Müşteri Temsilcimiz
Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.

Peteklerin Havası Nasıl Alınır ?

Peteklerin havasını almak için bir tesisat ustası çağırmanıza gerek yoktur. Çok basit ama dikkat isteyen bir iştir. Tabi her ısıtma sisteminin havasını almak farklıdır. Örneğin yerden ısıtma sistemlerinde petek olmadığı için sistemin havasını almak farklıdır. Peki, peteklerin havası nasıl alınır?

Panel Petek Havası Nasıl Alınır?

Panel petekler, bugün en çok kullanılan petek çeşitlerinden biridir. Hem az yer kaplaması hem dayanıklı olması, verimli olması ve ekonomik olması gibi avantajlarından dolayı çok tercih edilmektedir. Her petek modelinde hava yaparken, havasının alınması için pürjör vanası bulunur. Panel peteklerde de pürjör vanası bulunur. Pürjör vanasını açmak için pürjör anahtarı veya düz tornavida olması gerekir.

Pürjör anahtarı ile veya düz tornavida ile pürjör vanası saat yönünün tersine çeyrek tur kadar açılır. Dikkat isteyen kısım burasıdır. Kesinlikle pürjör vanasını tamamen açmayın. Çeyrek tur havanın çıkması için yeterlidir. Gerekirse yarım tur da açılabilir. Ayrıca pürjör vanasının altına bir kap tutarsanız çıkan su ortalığı kirletmez. Hava alma işlemi, peteğin içindeki bütün havanın çıkmasını sağlamaktır. Petek içinde hava varsa, siz pürjör vanasını gevşettiğiniz an hava çıkmaya başlayacaktır. Petek içindeki hava bittikten sonra pürjör vanasından su akar. Su aktığında pürjör vanasını kapatabilirsiniz. Bu işlemi yaparak kalorifer peteği havası alma işlemini gerçekleştirmiş olursunuz. İçinde hava olduğunu düşündüğünüz bütün peteklere bu işlemi tek tek uygulamanız gerekir.

Döküm Peteklerin Havası Nasıl Alınır?

Döküm peteklerin kalorifer havası nasıl alınır? Sorusunun cevabı ise; panel peteklerde olduğu gibi bazı döküm peteklerde pürjör vanası bulunur. Ancak eski tarz petek oldukları için bu pürjör vanaları görünmeyebilir. Aşırı boya yüzünden pürjör vanaları kaybolmuş olabilir. Bazen boya yüzünden pürjör vanası dönmez veya deliği tıkalı olduğu için hava çıkmaz ya da oksitlenme, pas gibi nedenlerden dolayı vana gevşemez. Bu durumda özel pürjör tapaları satılmaktadır. Bu tapalardan satın alarak, eski tapayı söküp aldığınız tapayı takmalısınız. Daha sonra radyatörün üst vanasını kapatarak peteğin havasını alabilirsiniz. Eğer satılan tapalardan bulamazsanız, bu durumda üst vanadan peteğin havasını almalısınız. Üst vananın rekorunu gevşeterek hava alabilirsiniz. Böylece döküm peteklerde hava alma işlemi gerçekleştirilir.

Unutulmaması gereken bir nokta da; hava alma işleminde üst vana kapatılır, alt vana açık bırakılır.

Alüminyum Kalorifer Peteği Havası Nasıl Alınır?

Alurad Peteklerde hava alma işlemi panel radyatörlerin havasının alınması gibidir. Ancak alurad petekler hassas olduğu için biraz daha özen gösterilerek bu işlemin yapılması gerekir. Ayrıca alurad peteklerin havası alınırken, kombinin açık olması gerekir.

Peteklerin Havası Kombi Çalışırken Mi Alınır?

Kombi kitapçığında peteklerin havası alınırken kombinin kapalı olması önerilir. Ancak kombi açıkken de hava alma işlemi gerçekleştirilebilir. Kombi açıkken peteğin havası alınırsa bir kişinin de kombinin başında beklemesi gerekir.

Petek havası alınırken, kombi başında bekleyen kişi basınç düştükçe su takviye etmelidir. Aynı oranda bu iş yapılmalıdır aksi durumda kombi arıza kodu verir ve çalışmayı durdurur. Eğer kombi arıza kodu verirse, bütün peteklerin havasını alıp su takviyesi yaptıktan sonra kombiyi tekrar çalıştırırsanız sorun kalmaz.

Petekler Neden Hava Yapar?

Peteklerin hava yapmasının en çok görünen nedeni, tesisat ilk yapıldığında boru içinde kalan havadır. Boruların içinde kalan hava, kombi çalışmaya başladığında peteklerde birikmeye başlar. Zamanla peteklerde biriken hava peteklerin ısınmasını engeller.

İkinci bir neden ise; tesisat sisteminizde su değişimi yaptığınız zaman, boruların içine hava girmesinden kaynaklanır.

Peteğin Hava Yaptığını Nasıl Anlarım?

Peteklerin hava yaptığını anlamanın en pratik yöntemi, peteğin üstüne elinizle dokunmaktır. Peteklerin üstü soğuk altı sıcaksa ve ya sol üst tarafı soğuk sağ üst tarafı sıcaksa ya da tam tersi ise petekte hava vardır.

Peteğin hava yapması bazen önemsenmez, ancak unutulmamalıdır ki; petek hava yapınca kombi gereksiz yere enerji harcar ve petekler sağlıklı ısınmaz. Bu durumda, sizin cebinize ekstra maliyet anlamına gelir.

Yerden Isıtma Sisteminin Havası Nasıl Alınır?

Yerden ısıtma sistemlerinde petek bulunmaz. Zeminden geçen borular sayesinde ısı elde edilir. Zeminden geçen borular, kolektör adı verilen ortak noktada toplanırlar. Yerden ısıtma sistemi hava yaptığı zaman hava kolektörde birikir. Kolektörde biriken hava, aynı peteklerde olduğu gibi pürjör vanasından alınabilir.

 

 

Yorumlar (26)

 1. Ziyaretçi ece sevinç
  7 Ocak 2020
  Cevapla

  doğal gaz kullanan merkezi sistemli bir apartmandayız. Peteğin havasını almayı denediğimde çıkan hava gaz kokuyordu. Endişelenip bıraktım. Bu normal midir yoksa tehlikesi var mıdır?

 2. Ziyaretçi Murat Bozkurt

  - Peteklerin havasını almak - Doğal gaz açılımı yaptılar ama 3 tane petek isitmiyor ..havasını kendim almak istiyorum ama doğal gaz bağlı iken havasını alabilir miyim

 3. Protesisat çalışanı

  Doğalgaz bağlı iken veya kombinin açık - kapalı olması peteklerin havasını almanıza engel değildir. Her zaman peteğin havasını alabilirsiniz.

 4. Ziyaretçi Bartu Duru
  25 Aralık 2017
  Cevapla

  peteklerin havasını almak istiyorum fakat vida aşırı sıkı. Açmaya çalışırken yalama oldu ve tornavida ile vidayı döndüremiyorum, ne yapabilirim?

 5. Ziyaretçi Murat Mert
  6 Aralık 2017
  Cevapla

  - Kalorifer havası - Merkezi sistemli bir apartmanda en üst katta oturuyoruz peteklerimiz döküm sürekli hava oluyor her gün alıyoruz ana borularda otomatik hava çıkışı sağlayan başlık var ama etkili olmuyor yapılabilecek bişey var mıdır bu dönemde yazın su boşalmasını mı beklemeliyiz sağolun

 6. Ziyaretçi ayşe saçlı
  21 Kasım 2017
  Cevapla

  iki yatak odasının petekleri ısnmıyor diğer oturma odası ve salon peteklerinde sorun yok (yatak odasının petekleri kullanılmadı)

 7. Ziyaretçi Fatih Ozel
  30 Kasım 2016
  Cevapla

  petek havası alınması ile ilgili bir sorum olacak, videoda bununla ilgili bilgi bulamadım. - Hava alınma işlemi sırasında kombinin açık ya da kapalı olması önemli midir? İşlem öncesi kombiyi kapatmalı mıyız?

 8. Ziyaretçi Selma duman
  2 Ağustos 2016
  Cevapla

  peteklerin bazıları hiç ısınmıyor havasını alınca düzeldi, anlatımınız için özellikle böyle bir sorunu gidermek için video hazırlamanız gerçekten sizin iyi bir firma olduğunuzu gösteriyor, çalışmalarınızda başarılar.

 9. Ziyaretçi Yusuf yıkıcı
  12 Temmuz 2016
  Cevapla

  Kombi arızalandı diye kombi servisini çağırdık ama peteklerimizin hiç biri ısınmıyor, sıcak su geliyor ama petek radyatörler hiç ısınmıyor sadece boruları ısınıyor sanırım bir yerde tıkanıklık var, siz petek tıkanıklığı açıyormusunuz ?

 10. Protesisat çalışanı

  Yusuf bey, Belirttiğiniz sorun kombi sorunu değil petek temizliği sorunudur, radyatörlerinizin içini kimyasallar ve cihazlarla temizlemek gerekiyor, bizleri ararsanız ekibimiz aynı gün sizlere hizmet verir, petek temizliği yapılırken petekleriniz sökülmez, İstanbul'un tüm ilçelerine aynı fiyata hizmet vermekteyiz.

 11. Ziyaretçi Osman Yeniçeri
  24 Haziran 2016
  Cevapla

  Peteklerin havasını alamıyorduk sayenizde anlatımlarınızı izleyerek peteklerimizin havasını aldık ve peteklerimiz şimdi daha iyi ısınıyor, teşekkürler

 12. Ziyaretçi İsmail Altıntepe

  Sorunlarımızı buraya yazarak nasıl çözüm bulabilirim bilmiyorum ancak sizden ricam peteklerimizin çoğu yarıya kadar ısınıyor yarısı ısınmıyor peteklerin havasını aldık komiye su ilavesi yaptık hatta peteklerdeki suyu komple boşalttık yeniden kombiden su vanasını açarak peteklere su dolmasını sağladık ancak hala ısınmıyor, petek temizliğini en son 6 yıl önce yaptırdık tekrar yaptırırsak sorun çözülür mü bunun garantisi var mı, ayrıca 12 adet petek için aşağıdaki mail adresimden bana ulaşabilirmisiniz, eğer verim alırsak ve sorun çözülürse yan binadaki komşumuzun da böyle bir talebi olabilir hatta gelmişken her iki daireye de bakabilirsiniz, saygılar..

 13. Protesisat çalışanı

  İsmail bey, ilgili mailinize fiyat teklifimizi ilettik, Petek temizliği yaptırarak kaliteli ısı elde edebilirsiniz. İyi günler dileriz.

 14. Ziyaretçi Ömer Keskinoğlu

  Peteklerimizin bazısında vida açma yeri yok, ve bazı peteklerde olmamasından ötürü tornavida girişi olan bir yerden havasını almaya çalıştık su gelene kadar devam ettik ve havalarını aldık ancak halen yeterince peteklerin ısınmadığını görüyoruz, peteklerimizi temizletmemiz mi gerekiyor yoksa farklı bir işlem yapmalımıyız, ayrıca petek temizliği yapan personeliniz kombi bakımıda yapıyormu ?

 15. Protesisat çalışanı

  Ömer Bey, Peteklerin havasını aldığınız halde yeterince ısı elde edemiyorsanız ki, 6 yıl önce peteklerin temizletmişsiniz, petek temizliği yaptırma zamanınız geçmiş, dilerseniz gün içinde servis ekibimiz sizleri ziyaret edebilir. dileriz.

 16. Ziyaretçi Şeyda güneş
  25 Şubat 2015
  Cevapla

  Bizim evdeki petekler neden bazen ısınmıyor anlamıyorum, çocuk odasındaki petek ısınırken oturma odasındaki peteklerin altı ısınmıyor, bu hava alma işini yaptık ama değişen olmadı, bahsettiğiniz petek temizliğini de hiç yaptırmadık zamanı gelmişmidir ?

 17. Protesisat çalışanı

  Şeyda Hanım, Peteklerinizin içinde balçıklanma oluşmuş olabilir, bazı petekler ısınırken bazılarının ısınmaması peteklerin içinde ki tortular neden oluyor olabilir, bir çok müşterimizin aynı sorunu peteklerini temizlettiklerinde sona erdi, size tavsiyemiz peteklerinizi temizletmenizdir. Protesisat olarak petek yıkama kimyasalları ve cihazlarla petekleri sökmeden temizliğini yapıyoruz. İyi günler dileriz.

 18. Ziyaretçi Murat Kul
  15 Kasım 2014
  Cevapla

  Defalarca petek havası almaktan bıkmıştım ve profesyonel yardım almak için bir araştırma yaparken Pro tesisat firmasını buldum. Konusunda uzman arkadaşlar geldiler ve sıkıntının sadece hava almak ile çözülmeyeceğine karar verdiler. Uzun yıllar sonunda peteklerde tortu ve pislik biriktiğinden hava varmış hissi veriyormuş. Arkadaşlar peteklerin içini güzelce temizledikten sonra ne hava sorunum kaldı nede ısınamama sorunum teşekkürler Pro tesisat.

 19. Protesisat çalışanı

  Biz teşekkür ederiz Murat bey, iyi günler dileriz

 20. Ziyaretçi Ayten Ketenci
  14 Kasım 2014
  Cevapla

  Hayat bazen bayanları yalnız yaşamaya mecbur bırakıyor. Bu nedenle evdeki ustalık isteyen işlerde destek almanız gerekiyor. Benimde başımda peteklerin ısınmama sorunu vardı. Günümüzün vazgeçilmezi Google amcadan yardım aldım ve protesisat.com firması buldum. Sorunumu en kısa sürede ve kaliteli bir hizmet ile çözdükleri için kendilerine çok teşekkür ediyorum. Çevremdeki herkese tesisat konusunda sizi tavsiye edeceği bilmenizi isterim.

 21. Ziyaretçi Hanifi Taş
  13 Kasım 2014
  Cevapla

  Öncelikle aldığımız hizmetten dolayı Protesisat firmasına çok teşekkür ederim. Her sene peteklerin havasını kendim alırdım ve tekrar tekrar aynı sıkıntı ile karşılaşırdım. En sonunda profesyonel destek almaya karar verdim ve internetten Protesisat firmasını buldum. Evime gelip petek tesisatımın temizliğini yaptılar. Sorunum tamamen çözülmüş durumda her işi ehline bırakmak lazım.

 22. Ziyaretçi Muhterem Sivri
  12 Kasım 2014
  Cevapla

  Evimizde yaşanan, peteklerin yarı ısınır yarı soğuk problemlerinin ardından firmanızı aradık ve öncelikli olarak radyatörde meydana gelen havanın nasıl alındığına dair bilgiler aldık ama fayda etmeyince hizmet almak adına talepte bulunduk. Kombi tesisatı ve petek sistemlerinde yaşanan sorunlara getirdiğiniz üstün hizmet teknolojisi ve müşteri memnuniyetinin en üst seviyede tutulmasından kaynaklı hepinize çok teşekkür ederiz. Evli bir çift olarak peteklerimizdeki ısınma sorununu halletmek için firmanızdan hizmet almamızla beraber uygulanan petek temizliği ve kombi bakım işlemlerinin ardından ısıtma sistemimiz son derece sağlıklı çalışır hale geldi. Özel kimyasallar ve teknolojik aletler kullanılarak yapılan bu işlemler için sizlere bir kez daha teşekkür ederiz. Aldığınız parayı sonuna kadar hak ediyorsunuz arkadaşlar. Hayırlı kazançlar, bol müşteriler dileriz.

 23. Ziyaretçi Mevlüt Sekmen
  11 Kasım 2014
  Cevapla

  Her kış evimizde yaşadığımız peteklerde hava var sıkıntısından arkadaşımın tavsiyesi üzerine protesisat firması sayesinde kurtulmuş bulunuyoruz. Hava almanın yanında verdikleri bilgiler ve ekstradan yaptıkları bakım için ayrıca teşekkür ediyorum. Tüm çevreme sizi tavsiye ederek onlarında sıkıntılarının çözülmesine yardımcı olacağım.

 24. Protesisat çalışanı

  Şimdiden önerileriniz için teşekkür ederiz, sağlıcakla kalınız.

 25. Ziyaretçi ahmet taspinar

  Hava alma işi basit gibi gozüksede her evde bu işlemi yapacak kişi yada zamanı olan kişiler olmayabilir. Bizde bunlardan biriydik ve tavsiye üzerine bu firmadan yardım aldık. Ama ne kadar doğru bir iş yaptığımızı peteklerin verimli ısınmasından sonra anladık, teşekkürler.

 26. Protesisat çalışanı

  Ahmet bey merhaba, Peteklerinizin havasını almak için dilerseniz aşağıdaki videomuzu izleyebilirsiniz. Petek havası nasıl alınır izleyin : https://youtu.be/WTHxOWphgAY

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir