Müşteri Temsilcimiz
Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.

En İyi Radyatör Petek Modeli Hangisi ?

Radyatör Petek Nedir ?

Kombinin pompaladığı sıcak su, tesisat borularından geçerek peteklere ulaşır, petekler elde ettiği ısıyı bulunduğu ortama yayarlar, yaydıkları bu ısı ile ortamları ısıtırlar. Hangi radyatör petek daha iyi ısı verir, alurad petek modelleri ve arasındaki farklar, petek bakımı ve ısı tasarrufu hakkında detayları inceleyelim.

Radyatör Petek Modelleri Nelerdir ?

 • Alüminyum Panel Petek Radyatörler
 • Sac Panel Petek Radyatörler
 • Döküm Petek Radyatörler
 • Havlupan Petek Radyatörler
 • Dekoratif Panel Petek Radyatörler
 • Yerden Isıtmalı Petekler

Panel Radyatörler ile Döküm Radyatörler Arasındaki Farklar ?

 • Panel radyatörler, yapısı itibariyle sac ve alüminyum dan üretildiklerinden, ısıyı ortama hemen yayarlar, bu sayede ortamlar hızlı bir şekilde ısınırlar.Panel radyatörler, döküm radyatörlere göre 5 kat daha hafiftir, nakliyesi kolaydır, kurulumu basittir.
 • Isı iletkenliği yüksek olan panel radyatörler enerji tasarrufludur, daha az doğalgaz faturası ödersiniz, döküm radyatörler ise ısıyı kendi içinde hapseder ve yeteri kadar ortama ısı vermezler, geç ısınırlar ve daha fazla doğalgaz kullanmanız gerekir.
 • Döküm radyatörlerin içi panel radyatörlere göre daha hızlı kirlenir, devir daim daha zor ve yavaş olduğundan daha fazla balçıklaşmaya sebep olur ve sık sık petek temizliği yaptırmayı gerektirir.
 • Panel radyatörler, evinize daha az yük bindirir, konforlu ve estetiktir.
 • Dekoratif görünümlü panel radyatörler üretilmiştir, odalara renk veren dekoratif paneller, tüm panel radyatörler gibi toz, is gibi duvar ve perdelere zarar vermez, kirletmez.

Dekoratif Panel Radyatör Modelleri

Petek Kalori Hesabı, Odayı Kaç Petekle Isıtabilirim ?

Kombi yada kalorifer kazanı takılacak olan bir yapının ısınması için ne kadar kaloride peteklere sahip olmasını bilmeniz gerekir, Odanın ısınması, peteğin boyu ve kaç Kcal ürettiği ile ilgili olması ile beraber, odanın cephesi, kuzey cephemi güney cephemi bunlarda göz ardı edilmemesi gereken noktalardır. Eğer oturduğunuz mahal, bodrum kat yada taras kat gibi alanlar ise ortalama %10-15 arası değere artı ilave edilerek hesap yapılmalıdır, çünkü bu tür konumlarda ısı kaybı fazla yaşanabilir.

Metre Bazında Kalori Hesabı : Ortalama 10-15 mt’2 bir odanın rahatlıkla ısınabilmesi için 1 mt genişliğinde 60 cm yüksekliğinde bir peteğe ihtiyacı vardır. 1 mt ye 60 cm bir petek yaklaşık 1800 Kcal ısı verir.

Metreküp Bazında Kalori Hesabı : Yaklaşık olarak hesaplandığında 1 metreküp başına 45 Kcal/saat enerji harcayarak ısı elde edilir.

Tecrübe ile Teori Farkı : Yukarıdaki hesaplamalar teorik hesaplamalar olması ile birlikte, eğer kaliteli bir ısı elde etmek isterseniz, 1 metre boyunda 60 cm yüksekliğinde peteklere 20 cm ek uzunluk ilave ederseniz daha kaliteli bir ısı elde edersiniz.

Radyatör Peteklerin Kullanım Ömrü ve Garanti Süresi ?

Panel radyatörler 10 ile 15 yıl arasında kullanım ömrüne sahip aluminum ve sac metal alaşımından oluşurlar, ilk alüminyum alaşımlı petek modelini alurad markası ürettiğinden, halk dilinde alurad petek olarak bilinen petek radyatörler 2 yıl garantili olmakla beraber neden 15 yılda ömürleri tükeniyor, inceleyelim.

 • En az 2 yılda bir temizletilmesi gereken radyatör petekler, zamanı geldiği halde temizletilmez ise örneğin 6 yıl sonra temizletilmek istenirse, içinde oluşan kurum ve balçıklar, kanallara yapışır, ve temizlenmesi halinde panel içinde tahribatlara, eğer uzman bir firma tarafından petek temizliği yaptırılmazsa, peteğin delinmesine kadar zararlar oluşturabilir. (Zamanında petek temizliği yaptırın..)
 • Petek temizliği yapılırken, hem koruyucu hemde temizleyici kimyasallar kullanılır, 2 yılda bir petek temizliği yaptırırsanız, peteklerin ömürleri uzar, daha uzun yıllar kullanabilirsiniz.

Daha İyi Isınma İçin Petek Temizliği Yaptırın !

Peteklerinizin daha fazla ısınması için kombi derecesini yükselterek gereksiz harcama yapmayın, petekleriniz, örneğin geçen seneye göre daha az ısınıyorsa, alurad peteklerin üstü ısınıyor altı ısınmıyor sa, kombiye en uzak petek az ısınıyorsa yada kombi sürekli çalıştığı halde ısınamıyor sanız, peteklerinizi temizletmelisiniz. 2 yılda bir petek temizliği yaptırmalısınız, peteklerinizden şikayet etmeyin, petek temizliği yaptırın.

Protesisat Petek Temizleme Servisi ile Tanışın !

Firmamız Protesisat İstanbul’un tüm noktalarına petek temizleme hizmeti sunar. Kimyasal koruyucu ve temizleyici ilaçlar kullanılarak, peteklerinizi sökmeden cihazlarla temizlenir, Firmamızı arayarak servis talebi oluşturabilirsiniz.

Yorumlar (1)

 1. Ziyaretçi Hakan
  10 Ocak 2017
  Cevapla

  Yurt dışında şöyle bir petek gördüm. İçinde değişik bir taş varmış içinde su ısınınca taşlarıda ısıtıyor elektrik gitse bile o taşların sıcaklığı ile 4-5 saat daha petekler sıcak kalıyormuş. Bu olay Türkiyede de varmıdır.

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir