Mutfak lavabo giderinden pis su geliyor.

Hasan ateş Ziyaretçi
Soru Sor

Selamlar,

benim sorunum mutfak lavabo giderinden suyun sürekli geri gelmesi. Lavabo açıcı kullanmamıza rağmen tekrar geliyor. Binalarımızın bitişik olduğu komşumda da aynı sorun var. Onun mutfak lavabosundan su geri geldiğinde benim mutfak lavabosundan da su geliyor. Acaba sorun nedir? Yardımcı olabilir misiniz?

Bağlantılı Konular

Yanıtlandı
Tıkanıklık 1 yıl önce 1 yanıt 10,133 kez görüntülendi

Cevap (1)

 1. Merhaba Hasan bey,

  çoğu apartman binasında mutfaklar sırt sırta yapıldığında bu sorunla karşılaşmaktayız. Bu sorunu kaçıncı katta yaşıyorsunuz? Üst katlardakiler su kullanıldığında sizin lavabolarda su geri geliyor mu? Biraz daha detay vermiş olsaydınız, yardımcı olmamız daha kolay olurdu. Biz orta katlarda bir dairede oturduğunuzu varsayalım

  1- Mutfaklarınızı ayıran duvardan geçen pimaş giderine iki daire birden bağlandığı için gider borusunun çapı yetmiyor olabilir.

  2- Sizin veya yan komşunuzun çamaşır, bulaşık makinesı hortumu pimaş giderine fazla sokulması sebebiyle su giderinin önünü tıkadığı için gelen pis su geçemediğinden tıkanıklık oluşturmasıda sık karşılaşılan durumlardandır.

  3- Pimaş gideri döşenirken %2 eğim verilmediyse veya ters eğim verildiyse zamanla yemek artıkları pimaş boru içersinde birikip katman oluşturmasından dolayı tıkanıklık oluşabilir.

  4- Yine inşaat aşamasında dikkatsiz ustalar tarafından harç parçaları, moloz parçaları boru içine kaçmışsa tıkanıklığa sebep olabilir.

  5- Plastik lavabo sifonlarının ucuna takılan daraltma rediksiyonu veya adaptör conta diye tabir edilen contada pimaşın tıkanma nedenleri içinde sık karşılaştığımız sorunlar arasındadır.

  Sizin bireysel olarak yapabileceğiniz gider borusuna bahçe hortumu sokarak, basınçlı suyla açmayı deneyebilirsiniz. Ancak işlemi dikkatli yapmanız gerekmektedir. Tıkanıklık açılmazsa sizin ve yan komşunuzun giderlerinden su geri tepeceği için etrafa su akacaktır

  Bizim gibi profesyonel firmalar ilk önce tıkanıklığa sebep olan sorunu robot makine ile açar. Ardından kamerayla gider borusunun içine bakarak tam olarak açılmış mı? Boru içinde herhangi bir sorun var mı görebilmektedir.


  Yararlı(35) Yararlı değil(3)

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir