyasal temizlik maddelerinin kullanımından kaçınılmalıdır. Aksi durumda aynı sorunun tekrar yaşanması kaçınılmaz olacaktır.

Üst Komşudan Daireme Su Akıyor

 • Üst komşudan daireme su akıyor şikâyetiniz varsa, durumu üst kat komşunuza bildirmelisiniz.
 • Üst kattan su sızıntısı olduğunu bildirdikten sonra, komşunuzun yapması gereken bazı eylemler bulunmaktadır.
 • Üst komşunuz, öncelikle dairesine gelen ana su hattının vanasını kapatmalıdır. Çünkü alt kata su sızmasında en şiddetli su akması temiz su tesisatında meydana gelir. Bunun sebebi ise, temiz su tesisatındaki suyun basıncı diğer tesisattaki suyun basıncına göre daha yüksek olmasıdır.
 • Komşunuz ana su vanasını kapattıktan sonra, üst kattan akan suda azalma meydana geliyorsa sorunun kaynağı temiz su tesisatı olduğu anlaşılmış olur.
 • Komşunuz ana su vanasını kapatmasına rağmen üst kattan su sızıntısı azalmıyorsa, kalorifer tesisatın kaynaklı su kaçağı olabilir.
 • Kalorifer tesisatındaki su kaçakları, temiz su tesisatındaki su kaçaklarına göre daha yavaş olur. Çünkü kalorifer tesisatının içindeki suyun basıncı yaklaşık 2 bar civarındadır.
 • Üçüncü bir ihtimal ise gider borularından kaynaklı üst kattan akan su
 • Gider borularından yani pimaş borularından kaynaklı, aşağı kata su sızmasının belirtileri çok daha farklıdır. Temiz suyun aksine gider borularındaki su, pis sudur ve alt katın tavanında sarıya çalan bir renkte görülür. Ayrıca pis kokuya sebep olabilir.
 • Üst kat komşunuz, gider borularını bir süre kullanmadığında alt kata akan suda azalma meydana geliyorsa, pimaş borularında sorun olduğu anlamına gelir.

Yukarıda belirlediğimiz eylemleri yaptığınızda sorunun hangi tesisat sisteminde olduğunu anlamış olursunuz. Ancak kendi imkânlarınızla sorunu çözüme kavuşturacağınız teknik donanıma sahip değilsiniz. Firmamız, bu tür sorunları tespit edip onarmak için gerekli olan teknik donanıma ve tecrübeye sahiptir.

Alt Kata Su Sızması

Tavandan su akıyor ne yapmalıyım? Şeklinde şikâyetiniz varsa komşunuza durumu bildirip profesyonel bir firmadan destek almanız gerekir. Evdeki imkânlarınızla yapabileceğiniz pek bir şey yoktur.

Firmamız alt kata su sızması sorununu nasıl çözmektedir?

 • Evlerde suyun taşındığı üç çeşit tesisat sistemi bulunmaktadır. Bu üç tesisat sisteminde de meydana gelen su kaçaklarını tespit etmek için farklı cihazlar ve yöntemler kullanılır.
 • Firmamız temiz su tesisatındaki su kaçaklarını tespit etmek için akustik dinleme cihazı kullanmaktadır.
 • Akustik dinleme cihazı ile temiz su tesisatındaki su kaçağı dinlenerek tespit edilir. Temiz su tesisatındaki su kaçağını dinleyerek tespit etmek için suyun basıncı yüksek olmalıdır. Suyun basıncı çok düşükse, ekiplerimiz temiz su tesisatındaki suyun basıncını yükseltirler ve akustik dinleme cihazı ile temiz su tesisatındaki su kaçağını noktasal olarak tespit edilmesi sağlarlar.
 • Akustik dinleme cihazının iki önemli aparatı bulunur. Bunlardan biri proptur. Prop bir nevi hoparlör görevi görür. İkinci önemli aparat ise akustik dinleme cihazının kulaklığıdır. Kulaklık, proptan gelen sesleri kullanıcıya aktarır. Çok hassas olan bu iki aparat sayesinde, kırmadan su kaçağı tespiti mümkün olur.
 • Üst kattaki komşudan su sızıntısının sebebi temiz su tesisatından kaynaklı değilse ve kalorifer tesisatından kaynaklanıyorsa, firmamız bu sorunun tespiti için termal kamera kullanmaktadır.
 • Kalorifer borularında akan su sıcaktır. Su sıcak olduğu için, kalorifer borularını da ısıtır. Termal kamera ile bakıldığında sıcak olan borular rahatlıkla görülür. Boruların duvarın veya fayansın altından geçmesinin bir önemi yoktur, termal kamera ile görülebilmektedir.
 • Termal kamerayla kalorifer borularına bakıldığında, kalorifer boruları düz olarak görülür. Ancak su kaçağı olan kısım ise dağınık görülür. Böylece kalorifer tesisatındaki su kaçakları noktasal olarak tespit edilir.
 • Kalorifer borularında meydana gelen su kaçakları, çoğu zaman kaçak onarıcı ilaç ile giderilir. Su kaçak onarıcı ilaç, borudaki ufak çatlakları onarmaktadır.
 • Alt kata su sızmasının sebebi gider borularıysa, firmamız bu durumda kameralı görüntüleme cihazı kullanmaktadır.
 • Kameralı görüntüleme cihazı ile gider borusunun içindeki bütün sorunlar tespit edilebilmektedir.
 • Gider borularından dolayı, alt kata su sızıyorsa gider borusunda çatlak olabilir veya gider borularının ek yerlerinde bulunan contada sorun olabilir. Her iki olasılıkta kameralı görüntüleme cihazı ile tespit edilebilmektedir.

Firmamız 2004 yılından beri elektronik cihazlarla su kaçağı tespiti yapmaktadır. 14 yıllık tecrübemiz ile müşterilerimizin tesisat sorunlarını hiçbir yere zarar vermeden çözmekteyiz. İSO9001 belgesine sahip tek tesisat firması olarak Protesisat, 20 servis aracı ile İstanbul’un tüm ilçelerine fiyat farkı almadan hizmet vermektedir.

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir