Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.

Plastik Su Borusu Tamiri Nasıl Yapılır?

Plastik su borusu tamiri yapılmadan önce sorunun tespiti yapılmalıdır. Plastik su borusunun çatlak olduğu yer tespit edildikten sonra çözüm için farklı yollar bulunmaktadır.

Plastik Su Borusu Neden Delinir?

  • Boruda yapılan işçiliğin kalitesiz oluşu, borunun delinmesi için bir neden olabilir. Hatalı yapılan bir plastik boru kaynağı, ilk başlarda sorun çıkarmasa da ilerde sorun çıkarabilir. Ek yapmak için PVC borunun çap olarak kesilmesi ve ya plastik boru makası yerine testere ile kesilmesi, yapılacak kaynağın sağlıksız olmasına neden olur. Şebeke suyunun basıncı nedeniyle bu hatalı kaynak noktası zamanla su sızdırmaya başlar.
  • Galvaniz veya demir borular zamanla aşınmaya başlar. Suyun etkisi ile paslanma sonucu zamanla yıpranır ve su sızdırma gerçekleşir. Günümüzde, ev içi tesisatlar da demir veya galvaniz boru kullanımı yasaklandığı için. Bu olay eski yapılar için geçerlidir.
  • Evinizde bir tadilat sonucu duvara, tavana veya zemine matkapla açılan bir delik plastik su borusuna denk gelerek borunun delinmesine neden olabilir.
  • Kalitesiz plastik su boruları zamanla çatlamalar sonucu su sızdırmasına neden olabilir. Mevcut çatlak kılcal boyutlardadır. Bu gibi durumlarda bu sorunu hemen fark etmek pek mümkün değildir. Genelde sızdırma miktarı az olduğu için geç fark edilir. Bu duruma gizli su kaçağı da denilebilir.

Plastik Su Borusu Tamiri Nasıl Yapılır?

Yukarda sayılan yöntemlerden biri veya bir kaçı sonucu evinizde su kaçağı söz konusu olur. Bu durumda strese girilir ve çözüm yolları aranır. Sonuçta bu durumun tamiri için tadilat çıkar düşüncesi, evin inşaat haline gelmesi gibi durumlar olacağı düşünülür.

Peki, plastik su borusu çatlak tamir nasıl yapılır?

  • PVC boru tamiri için önce söz konusu kaçağın yeri tespit edilir.
  • Daha sonra ana su vanası kapatılır.
  • Çalışılacak kadar bir alan kırılır.
  • Mevcut plastik su borusunun delik olan yeri kesilir. PVC boru makası ile kesilir.
  • Kesildikten sonra plastik su borusu kaynak makinesi ile her iki uçta eritilir.
  • Eritme işlemi çok kritiktir. Çünkü eritme az olursa borular birbirini tutmaz. Fazla olursa boru yanar ayrıca borunun çapı daralması da söz konusu olabilir.
  • Eritme işleminden sonra maşon takılır. Bu yöntem en sağlıklı yöntemdir.
  • Başka bir yöntem ise; deliğin olduğu yer bir ısıtıcı yardımı ile ısıtılır.
  • Ardından bir parça plastik boru eritilir.
  • Deliğin bulunduğu yere tutturulur. Bu çözüm yolu ilerde tekrar sorun çıkarır. En sağlıklı yöntem, boruları kesip araya maşon koymaktır.

Ayrıca piyasada bulunan plastik boru çatlak tamiri kimyasalları vardır. Bu kimyasal tesisat içine gönderilir bütün delikleri kapanır. Biz bu yöntemi sadece ısıtma sistemleri için kullanırız. Çünkü delik tamir kimyasalı, şebeke suyunun içinde bulunması sağlık açısından doğru değildir.

Evinizde böyle bir sorun bulunuyorsa firmamızı arayabilirsiniz. Kaçağın yerini özel cihazlarla tespit ediyoruz. Bunu yaparken gürültü dahi çıkarmıyoruz. Kaçağın yerini tespit ettikten sonra sadece küçük bir alanı kırıyoruz. Tamir yaptığımız yere bir yıl garanti veriyoruz.

Delinen su borusu tamiri için mahalle tesisatçısını çağırırsanız eğer. Kaçağın yerini bulmak için tesisat hattının olduğu yeri boydan boya kırmak zorundadır. Tahmini yöntemlerle kaçağın yerini bulmaya çalışacaktır. Size hem tadilat masrafı çıkacaktır hem de çıkan molozların temizlenmesi ile uğraşmanız gerekecektir.

Yorumlar (1)

  1. 20 Kasım 2017
    Cevapla

    Sayın Protesisat yetkili/uzman personeli; Ankara Batıkent’de ikamet ediyorum. Bugün duşakabini duvara matkapla sabitlerken yanlışlıkla fayans altındaki pprc plastik su borusunu deldik. Epoksi macun ve üzerine sıvı epoksi yapışırıcı-sertleştirici karışımını denememize rağmen su sızıntısını gideremedik. Muhtemelen katılaşma süresini beklemeden suyu açtığımız için böyle oldu. Son olarak gece 24.00 de tekrar epoksi macunla kapatıp üzerine kelepçe taktık. Sabaha kadar bekleyip sonucu göreceğiz. Sızıntının devam etmesi durumunda sizin tarafınızdan gerekli onarımın yapılmasının yaklaşık maliyeti ne olur? Tahmini bir fiyat verebilir misiniz? Teşekkürler…

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir