Müşteri Temsilcimiz
Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.

Plastik Su Borusu Tamiri Nasıl Yapılır?

Plastik su borusu tamiri yapılmadan önce sorunun tespiti yapılmalıdır. Plastik su borusunun çatlak olduğu yer tespit edildikten sonra çözüm için farklı yollar bulunmaktadır.

Plastik Su Borusu Neden Delinir?

 • Boruda yapılan işçiliğin kalitesiz oluşu, borunun delinmesi için bir neden olabilir. Hatalı yapılan bir plastik boru kaynağı, ilk başlarda sorun çıkarmasa da ilerde sorun çıkarabilir. Ek yapmak için PVC borunun çap olarak kesilmesi ve ya plastik boru makası yerine testere ile kesilmesi, yapılacak kaynağın sağlıksız olmasına neden olur. Şebeke suyunun basıncı nedeniyle bu hatalı kaynak noktası zamanla su sızdırmaya başlar.
 • Galvaniz veya demir borular zamanla aşınmaya başlar. Suyun etkisi ile paslanma sonucu zamanla yıpranır ve su sızdırma gerçekleşir. Günümüzde, ev içi tesisatlar da demir veya galvaniz boru kullanımı yasaklandığı için. Bu olay eski yapılar için geçerlidir.
 • Evinizde bir tadilat sonucu duvara, tavana veya zemine matkapla açılan bir delik plastik su borusuna denk gelerek borunun delinmesine neden olabilir.
 • Kalitesiz plastik su boruları zamanla çatlamalar sonucu su sızdırmasına neden olabilir. Mevcut çatlak kılcal boyutlardadır. Bu gibi durumlarda bu sorunu hemen fark etmek pek mümkün değildir. Genelde sızdırma miktarı az olduğu için geç fark edilir. Bu duruma gizli su kaçağı da denilebilir.

Plastik Su Borusu Tamiri Nasıl Yapılır?

Yukarda sayılan yöntemlerden biri veya bir kaçı sonucu evinizde su kaçağı söz konusu olur. Bu durumda strese girilir ve çözüm yolları aranır. Sonuçta bu durumun tamiri için tadilat çıkar düşüncesi, evin inşaat haline gelmesi gibi durumlar olacağı düşünülür.

Peki, plastik su borusu çatlak tamir nasıl yapılır?

 • PVC boru tamiri için önce söz konusu kaçağın yeri tespit edilir.
 • Daha sonra ana su vanası kapatılır.
 • Çalışılacak kadar bir alan kırılır.
 • Mevcut plastik su borusunun delik olan yeri kesilir. PVC boru makası ile kesilir.
 • Kesildikten sonra plastik su borusu kaynak makinesi ile her iki uçta eritilir.
 • Eritme işlemi çok kritiktir. Çünkü eritme az olursa borular birbirini tutmaz. Fazla olursa boru yanar ayrıca borunun çapı daralması da söz konusu olabilir.
 • Eritme işleminden sonra maşon takılır. Bu yöntem en sağlıklı yöntemdir.
 • Başka bir yöntem ise; deliğin olduğu yer bir ısıtıcı yardımı ile ısıtılır.
 • Ardından bir parça plastik boru eritilir.
 • Deliğin bulunduğu yere tutturulur. Bu çözüm yolu ilerde tekrar sorun çıkarır. En sağlıklı yöntem, boruları kesip araya maşon koymaktır.

Ayrıca piyasada bulunan plastik boru çatlak tamiri kimyasalları vardır. Bu kimyasal tesisat içine gönderilir bütün delikleri kapanır. Biz bu yöntemi sadece ısıtma sistemleri için kullanırız. Çünkü delik tamir kimyasalı, şebeke suyunun içinde bulunması sağlık açısından doğru değildir.

Evinizde böyle bir sorun bulunuyorsa firmamızı arayabilirsiniz. Kaçağın yerini özel cihazlarla tespit ediyoruz. Bunu yaparken gürültü dahi çıkarmıyoruz. Kaçağın yerini tespit ettikten sonra sadece küçük bir alanı kırıyoruz. Tamir yaptığımız yere bir yıl garanti veriyoruz.

Delinen su borusu tamiri için mahalle tesisatçısını çağırırsanız eğer. Kaçağın yerini bulmak için tesisat hattının olduğu yeri boydan boya kırmak zorundadır. Tahmini yöntemlerle kaçağın yerini bulmaya çalışacaktır. Size hem tadilat masrafı çıkacaktır hem de çıkan molozların temizlenmesi ile uğraşmanız gerekecektir.

Yorumlar (11)

 1. Ziyaretçi Kazım Karabulut

  Oturduğum bina yaklaşık 25 yaşında. Dün bir kaza sonucu su borusu delindi. Eski olduğu için su boruları demirden. Demir su borusu çatlak tamiri yapılabilir mi?

 2. Protesisat çalışanı

  Demir su boru çatlak tamiri, plastik su borusu çatlak tamirine göre daha zordur. Zaten demir su borularının kullanım zorluğu ve insan sağlığına olumsuz etkileri sebebiyle kullanımı yasaklanmıştır. Plastik boru delik tamiri yapılırken, delinen kısım kesilip yerine maşon takılarak sorun kısa sürede çözüme kavuşturulur. Ancak aynı pratik çözüm yöntemi demir su boruları için geçerli değildir. Demir su borusu çatlak tamiri için, delinen su borusunun tamamı ek yerlerinde sökülüp değiştirilmesi gerekir. Bunun içinde borunun ek yerlerine kadar duvarın kırılması gereklidir.

 3. Ziyaretçi Servet Kaya
  9 Kasım 2018
  Cevapla

  Yanlışlıkla plastik su borusunu deldim. Plastik su borusu çatlak tamiri için o kısmı kırıp delinmiş plastik borusuna ulaştım. Plastik boru delik tamiri için satılan yapıştırıcılardan alıp deliğin üstüne sürdüm. Ancak kenarlarında hafif sızıntılar oluyordu. Kalıcı olarak delinen su borusu nasıl tamir edilir?

 4. Protesisat çalışanı

  Plastik boru delik tamiri için kullanılan yapıştırıcılar kullanıldığında, o an için sorun giderilse bile suyun basıncının yükseldiği zamanlarda ilk olarak deliğin olduğu kısımdan su kaçağı olacaktır. Kesin ve kalıcı olarak su borusu tamiri için, tesisatçıların uyguladığı yöntemi uygulamalısınız. Plastik boru çatlak tamiri için, kaynak makinesi ile plastik boruyu eritip araya maşon takmalısınız. En kesin çözüm yöntemi budur.

 5. Ziyaretçi Kaan tekin
  7 Kasım 2018
  Cevapla

  Dün banyonun fayansına delik delmem gerekiyordu. Ancak yanlışlıkla plastik su borusu delindi. Hemen vanayı kapattım. Delinen su borusu nasıl tamir edilir yardımcı olur musunuz?

 6. Protesisat çalışanı

  Su borusu tamiri için gerekli malzemelerinizin olması gerekir. Plastik su borusu çatlak tamiri için kaynak makinesi, plastik boru makası ve maşona ihtiyacınız vardır. Plastik boru delik tamiri için, plastik boru makası ile borunun delinmiş kısmından boruyu kesmeniz gerekir. Kaynak makinesi ile maşonun bir tarafını ve borunun bir tarafını aynı anda ısıtmanız gerekir. Isıtma işleminden sonra plastik boru ve maşon soğumadan birbirine tutturmanız gerekir. Aynı işlemi diğer taraf içinde yapacaksınız. Su borusu tamiri için bu çalışmayı yaparken dikkatli olmalısınız. Boruyu az veya çok ısıtırsanız kaynak sağlıklı olmaz. Maşonu yamuk birleştirirseniz yine sorun çıkacaktır.

 7. Ziyaretçi Yusuf GÖZÜM
  5 Kasım 2018
  Cevapla

  İyi çalışmalar Benim mutfak lavabosunda sorun var sanırım. Özellikle çamaşır ve bulaşık makinesi çalışırken, lavabonun altında su birikiyor. Suyun nerden geldiğini çözemedim. Plastik su borusu delinmiş olabilir mi?

 8. Protesisat çalışanı

  Bahsettiğiniz sorun plastik su borusunun çatlak olması ile ilgisi yok gibi görünüyor. Çünkü plastik su borusunda delik olması durumunda, lavabonun altında su olması sadece bulaşık ve çamaşır makinesinin çalışmasına bağlı olmazdı. Plastik su borularının içinde her zaman su olur ve plastik boruda delik olduğunda bu su her zaman akar. Sizin sorun, lavabo borusunu yağlanmasından kaynaklanıyor olabilir. Lavabo borusundaki yağ, lavabo borusunun iç çapını daralttığında uyun geçişi yavaş olur. Lavaboya döküle su yavaş olduğu için, lavabo borusunda daralma olduğu anlaşılamayabilir. Ancak bulaşık ve çamaşır makinelerinin su tahliye hortumları da lavabo borusuna bağlıdır. Bu makineler suyu boşalttıklarında aniden boşaltır. Aniden yüklü miktarda su boruya girdiği için ve borunun çapı da daraldığı için su geri tepmektedir. Bu sorunu, pimaş yıkaması yaptırarak çözebilirsiniz.

 9. Ziyaretçi Hüseyin Taştan

  İyi çalışmalar Evimde lavabonun altından fayansların arasından su geliyordu. Fayansı kırdım ve boruya ulaştım. Malum boruda delik vardı. Delinen su borusu nasıl tamir edilir?

 10. Protesisat çalışanı

  Lavabonun altındaki su borusundaki kaçağı bulmuşsunuz ve işin zor kısmını halletmişsiniz. Su borusu tamiri hakkında bilgi istemişsiniz ancak plastik su borusu mu demir su borusu mu? Bilgi vermemişsiniz. Demir su borusu çatlak tamiri plastik su borusu çatlak tamirine göre daha zordur. Demir su borusu çatlak tamiri için pratik bir yöntem bulunmaz. Boruyu tamir etmek için, boru ek yerlerinden itibaren sökülür yerine plastik boru takılır. Zaten demir boru eski yapılarda bulunur yeni yapılarda kullanımı yasaklanmıştır. Plastik boru delik tamiri için, plastik boru tamir aparatı olarakta bilinen maşon kullanılır. Plastik borunun delik olan kısmı plastik boru makası ile kesilir. Ardından boru kaynak makinesi ile kesilen borunun ucu maşon ile birlikte ısıtılır ve plastik su borusu çatlak tamiri yapılır.

 11. Ziyaretçi Murat Aydın
  20 Kasım 2017
  Cevapla

  Sayın Protesisat yetkili/uzman personeli; Ankara Batıkent'de ikamet ediyorum. Bugün duşakabini duvara matkapla sabitlerken yanlışlıkla fayans altındaki pprc plastik su borusunu deldik. Epoksi macun ve üzerine sıvı epoksi yapışırıcı-sertleştirici karışımını denememize rağmen su sızıntısını gideremedik. Muhtemelen katılaşma süresini beklemeden suyu açtığımız için böyle oldu. Son olarak gece 24.00 de tekrar epoksi macunla kapatıp üzerine kelepçe taktık. Sabaha kadar bekleyip sonucu göreceğiz. Sızıntının devam etmesi durumunda sizin tarafınızdan gerekli onarımın yapılmasının yaklaşık maliyeti ne olur? Tahmini bir fiyat verebilir misiniz? Teşekkürler...

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir