Müşteri Temsilcimiz
Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.

İstanbul Petek Temizliği

Petek temizliğinde öncü firmalardan biri olan Protesisat, kullandığı teknoloji sayesinde kalıcı çözümler üretmektedir. Peteklerin üstü ısınmıyor,  peteklerin altı ısınmıyor ya da bazı petekler ısınıp bazıları ısınmıyor fark etmez, Protesisat ile iletişime geçerseniz her türlü petek sorunuzu çözüme kavuşturuyoruz.

Peteklerin Altı Isınmıyor

Kombiden gelen sıcak su peteklere aktarılır. Petekler, suyun ısısını dışarı yansıtarak ortamın ısınmasını sağlar. Su, petek içinde turunu tamamlayınca soğumuş olur ve ısınmak için kombiye geri döner. Bu olay kombi açık olduğu sürece devam eder.

Boruların içindeki su kapalı bir ortamdadır. İstisnai durumlar dışında, dışardan su girmez veya dışarı su çıkmaz. Kapalı ortamdaki su zamanla kireçlenir. Kireç, borulara ve peteğe yapışır. Petek içinde suyun devir daimi sırasında aşınma meydana gelir. Aşınmanın etkisi ile balçık oluşur. Zamanla bu kireç ve balçık petek dibine çöker.

Peteklerin içinde ufak kanallar bulunur. Su bu kanallardan geçerek ısısını verir ve kombiye gider. Petek dibinde balçık biriktiği zaman, su bu kısımdan geçemez. Suyun geçemediği kısımlarda petek soğuk olur. Bu nedenle peteklerin üstü ısınıyor altı ısınmıyor.

Peteklerin Üstü Isınmıyor

Radyatörler içinde hiç hava bulunmaz. Kombiden gelen su vardır. Bazı nedenlerden dolayı, peteklerin içine hava girebilmektedir. Peteğin içine giren hava, sudan daha hafif olduğu için peteğin üst kısımlarında birikir. Kombiden peteğe su geldiği zaman, peteğin üst kısmında hava bulunduğu için o kısımlara ulaşmaz. Bu nedenle peteklerin altı ısınıyor üstü ısınmıyor sorununu meydana getirir.

Bunun çözümü basittir. Peteklerin havasını alırsanız, petek düzgün olarak ısınacaktır.

Bazı Petekler Isınmıyor

Bazı petekler ısınmıyorsa bu sorun ya kombiden kaynaklıdır ya da kalorifer boruları ile ilgili bir sorun vardır.

Kombi pompası, suyu peteklere pompalamakla görevlidir. Kombi seçimi yapılırken, petek sayısı ve kullanılan kalorifer borusunun uzunluğu hesaba katılmalıdır. Bu durumlar göz önüne alınmazsa, kombi pompasının gücü yetersiz kalabilir.

Bazı petekler ısınmıyorsa bu durum kalorifer borularından da kaynaklanıyor olabilir. Kalorifer boruları kireç ve balçık nedeniyle tıkanabilmektedir. Tıkanıklığın olduğu yere göre, ısınmayan petek sayısı değişebilmektedir. Tıkanıklığın olduğu boruya bağlı kaç tane petek varsa hepsinde aynı sorun görülür.

Bu sorunu kendi imkânlarınızla çözmeniz mümkün değildir. Protesisat olarak bu gibi sorunları petek temizleme makineleri ile petek temizliği yaparak çözeriz.

Petek Temizleme Nasıl Yapılır?

Petek temizliği, petek temizleme makineleri ile yapılmaktadır. Petek temizliği makinesi banyonuzda bulunan havlupan peteğine veya kolektöre bağlanır.

 • Makine bağlandıktan sonra, bütün peteklerin vanaları kapatılır.
 • Kombinin altındaki vanalar kapatılır.
 • Temizliği yapılacak peteğin giriş çıkış vanaları açık bırakılır.
 • Kalorifer petek temizleme makinesi çalıştırılır.
 • Bu işlem sırayla bütün peteklere uygulanır.
 • Petek temizliği işlemi bittikten sonra kalorifer tesisatına petek koruyucu ilaç koyulur.
 • Daha sonra, kombi altındaki vanalar açılır. Kombi çalıştırılır.
 • Peteklerin havası alınır ve işlem tamamlanır.

Kombi petek temizleme işlemi sırasında petekleriniz yerinden sökülmez. Alurad petekler hariç. Çünkü alurad peteklerin içinde zamanla taş benzeri yapılar oluşur. Bu taşların çıkartılması için peteğin yerinden sökülmesi gerekir.

Kalorifer Petek Temizleme Faydaları

 • Kombinizin bakımı yapılmış olur. Böylece kombinin ömrü uzar.
 • Kombi pompası suyun pompalarken daha rahat çalışacağı için ömrü uzamış olur.
 • Peteklerin içi ilk günkü gibi tertemiz olur.
 • Kalorifer boruları, kireçten ve balçıktan temizlenir suyun dolaşımı kolaylaşır. Anlık ısı farklarına hızlı tepki verir.
 • Yapılan petek temizliği sayesinde daha az enerji tüketimiyle daha fazla ısı elde edilir. Bu durum faturalara olumlu etki eder.
 • İki yılda bir düzenli yapılan petek temizliği ile kalorifer sisteminizin ömrünü uzatmış olursunuz.

Petek temizleme işlemini 2 yılda bir düzenli olarak yaptırmanızı öneririz. 2 yılda bir yapılan petek temizleme işlemi sayesinde çok ciddi tasarruf sağlamış olursunuz.

Protesisat Petek Temizleme Firması Hakkında

 • Firmamız, İSO9001 belgesine sahip tek tesisat firmasıdır.
 • 30 servis aracı ile Türkiye’nin en geniş mobil ağına sahip tesisat firmasıdır.
 • Kullanıldığımız teknolojiler sayesinde, petek temizleme sektörüne yön veren bir firmadır.
 • 14 yıllık tecrübesi ile kalıcı çözümler üreten kurumsal bir firmadır.
 • Müşteri memnuniyeti için, petek temizliği işlemi bittikten sonra müşterilerini arayarak talep ve şikâyetlerini dikkate almaktadır.
 • İstanbul’un tüm ilçelerine fiyat farkı almaksızın hizmet vermekteyiz.

Petekle ilgili sorunlarınız için bizimle iletişime geçerek servis kaydı oluşturabilirsiniz. Petek temizleme işleminde uzman olan ekiplerimiz en geç 2 saat içinde adresinize gelerek çalışmalara başlarlar.

Yorumlar (31)

 1. Ziyaretçi s4MET
  10 Kasım 2019
  Cevapla

  evim bir yıllık yeni yapı peteklerimin kimi ısınıyor kimi ısınmıyor sorun problem nedir bilmiyorum su ilaçlı kimyasalla yıkatsak petekleri faydası olurmu şifa olurmu bizim derdimize petek temizliği petek yıkama kimyasalla petek yıkama fiyatları nekadar veya ilaçsız kimyasalsız petek yıkama fiyatı nekadar bilgi verirseniz sevinirim

 2. Ziyaretçi Zeynep
  8 Kasım 2018
  Cevapla

  Çok memnun kaldım. İşlerini çok iyi ve temiz yaptılar. Ustalar çok nazik ve özenli. Kesinlikle öneririm.

 3. Ziyaretçi NİHAN KUYUMCU

  28 eylülde Petek temizliği için çağırmıştım ekibinizi buraya da yorum yapmak istedim , Binamız çok yeni olmadığı için petekler hayli kötü bir durumdaydı , Çok memnun kaldık peteklerimiz gayet iyi bir duruma geldi , Peteklerin içinden berrak su gelene kadar temizledi arkadaşlar, Saolsunlar kombinin flitre bakımı,peteklerın havasının alınması vs.ilaçlı su verimi hepsi eksiksiz bir şekilde yapıldı.öncesi sonrası çok farkediyor gerçekten .keşke daha önce yaptırsaymışız . Bukadar farkedeceğini düşünmüyordum.Ekibiniz ve size teşekkür ederiz.Yakın zamanda da patronum için arayacağım sizi tıkalı petek kalmasın :D

 4. Protesisat çalışanı

  Memnuniyetinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz...

 5. Ziyaretçi samet karakoc

  iyi günler, kombimiz musluklara su gönderiyor fakat peteklere hiçbir şekilde ısıtma yapmıyor petekler için devreye girmiyor. sorun kombide mi peteklerde mi tesisatta mı bilmiyoruz.yeni ev olduğundan petekler ve tesisat yeni. sadece kombi önceki evden söktüğümüz kombiyi kullandık. 3 yıllık bi kombi ve 1 yıl kadar yeni ev yapılana kadar depoda bekledi. ne yapmamız gerekir? bakım fiyatlarınız nedir e-mail gönderebilir misiniz fiyat listenizi.

 6. Ziyaretçi Hüseyin Aydın

  Evimde oluşan ısı kaybı ve yeterli derecede kombiden verim alamamdan dolayı protesisat'a başvurdum . ve sağolsunlar çok güzel ilgi ve alaka gösterdiler,istanbuldaki hava muhalefeti kar v.b durumlar olmasına rağmen belirttikleri tarihte teknisyen arkadaşlarınız intikal etti. Tamer Turan isimli istanbul anadolu yakasında calısan arkadaşınız , yeterli teknik bilgi ve kapasiteye sahip olduğunu ben ve ailem gözlemledik . Doğru bir arıza teşhisi koydu , ve iş ahlakı muazzam seviyede, Ben arkadasınıza birebir tesekkür edemedim, sizden en önemlı ricam bu mesajımı hem şirket sahibine hemde tamer arkadaşınıza göstermeniz. . . Çevreme heryerde sizleri tavsiye edicem , mükemmel bir iş çıkardınız , iş ahlakınızla biz tüketiciyi hoşnut ettiniz , Tamer arkadaşınıza öncelik ve sonra sizlere şükranlarımı sunuyorum. İyi Çalışma ve kazanclar dilerim

 7. Ziyaretçi Deniz Borazan

  Dün akşam petek temizliği yaptırdık. Profesyonel çalışmanız için firmanıza ve ustaya teşekkürler. İhtiyaç duyan olduğunda kesinlikle firmanızı tavsiye edeceğim.

 8. Ziyaretçi SEDA
  21 Aralık 2016
  Cevapla

  PROTESİSAT ÇALIŞANLARI ÖNCELİKLE SİZLERE TEŞEKKÜRLERİMİ SUNARIM BENİMDE PETEKLERİM HİÇ ISINMIYORDU SİZİ ARADIM DÜN ARKADAŞLAR GELDİ PETEKLERİN İÇLERİNİ TEMİZLEDİLER ŞUAN ÇOK GÜZEL ISININIYORUM PROTESİSAT VE EKİBİNİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM SİZLERİN SAYESİNDE ISINMAYAN EVİM ISINDI :D

 9. Ziyaretçi mevlüt özkan
  3 Kasım 2016
  Cevapla

  petek temizlikleri toplamda ne kadara mal oluyor acaba. bilgi verebilirmisiniz ?

 10. Protesisat çalışanı

  mevlut bey, petek sayısına göre ve peteklerinizin model cinsine göre değişmektedir. İstanbul'un tüm ilçelerine hizmet bedelimiz aynıdır. Bizleri arayarak bilgi alabilir ve servis kaydı oluşturabilirsiniz. iyi çalışmalar

 11. Ziyaretçi mehmet
  1 Kasım 2016
  Cevapla

  makineli petek temizliği ücreti ne kadar ?istanbul avrupa

 12. Protesisat çalışanı

  Mehmet bey, İstanbul avrupa ve anadolu yakası servis ücretimz sabittir. Fiyatı değiştirecek ten unsur petek sayısıdır, Petek adetlerinizi belirtirseniz size fiyat verebiliriz. iyi çalışmalar

 13. Ziyaretçi Vehap
  18 Ekim 2016
  Cevapla

  peteklerin hepsini yakıyorum ama kombim Vesman vitopent 100 8.5 metre peteklerim var üstleri ısınıyor ama alt kısımlarında az ısınıyor petekler komplemi ısınırmı yoksa sadece ılıkmı olur

 14. Ziyaretçi İsmaik Kılınç

  radyatör petekler geçen yıla göre daha az ısı verdiği için petek temizliği yaptırmak istiyoruz, kimyasalla temizlendiğinde içinde biriken tortu ve pisliklerin gideceğini düşünüyorum. İstanbul bağcılar da oturuyorum, 7 adet petek mevcuttur. Petekler 6 yıldır kullanılmaktadır. Canlı destek de numaramı yazdım, ekibinizin bugun gelmesini rica ederim, iyi çalışmalar

 15. Ziyaretçi Hülya bahçeci

  kış olmadan peteklerimi temizletmek istiyorum, geçen yıl hem fazla fatura ödemedim hemde ısınamadım, petek temizliği için hangi ilçelere hizmet veriyorsunuz ?

 16. Ziyaretçi abdurrahman yılmaz

  radyatörlerin 2 si ısınıyor 4 ü geç ısınıyor, ısınana kadar bekliyoruz, ve geceleride ısınmayan petekler ses yapıyor neden yapar, geç ısınan peteklerin hızlı ısınması için ne yapmalıyız ?

 17. Ziyaretçi Faruk öz
  30 Ağustos 2016
  Cevapla

  petek temizliğini kaç TL ye yapıyorsunuz, villa ve normal daire fiyatları nedir ? bu işlem kaç saat sürmektedir. Bilgi vermenizi rica ederim.

 18. Ziyaretçi tarık bayram
  16 Ağustos 2016
  Cevapla

  peteklerin üstü ısınıpda altı neden ısınmaz, evdeki 6 peteğin 4 ü ısınmıyor, petek temizliği yaptırırsak sorunu çözmüş olurmuyuz ?

 19. Protesisat çalışanı

  Sayın Tarık bey, Peteklerinizin içi kireç ve tortu ile dolduğunda balçıklanır ve dibe çözer buda peteklerinizin içindeki sıcak suyun sirkülasyonunu zorlar ve ısınmaz, petek temizliği yaptırarak çözüm sağlayabilirsiniz.

 20. Ziyaretçi murat duman
  15 Aralık 2015
  Cevapla

  peteklerin üstü ısındığı halde altı ısınmıyor ve bu olay tüm peteklerde aynı, kombi yeni eve taşınalıda 4 yıl oldu, petek temizliği yaptırırsak bu sorunu çözermiyiz ?

 21. Protesisat çalışanı

  Murat bey, Petekler zamanla içlerinde ddevir daim yapan suyun kireçlenmesi ve balçıklanması ile iyi ısınmaz, bu durumda petek temizliği yaptırmak gerekir, 4 yıl peteklerin tıkanıp ısınmaması için yeterli bir süredir, bizleri arayarak çözüm sağlayabilirsiniz.

 22. Ziyaretçi semih yılmaz
  12 Aralık 2015
  Cevapla

  evimdeki petekler ısınmıyor geçen yıl çok doğalgaz faturası ödedik bu sene okadar fatura ödemek istemiyorum, petek temizliği yaptırırsam peteklerimin daha iyi ısınacağını düşünüyorum. Bağcılara hizmet veriyor musunuz ?

 23. Protesisat çalışanı

  Sayın Semih bey, petek temizliği yaptırırsanız verim artar ısı kaybı yaşamaz daha fazla fatura ödemezsiniz, bağcılara servisimiz bulunmaktadır, lütfen bizleri arayarak servis talebinde bulununuz. iyi çalışmalar

 24. Ziyaretçi suat oltu
  8 Mart 2014
  Cevapla

  radyatör tesisatında su sesleri geliyor ayrıca petekler yeterince ısınmıyor, 3 yıl önce petekleri temizletmiştim düzelmişti, tekrar petekleri temizletmem gerekiyor, bakırköy ilçesine servisiniz varmıdır ?

 25. Protesisat çalışanı

  Sayın Suat bey, Radyatör tesisatınızda ki su sesleri petek açma kapama vanasındaki arızadan kaynaklanabilir, petek temizliği yaptırdığınızda vana içinde ustamız sizlere çözüm üretecek ses sorunu kalmayacaktır, bakırköy ilçesine servisimiz bulunmaktadır. Bizleri aramanız durumunda 2 saat içerisinde peteklerinizi temizlemek üzere ekibimiz sizde olacaktır.

 26. Ziyaretçi demet alıncak
  5 Şubat 2014
  Cevapla

  Dubleks dairemizin alt katındaki peteklerin bazıları az ısınırken üst kat petekler hiç ısınmıyor, kombi firması bunun bir petek sorunu olduğunu söyledi ve peteklerin temizlenmesi gerektiğini bu işide sizlerin yaptığını söyledi, kaç günde biter bu işlem, çağırdığımızda ne zaman gelebiliyorsunuz, petekler yerinden sökülüyormu ?

 27. Protesisat çalışanı

  Demet hanım, Petek temizliği yaptırmanız durumunda tüm peteklerinizin yeterince iyi ısındığını göreceksiniz, işlem süresi petek sayısına bağlıdır, ortalama 7 petek olduğunu düşünürsek 1 saat 1,5 saat gibi bir sürede işlemleri tamamlıyoruz, petekleriniz üstü ızgaralı aluminyum peteklerden ise, sökülmeden temizliği yapılabilmektedir.

 28. Ziyaretçi semra utkan
  12 Ocak 2014
  Cevapla

  Peteklerimizden 3 tanesi ısınırken geri kalan 4 tanesi altı ısınmıyor üstü ısınıyor, kombi derecesini yükseltsem de faydası olmuyor, kadıköy ilçesine hizmet veriyormusunuz ?

 29. Protesisat çalışanı

  Sayın Semra Hanım, Petek temizliği yaptırırsanız tüm petekleriniz eşit derecede ısınacaktır. Kadıköy ilçesine hizmet vermekteyiz. Bizi arayarak servis kaydı oluşturabilirsiniz.

 30. Ziyaretçi Selma pervin ortaç

  Kalorifer petek temizliği için radyatör temizliği yaptırmak peteklerimi temizletmek istiyorum, yani peteklerin içini kimyasalla yıkatmak istiyorum, sanırım peteklerim temizleninca daha az fatura öder daha fazla ısınırım, Maltepe ilçesine hizmet veriyormusunuz ?

 31. Protesisat çalışanı

  Sayın Selma Hanım, Elbette peteklerinizi yıkatır temizletirseniz daha fazla verim elde eder, daha az fatura ödersiniz, evet kimyasallarla temizliği gerçekleştiriyoruz, Maltepe ilçesine hizmet vermekteyiz. İstanbul'un tüm noktalarına servisimiz fiyat farkı bulunmadan vardır.

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir