Müşteri Temsilcimiz
Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.

Nasıl Açılır? Sirke ve Tuz İle Lavabo Tıkanıklığı Açma

Evlerimizde zaman zaman meydana gelen can sıkıcı durumlardan biri lavabo tıkanıklıklarıdır. Evyede biriken su ve diğer sıvıların çok yavaş gittiğini fark ettiyseniz lavabonuz tıkanmaya başlamış demektir. Gerek kullanıma bağlı gerekse gider malzemelerin kalitesi bu tür durumlarla karşı karşıya gelmemize sebep olabilir.

Tıkanıklığa bağlı olarak kötü koku oluşumu, evye içerisinde kirlilik ve pis bir görünüm oluşur. Ayrıca musluktan akan su tıkanıklık olduğu için birikip dışarı taşıp bizleri daha zor bir duruma sokabilir. Hatta bu sorun o kadar büyür ki bir tesisat ustasından bile yardım almamız gerekebilir. Bu durumda yapmamız gereken pratik yöntemler ile sorunu kolayca çözebiliriz. Her evde bulunan doğal malzemeler ile bu sorunun üstesinden gelebiliriz. Eğer basit bir tıkanıklık oluşmuş ise aşağıdaki aşamalar sizlere ucuz ve pratik çözüm sunacaktır.

Yöntem 1

Sirke ve Tuz İle Tıkanan Lavaboyu Açmak

Tuz ve sirke ile lavabo açma basit ve elimizin altında bulunan malzemeleri kullanarak yapabileceğimiz ucuz bir yöntemdir. Bu malzemeler  hiçbir yan etkisi olmayan ve insan sağlığına bir zararı bulunmayan doğal ürünlerdir. Tıkanıklık olduğu durumlarda sirke lavabo açar mı? Sirkeyle lavabo açma işlemi nasıl yapılır? diye düşünmüşüzdür. 

Tıkanmış lavabo açmak için sirke ve tuzun yumuşatma etkisinden faydalanabiliriz. Tuz yağ çözücü olarak çoğu kimyasal temizlik maddelerinde etkendir. Sirke ise tek başına bile bir temizlik maddesi olarak kullanılır. Tüm sirke çeşitleri bu işlemler için kullanılabilir. Tuz ve sirke ile lavabo açma işlemi için lavabodaki cismin organik bir cisim olması gerekir. Bu organik cisim; yemek atıkları, sebze ve meyve atıkları olabilir. Akordiyon gibi tasarlanmış olan gider borusunda bu atıklar zamanla birikip tıkanıklık oluşturabilir. Sirke ve tuz ile lavabo tıkanıklığı açma işlemi için; 

 • Su bardağının 4’te biri kadar tuzu yarım su bardağı sirkeyi karıştırın
 • Hazırladığınız karışımı tıkalı olan lavaboya dökün
 • 15 – 20 dk. kadar bekleyin
 • Ardından 1 litre kaynar suyu lavaboya boşaltın

Organik bir cisim nedeniyle oluşan tıkanıklığı tuz ve sirke karışımı yumuşatarak kolayca akıp gitmesini sağlayacaktır. Böylece sirke ve tuz ile lavabo tıkanıklığı açma işleminizi tamamlamış olacaksınız. Sirkeyle lavabo açma işlemi bu kadar kolay ve pratik bir yöntemdir. Eğer sirke lavabo açar mı tek başına yeterlimi diye düşünürseniz;  sirkenin tek başına doğal temizlik maddesi olarak kullanıldığını da belirtmek isteriz. 

Yöntem 2

Karbonat ve Sirke İle Lavabo Tıkanıklığı Açma

Karbonat sirke lavabo açıcı olarak kullanılan diğer bir doğal yöntemdir. Tıkanıklık yine organik cisimler ile meydana gelmiş ise karbonat ve sirke ile lavabo açma işleminden sonra tıkalı gider borusunu kolayca açabiliriz. Karbonat sıvı ile birleştiğinde tepkimeye girer ve köpürür. Sirkeyle  lavabo açma işleminde karbonat kullanacak olursanız asitle birleşerek kolayca karbonat ve sirke ile lavabo açma konusunda pratik bir çözüm sağlamış olacaksınız.

Bu işlem için yapmanız gerekenler; 

 • Yarım su bardağı karbonatı tıkalı olan lavabo giderine dökün
 • Ardından yarım su bardağı sirkeyi karbonatın üzerine dökün
 • Eğer lavabonun tıpası var ise; tıpayı kapatın. Yoksa; bez ile lavabo giderinin ağzını kapatın
 • 20 – 30 dk. kadar bekleyin
 • Lavabo tıpasını açın
 • Ardından 1 litre kaynar suyu lavaboya boşaltın

Yöntem 3

Lavabo Sifonunu Temizlemek

Eğer tıkanıklık lavabo sifonundan dolayı kaynaklanıyorsa, lavabo sifonunu temizlemek tıkanıklığın giderilmesine yardımcı olacaktır. Bu işlem için uygulayacağınız adımlar;

 • Gider borusunu çıkarmadan önce evye içerisinde suyun olmaması gerekiyor
 • Tornavida yardımı ile evye içerisinde lavabo sifonunu tutan vidayı sökün
 • Ardından lavabo altından lavabo sifonunu evyeden ve gider borusundan ayırın
 • Lavabo sifonu içinde bulunan pislikleri temizleyin
 • Temizlenmesi güç bir durumda ise en yakın nalburdan lavabo sifonunu temin ederek yenisini takabilirsiniz
 • Temizleme işleminden sonra sifonu tekrar yerine takın

Yöntem 4

Pompa Kullanarak Lavabo Tıkanıklığı Açma

Eğer evimizde lavabo tıkanıklıkları için kullandığımız pompa var ise 10 veya 15 kez pompayı gidere bastırıp kaldırdığımızda tıkanıklığı açabiliriz. Fakat bu yöntem çok küçük parçaları giderden itmenizi sağlamaktadır. Tek başına yetersiz olabilir.

Sirkeyle lavabo açma, tuz ve sirke ile lavabo açma, karbonat ve sirke ile lavabo açma, sirke ve tuz ile lavabo tıkanıklığı açma işlemleri ile beraber kullanıldığında daha etkili bir sonuç alınabilir. Sirkeyle tıkanıklık açma, tuz ve sirke ile lavabo tıkanıklığı açma, karbonat ve sirke ile lavabo açma, karbonat sirke lavabo açıcı işlemlerini sadece mutfak giderleri için değil evlerimizde bulunan banyo ve tuvalet lavabolarında ve küvet giderlerinde de kullanabiliriz. Ayrıca tıkanıklık oluşmadan önce belirli aralıklar ile bu yöntemleri uygularsak lavaboların tıkanmasını da önlemiş oluruz. 

Lavabo tıkanıklığı ve tuvalet tıkanıklığı problemlerinizde ekonomik ve profesyonel destek almak için firmamızı arayabilirsiniz. 30 adet servis aracı ile İstanbul’un tüm ilçelerine fiyat farksız servis hizmetimiz bulunmaktadır.

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir