Müşteri Temsilcimiz
Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.

Lavabo Açıcı Tuvalet Tıkanıklığını Açar Mı?

Günümüzde tuvalet veya lavabo tıkanıklığı meydana geldiğinde, tıkanıklığı açmak için sık sık başvurulan yöntemlerden biri lavabo açıcılardır. Tuvalet tıkanıklığı açmada lavabo açıcı kullanmak tamamen güvenli mi?

Tuvalet Tıkanıklığı Açmada Lavabo Açıcı Kullanımı

Lavabo açıcılar, içeriğindeki asit sayesinde temas ettiği cisimleri parçalayarak ya da eriterek zarar verir. İçinde bulunduğu kaba zarar vermemesinin nedeni, plastik cisimlere zarar vermemesinden kaynaklanmaz. Lavabo açıcılar su ile kimyasal tepkimeye girerek aktif olurlar. Oysa kendi kabı içinde su olmadığı için kabına zarar vermez.

  • Toz ve ya jel lavabo açıcı tuvalete dökülür.
  • Tuvalet tıkanıklığını açan kimyasallar tuvalete döküldüğü an kimyasal tepkimeye girer.
  • Tepkime sırasında buhar açığa çıkar, bu buhar kesinlikle solunmamalıdır.
  • Tuvalet açıcı asit, kimyasal tepkimeye girdiğinde, temas ettiği cisimleri parçalamaya veya eritmeye başlar.
  • Tuvalet açıcı maddelerin, kimyasal tepkimesi kısa süre sonra biter.
  • Bu tepkime süresi boyunca, tuvalet tıkanıklığına sebep olan cisme temas etmesi gerekir.
  • Kimyasal tepkime bitene kadar tıkanıklığa sebep olduğu cisme temas etmezse, klozet açıcı hiçbir işe yaramayacaktır.

Tuvalet tıkanıklığı açan kimyasallar, her tuvalet tıkanıklığında kullanılmaz. Tuvalet tıkanıklığı, her zaman borunun önünün kapanmasından kaynaklanan bir durum değildir. Tuvalet açıcı maddeleri sık kullanan kişiler de fark etmiştir ki; tuvalet açıcı asit, sık tıkanan yerde kullanıldığında tıkanıklık tekrar tekrar meydana gelmektedir. Çoğu zaman tuvalet açıcı maddeler işe yaramamaktadır.

Lavabo Açıcı Klozeti Açar Mı?

Lavabo açıcı klozeti açar mı? Sorusu çok sık sorulan sorulardan biridir. Lavabo açıcının işe yaraması için, tuvalet veya klozet tıkanıklığında iki şartın bir arada olması gerekir. Bu şartlardan ilki; yabancı bir cisim borunun önünü tıkaması gerekir. Ayrıca bu cisim, yemek atığı, tuvalet kâğıdı, saç benzeri cisimler olmalı. Yani oyuncak, rulo halinde tuvalet atılmış tuvalet kâğıtları olmamalıdır. Çünkü lavabo açıcı, oyuncak benzeri cisimleri parçalayamaz sadece büzüştürür.

Klozet tıkanıklığında olması gereken ikinci şart ise; tıkanıklığa sebep olan cismin klozetin girişine yakın bir noktada olması gerekir. Çünkü lavabo açıcı kullanıldığı anda kimyasal tepkimeye girer. Kimyasal tepkime süresi bitmeden tıkanıklığa sebep olan cisme temas etmesi gerekir. Aksi durumda yine hiçbir etkisi olmayacaktır. Klozet tıkanmasına sebep olan cismin, giriş kısmına yakın olup olmadığını anlamak için klozete bir miktar su dökülür. Suyun geri tepmesi hızlı olursa cisim yakın bir noktadadır.

Lavabo Açıcının Zararları

Lavabo açıcılar, tuvalet ve klozet tıkanmasında çok sık başvurular tuvalet açıcı asitlerdir. Ancak, kullanım oranına bağlı olarak pimaş borusuna ciddi zarar vermektedir. Tuvalet tıkanıklığını açan kimyasallar, cilde temas etmesi durumunda ciltte yanıklar meydana getirir. Bu yanıkların tedavisi çok zordur.

Kimyasal tepkime başladığında açığa çıkan buharın solunması, solunum yollarında hasara sebep olur. Nefes almada güçlük yaşanır. Uzun süre solunursa, öksürüğe sebep olur ve öksürdüğünüzde, kan akıyorsa solum yolunda hasara sebep olmuştur.

Tüm bunların yanı sıra, pimaş borularında da ciddi sorunlar meydana gelir. Tuvalet açıcı asit, su ile tepkimeye girdiğinde yüksek ısı açığa çıkar. Bu ısı, ilk başlarda pimaş borusunu eriterek büzüşmesine sebep olur. Pimaş borusu büzüşünce, iç kısmı girintili çıkıntılı olur. Bu durum da sık sık tıkanıklık yaşanmasının sebeplerinden biridir. Tuvalet açıcı maddelerin kullanımı arttıkça, pimaş borusu eriyerek delinmeye başlar. Bu durum da, doğal olarak pimaş borusu içindeki suyun dışarı çıkmasına sebep olur.

Alaturka Tuvalet Tıkandı Ne Yapmalıyım?

Klozet veya tuvalet tıkanıklığı meydana geldiğinde ve evinizde kendi çabalarınızla bir şeyler yapmak istiyorsanız, tuvalet açıcı asit kullanmak en son çareniz olsun. Klozet açıcı asitlerden daha zararsız yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler: pompa, elbise askısı veya tel, karbonat sirke ve tuz sirke gibi doğal yöntemleri kullanabilirsiniz.

Tüm uğraşlarınıza rağmen tıkanan tuvaleti açamadıysanız, tıkanıklığın sebebi sandığınız gibi borunun önünün tıkanmasından kaynaklanmıyor olabilir. Bunun için firmamızı arayıp servis talep edebilirsiniz.

Protesisat 30 servis aracı ile İstanbul’un tüm ilçelerine fiyat farkı almadan hizmet vermektedir. Ekiplerimiz adresinize gelir gelmez, kameralı görüntüleme cihazı ile tuvalet borusunun içini inceler.

Yapılan inceleme sonunda, tuvalet veya klozet tıkanıklığının sebebi tespit edilmiş olur. Tıkanıklık bir cisimden kaynaklanıyorsa, kanal açma makinesi ile tıkanıklığa müdahale edilir. Cismin parçalanabilir bir cisim olup olmadığına bağlı olarak robot cihazın ucuna aparat takılır.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi her tuvalet tıkanması yabancı bir cisimden kaynaklanmaz. Kameralı görüntüleme cihazıyla yapılan inceleme sonucunda, tuvalet tıkanıklığı pimaş borusunun eğiminden de kaynaklanabilir. Eğimi yetersiz olan pimaş borularında, atıklar birikir. Bu birikme ilerleyen dönemlerde tıkanıklığa sebep olur.

Tuvalet ve klozet tıkanıklığı açma yöntemlerinde en zararsız ve kesin çözüm yöntemi, kuşkusuz cihazla yapılan yöntemdir. Üstelik firmamız çok uygun fiyatlarla hizmet vermektedir. Sandığınız gibi uçuk fiyatlar söz konusu değildir. Protesisat, tıkanıklığı açmakla kalmayıp pimaş borusu içinde başka sorunlar olup olmadığını da belirleyip size rapor sunmaktadır.

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir