Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.

Peteklerin Havası Nasıl Alınır ?

Ev ve işyerlerinde yaşanan ısınma problemi ve yüksek faturaların başlıca sebeplerinden biri, kalorifer tesisatı içerisinde biriken havadır. Tesisat içerisinde biriken hava, zamanla hacmini büyütür ve sıcak suyun peteklerin belirli bir bölümüne erişimini sınırlar. Bu nedenle kombinizden yeterli verimi alamaz ve ısınma problemi yaşarsınız. Siz değerli müşterilerimize petek havası nasıl alınır, hangi sebeplerden dolayı petekleriniz ısınmaz lütfen okumaya devam ediniz. Dilerseniz aşağıdaki videomuzu izleyebilirsiniz.

Peteklerde Hava Neden Oluşur?

Özellikle yeni kurulan kalorifer tesisatlarında, kurulum sırasında borular içerisinde kalan havanın petek tesisatı içerisinde sıkışma yapması nedeni ile oluşur. Buna ek olarak, kalorifer tesisatlarında yapılan su değişimleri sırasında su çıkış kanallarından gelen havanın sıkışması da görülmektedir.

Peteklerin Altı Isınmıyor!

Peteklerin hava yapması nedeni ile tesisat içerisinde sirküle edilemeyen su, peteklerin özellikle alt bölgelerine erişemez. Bu nedenle genellikle peteklerin üstü sıcak, altı soğuk olur. Peteklerin alt kısmında başlayan ısınma problemi, müdahale edilmezse radyatör içerisinde yer alan havanın hacminin genişlemesi ile peteğin tamamında görülür.

Döküm Peteklerin Havası Nasıl Alınır?

Eski tip kalorifer peteklerinin havasını almak normal peteklere göre biraz daha zordur, çünkü döküm kalorifer petekleri eski bir teknoloji olduğundan oksitlenme, paslanma ve çürüme yapma olasılığı daha yüksektir. Öncelikle döküm peteklerin havasını almak için peteğin üst vanasını kapatın, vana olmayan diğer üst tarafında hava alma prujörü olması gerekir pense yardımıyla dörtköşe prujör vidasını gevşeterek su gelene ve tüm hava boşalana kadar açık şekilde tutun su geldiğinde sıkıca kapatın. Eğer döküm  peteğinizde hava alma prujörü yok veya paslanmışsa havayı vana tarafından almanız gerekmekte, bu işlemde ingiliz anahtarı gerekir yine alt vana açık olacak, üst vana kapalı olacak şekilde üst vananın rekorunu 2-3 diş gevşetip hava tamamen çıkıp su geldikten sonra geri sıktığınızda eski tip döküm kalorifer peteğinizin havası alınmış olacaktır.

Kombiye Uzak Petek Isınmıyor ?

Petek tesisat borularında ki tıkanıklıktan meydana gelen bu sorun, tesisatınızı temizletmeniz ile düzelecektir. Protesisat firmamızı arayarak kombiden son peteğe kadar olan tüm tesisatınızın içi temizlenir ve koruyucu kimyasalla bakımı yapılır.

Radyatörlerin Havası Nasıl Alınır?

Purjör Anahtarı

Peteklerin havasını alabilmek için öncelikle bir adet “purjör anahtarı” veya “düz tornavida” temin etmeniz gerekir. Kaloriferin üst kısmında bulunan purjör vanasını, tornavida yada purjör anahtarı ile gevşetip, su gelinceye kadar bu şekilde bırakıyoruz. Purjör vanasından su geldiği takdirde petek içerisinde yer alan hava tükenmiş ve sıcak su petek içerisinde sorunsuz bir şekilde sirküle edilir hale gelmiştir.

Purjör vanasını tekrar eski konumuna getirerek bir süre bekleyin, eğer hala peteklerinizde ısınma problemi görülüyor ise kalorifer tesisatı içerisinde balçıklanma meydana gelmiştir. Ne yazık ki bu duruma müdahale etmeniz imkansızdır.

Böyle bir durumda sizin için en iyi çözüm çağrı merkezimizi arayarak servis talebinde bulunmanız olacaktır. Uzman ekip ve profesyonel cihazlarla petek içerisinde yer alan balçıklanma problemini giderir, mümkün olan en uygun fiyata size özel çözümler sunarız.

Yorumlar (20)

 1. 30 Kasım 2016
  Cevapla

  Merhaba, petek havası alınması ile ilgili bir sorum olacak, videoda bununla ilgili bilgi bulamadım.
  – Hava alınma işlemi sırasında kombinin açık ya da kapalı olması önemli midir? İşlem öncesi kombiyi kapatmalı mıyız?

 2. 2 Ağustos 2016
  Cevapla

  Merhaba peteklerin bazıları hiç ısınmıyor havasını alınca düzeldi, anlatımınız için özellikle böyle bir sorunu gidermek için video hazırlamanız gerçekten sizin iyi bir firma olduğunuzu gösteriyor, çalışmalarınızda başarılar.

 3. 12 Temmuz 2016
  Cevapla

  Kombi arızalandı diye kombi servisini çağırdık ama peteklerimizin hiç biri ısınmıyor, sıcak su geliyor ama petek radyatörler hiç ısınmıyor sadece boruları ısınıyor sanırım bir yerde tıkanıklık var, siz petek tıkanıklığı açıyormusunuz ?

 4. Merhaba Yusuf bey,
  Belirttiğiniz sorun kombi sorunu değil petek temizliği sorunudur, radyatörlerinizin içini kimyasallar ve cihazlarla temizlemek gerekiyor, bizleri ararsanız ekibimiz aynı gün sizlere hizmet verir, petek temizliği yapılırken petekleriniz sökülmez, İstanbul’un tüm ilçelerine aynı fiyata hizmet vermekteyiz.

 5. 24 Haziran 2016
  Cevapla

  Peteklerin havasını alamıyorduk sayenizde anlatımlarınızı izleyerek peteklerimizin havasını aldık ve peteklerimiz şimdi daha iyi ısınıyor, teşekkürler

 6. 3 Şubat 2016
  Cevapla

  Sorunlarımızı buraya yazarak nasıl çözüm bulabilirim bilmiyorum ancak sizden ricam peteklerimizin çoğu yarıya kadar ısınıyor yarısı ısınmıyor peteklerin havasını aldık komiye su ilavesi yaptık hatta peteklerdeki suyu komple boşalttık yeniden kombiden su vanasını açarak peteklere su dolmasını sağladık ancak hala ısınmıyor, petek temizliğini en son 6 yıl önce yaptırdık tekrar yaptırırsak sorun çözülür mü bunun garantisi var mı, ayrıca 12 adet petek için aşağıdaki mail adresimden bana ulaşabilirmisiniz, eğer verim alırsak ve sorun çözülürse yan binadaki komşumuzun da böyle bir talebi olabilir hatta gelmişken her iki daireye de bakabilirsiniz, saygılar..

 7. Merhaba İsmail bey,

  ilgili mailinize fiyat teklifimizi ilettik, Petek temizliği yaptırarak kaliteli ısı elde edebilirsiniz. İyi günler dileriz.

 8. 2 Şubat 2016
  Cevapla

  Peteklerimizin bazısında vida açma yeri yok, ve bazı peteklerde olmamasından ötürü tornavida girişi olan bir yerden havasını almaya çalıştık su gelene kadar devam ettik ve havalarını aldık ancak halen yeterince peteklerin ısınmadığını görüyoruz, peteklerimizi temizletmemiz mi gerekiyor yoksa farklı bir işlem yapmalımıyız, ayrıca petek temizliği yapan personeliniz kombi bakımıda yapıyormu ?

 9. Merhaba Ömer Bey,

  Peteklerin havasını aldığınız halde yeterince ısı elde edemiyorsanız ki, 6 yıl önce peteklerin temizletmişsiniz, petek temizliği yaptırma zamanınız geçmiş, dilerseniz gün içinde servis ekibimiz sizleri ziyaret edebilir.
  İyi günler dileriz.

 10. 25 Şubat 2015
  Cevapla

  Bizim evdeki petekler neden bazen ısınmıyor anlamıyorum, çocuk odasındaki petek ısınırken oturma odasındaki peteklerin altı ısınmıyor, bu hava alma işini yaptık ama değişen olmadı, bahsettiğiniz petek temizliğini de hiç yaptırmadık zamanı gelmişmidir ?

 11. Merhaba Şeyda Hanım,

  Peteklerinizin içinde balçıklanma oluşmuş olabilir, bazı petekler ısınırken bazılarının ısınmaması peteklerin içinde ki tortular neden oluyor olabilir, bir çok müşterimizin aynı sorunu peteklerini temizlettiklerinde sona erdi, size tavsiyemiz peteklerinizi temizletmenizdir. Protesisat olarak petek yıkama kimyasalları ve cihazlarla petekleri sökmeden temizliğini yapıyoruz. İyi günler dileriz.

 12. 15 Kasım 2014
  Cevapla

  Defalarca petek havası almaktan bıkmıştım ve profesyonel yardım almak için bir araştırma yaparken Pro tesisat firmasını buldum. Konusunda uzman arkadaşlar geldiler ve sıkıntının sadece hava almak ile çözülmeyeceğine karar verdiler. Uzun yıllar sonunda peteklerde tortu ve pislik biriktiğinden hava varmış hissi veriyormuş. Arkadaşlar peteklerin içini güzelce temizledikten sonra ne hava sorunum kaldı nede ısınamama sorunum teşekkürler Pro tesisat.

 13. Biz teşekkür ederiz Murat bey, iyi günler dileriz

 14. 14 Kasım 2014
  Cevapla

  Hayat bazen bayanları yalnız yaşamaya mecbur bırakıyor. Bu nedenle evdeki ustalık isteyen işlerde destek almanız gerekiyor. Benimde başımda peteklerin ısınmama sorunu vardı. Günümüzün vazgeçilmezi Google amcadan yardım aldım ve protesisat.com firması buldum. Sorunumu en kısa sürede ve kaliteli bir hizmet ile çözdükleri için kendilerine çok teşekkür ediyorum. Çevremdeki herkese tesisat konusunda sizi tavsiye edeceği bilmenizi isterim.

 15. 13 Kasım 2014
  Cevapla

  Öncelikle aldığımız hizmetten dolayı Protesisat firmasına çok teşekkür ederim. Hersene peteklerin havasını kendim alırdım ve tekrar tekrar aynı sıkıntı ile karşılaşırdım. En sonunda profesyonel destek almaya karar verdim ve internetten http://www.protesisat.com firmasını buldum. Evime gelip petek tesisatımın temizliğini yaptılar. Sorunum tamamen çözülmüş durumda her işi ehline bırakmak lazım.

 16. 12 Kasım 2014
  Cevapla

  Evimizde yaşanan, peteklerin yarı ısınır yarı soğuk problemlerinin ardından firmanızı aradık ve öncelikli olarak radyatörde meydana gelen havanın nasıl alındığına dair bilgiler aldık ama fayda etmeyince hizmet almak adına talepte bulunduk. Kombi tesisatı ve petek sistemlerinde yaşanan sorunlara getirdiğiniz üstün hizmet teknolojisi ve müşteri memnuniyetinin en üst seviyede tutulmasından kaynaklı hepinize çok teşekkür ederiz. Evli bir çift olarak peteklerimizdeki ısınma sorununu halletmek için firmanızdan hizmet almamızla beraber uygulanan petek temizliği ve kombi bakım işlemlerinin ardından ısıtma sistemimiz son derece sağlıklı çalışır hale geldi. Özel kimyasallar ve teknolojik aletler kullanılarak yapılan bu işlemler için sizlere bir kez daha teşekkür ederiz. Aldığınız parayı sonuna kadar hak ediyorsunuz arkadaşlar. Hayırlı kazançlar, bol müşteriler dileriz.

 17. 11 Kasım 2014
  Cevapla

  Her kış evimizde yaşadığımız peteklerde hava var sıkıntısından arkadaşımın tavsiyesi üzerine protesisat firması sayesinde kurtulmuş bulunuyoruz. Hava almanın yanında verdikleri bilgiler ve ekstradan yaptıkları bakım için ayrıca teşekkür ediyorum. Tüm çevreme sizi tavsiye ederek onlarında sıkıntılarının çözülmesine yardımcı olacağım.

 18. Şimdiden önerileriniz için teşekkür ederiz, sağlıcakla kalınız.

 19. 21 Ekim 2014
  Cevapla

  Hava alma işi basit gibi gozüksede her evde bu işlemi yapacak kişi yada zamanı olan kişiler olmayabilir. Bizde bunlardan biriydik ve tavsiye üzerine bu firmadan yardım aldık. Ama ne kadar doğru bir iş yaptığımızı peteklerin verimli ısınmasından sonra anladık, teşekkürler.

 20. Ahmet bey merhaba, Peteklerinizin havasını almak için dilerseniz aşağıdaki videomuzu izleyebilirsiniz.

  Petek havası nasıl alınır izleyin : https://youtu.be/WTHxOWphgAY

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir