Müşteri Temsilcimiz
Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.

Merkezi Isıtma Sistemi Temizliği

Merkezi Isıtma Sistemi

Merkezi ısıtma sistemi; sitelerde veya çok katlı binalarda tek merkezden elde edilen ısı ile bütün dairelerin ısınmasını sağlayan bir sistemdir. Her daire için tek tek ısıtma kaynağına gerek kalmadan, bütün dairelerin ısınmasını sağlamak amacıyla uygulanan bir sistemdir.

Merkezi Isıtma Sistemi Nasıl Çalışır?

Merkezi ısıtma sisteminde, ısının elde edilmesi için bir merkezde bulunan ısıtma kaynağı bulunmaktadır. Bu ısıtma kaynağı katı yakıt veya doğalgaz ile çalışmaktadır. Elde edilen ısı borular aracılığı ile bütün dairelere dağılmaktadır.

Merkezi Isıtma Sisteminin Avantajları Nelerdir?

 • Merkezi ısıtma sisteminde her dairede kombi veya soba bulunmaz ve daire sakinleri bunlarla uğraşmak zorunda kalmaz.
 • Bireysel ısıtma sisteminde yani kombi bulunan dairelerde sıcak su kısıtlıdır. Birden fazla yerde sıcak su kullanıldığı durumlarda, sıcak su azalmaktadır. Ancak merkezi ısıtma sisteminde sıcak su ihtiyacı kısıtlı değildir.
 • Merkezi ısıtma sisteminde tadilatlar kazan dairesinde yapıldığı için daire sakinleri etkilenmezler. Ancak bireysel ısıtma sistemi olan dairelerde, daire sakinleri tadilat ile uğraşmak zorundadılar.
 • Merkezi ısıtma sisteminde ısı pay ölçer ve kalorimetre kullanılması sayesinde, her daire tükettiği enerji kadar fatura ödemektedir. Isı pay ölçer; 2 Mayıs 2007 tarihindeki yönetmelik ile merkezi sistem olan binalarda kullanılması zorunlu hale getirilmiştir. Isı pay ölçer petek üzerine monte edilerek peteğin gün içindeki ısı kullanımını hesaplar.
 • Bireysel ısıtma sistemine göre ilk yatırım maliyeti daha düşüktür.
 • Bireysel ısıtma sisteme göre işletme maliyeti daha düşüktür.
 • Enerji tüketimi daha az olduğu için ekonomik olarak daha avantajlıdır.

Merkezi Isıtma Sisteminin Dezavantajları Nelerdir?

 • Isı pay ölçer kullanılmayan merkezi ısıtma sistemlerinde, kuzey cephe daireler ile güney cephe daireler arasında ısı farkları meydana gelmektedir. Güney cephe daireler çok ısınırken, kuzey cephe daireler daha az ısınmaktadır. Bu yüzden kazan daha fazla yanmaya başlar. Kazan daha fazla yanmaya başladığında bu kez kuzey cephedeki daireler ısınırken, güney cephedeki daireler pencereleri açmaktadır böylece gereksiz sarfiyat meydana gelmektedir.
 • Merkezi ısıtma sisteminin bakımı, bireysel ısıtma sistemi bakımına göre daha uzun sürmektedir. Bu nedenle bakım süresi boyunca kazan kapalı kalmaktadır. Ancak kaskad sisteminde bu durum söz konusu değildir.
 • Merkezi ısıtma sistemi faturası ortak gelmektedir. Gelen fatura daire sayısına bölünerek daire başına ödenmesi gereken tutar hesaplanmış olur. Ancak ısı pay ölçer kullanımı zorunlu olduktan sonra, her daire kullandığı miktar kadar ödeme yapmaktadır.

Merkezi Isıtma Sistemleri Fiyatı

Merkezi ısıtma sistemleri fiyatı; daire sayısına, gerekli olan kalori miktarına, kullanılacak yakıt türüne göre farklılıklar göstermektedir. Net fiyatı öğrenebilmek için, merkezi ısıtma sistemi yapan şirketin gerekli hesaplamaları yapması gerekmektedir.

Merkezi Isıtma Sistemi Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Merkezi ısıtma sisteminin petek temizliği ile bireysel ısıtma sisteminin petek temizliği arasında kazan dairesi dışında pek fark bulunmamaktadır. Firmamız merkezi ısıtma sistemi petek temizliği konusunda Türkiye’nin öncü firmasıdır. Profesyonel personeli ile petek temizliğini garantili şekilde yapmaktadır. Protesisat olarak merkezi ısıtma sistemi petek temizliğini nasıl yapıyoruz?

 • Merkezi ısıtma sisteminin temizliği kazanın temizlenmesi ile başlanır. Bina içinde ısınmayı sağlayan su, devir daim yaparak kazana dönmektedir. Böylece su içindeki tortular ve yabancı cisimler kazanın dibinde birikmektedir.
 • Dairelerin tesisatını ana kolondan ayıran ana vana yoksa kazan dairesinden bütün petekler, petek temizleme kimyasalı ile temizlenir.
 • Petek temizleme kimyasalı ile petek temizliği yapıldıktan sonra tek tek bütün peteklerin havası alınarak sistem çalıştırılır.
 • Dairelerin ana vanası varsa, daire içinde de petek temizliği yapılmaktadır.
 • Daireleri ana kolondan ayıran ana vanası bulunan dairelerde petek temizliği yapılırken daire içinde hiçbir tadilat ve dağınıklık söz konusu değildir.
 • Petek temizliği için sadece banyonuzu kullanılır.
 • Petek temizliğinde, alurad(alüminyum) petekler hariç diğer petekler sökülmeden temizlenir.
 • Banyoda bulunan havlupanın giriş çıkış borularına, petek temizleme makinasının hortumları bağlanır.
 • Temizlenecek olan petek dışında, daire içindeki bütün peteklerin giriş çıkış vanaları kapatılır.
 • Petek temizleme makinesi çalıştırılır.
 • Petek temizleme makinesi ile petek temizleme kimyasalı su ile birlikte peteğe gönderilir. Tazyikli su sayesinde petek içindeki bütün pislikler, peteğin çıkış vanasından havlupanın çıkış vanasına gelerek makine yardımı ile dışarı atılır. Tazyikli su sayesinde, peteklerin çeperine yapmış ve katmanlaşmış kirler de sökülür.
 • Bu işlem sırayla bütün peteklere uygulanır.
 • İşlem bittikten sonra, petek koruyucu kimyasal sisteme gönderilir. Sistem çalıştırılmaya başlanır. Sistem bir saat çalıştıktan sonra, petek koruyucu kimyasal bütün sisteme dağılmış olur.

Merkezi Isıtma Sistemi Peteği Temizlenmezse Ne Olur?

Merkezi ısıtma sistemi petek temizliği, ilk yapılmadan yaklaşık 8 yıl boyunca sorunsuz çalışmaktadır. Ancak 8 yıl sonra sistemde sorunlar meydana gelir. Sistem içinde dolaşan su zamanla kireçlenmeye başlar. Bu kireçlenmeden dolayı merkezi ısıtma sistemi borularının iç çapı daralmaya başlar veya tamamen tıkanır. Boruların çapı daralmaya başlayınca, pompalar daha fazla enerji tüketmeye başlar. Ayrıca pompalar daha fazla çalıştığı için çabuk yıpranırlar. Merkezi ısıtma sistemlerinde devir daimi sağlayan pompalar büyük olduğu için, arızalanması durumunda tamiri daha pahalıya gelmektedir.

Merkezi ısıtma sisteminde petek temizliğini 2 yılda bir yapmanızı öneririz. Protesisat firması, merkezi ısıtma sistemi ve bireysel ısıtma sistemi petek temizliği konusunda Türkiye’nin öncü firmasıdır. Petek temizleme kimyasalı ile peteklerinizi temizledikten sonra, petek koruyucu kimyasal ile 2 yıl boyunca peteklerinizin korunmasını sağlıyoruz.

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir