Mutfak lavabo giderinden pis su geliyor.

Hasan ateş Ziyaretçi
Soru Sor

Selamlar,

benim sorunum mutfak lavabo giderinden suyun sürekli geri gelmesi. Lavabo açıcı kullanmamıza rağmen tekrar geliyor. Binalarımızın bitişik olduğu komşumda da aynı sorun var. Onun mutfak lavabosundan su geri geldiğinde benim mutfak lavabosundan da su geliyor. Acaba sorun nedir? Yardımcı olabilir misiniz?

Bağlantılı Konular

Yanıtlandı
Tıkanıklık 6 yıl önce 11 yanıt 52,942 kez görüntülendi

Cevap (11)

 1. Merhaba Hasan bey,

  çoğu apartman binasında mutfaklar sırt sırta yapıldığında bu sorunla karşılaşmaktayız. Bu sorunu kaçıncı katta yaşıyorsunuz? Üst katlardakiler su kullanıldığında sizin lavabolarda su geri geliyor mu? Biraz daha detay vermiş olsaydınız, yardımcı olmamız daha kolay olurdu. Biz orta katlarda bir dairede oturduğunuzu varsayalım

  1- Mutfaklarınızı ayıran duvardan geçen pimaş giderine iki daire birden bağlandığı için gider borusunun çapı yetmiyor olabilir.

  2- Sizin veya yan komşunuzun çamaşır, bulaşık makinesı hortumu pimaş giderine fazla sokulması sebebiyle su giderinin önünü tıkadığı için gelen pis su geçemediğinden tıkanıklık oluşturmasıda sık karşılaşılan durumlardandır.

  3- Pimaş gideri döşenirken %2 eğim verilmediyse veya ters eğim verildiyse zamanla yemek artıkları pimaş boru içersinde birikip katman oluşturmasından dolayı tıkanıklık oluşabilir.

  4- Yine inşaat aşamasında dikkatsiz ustalar tarafından harç parçaları, moloz parçaları boru içine kaçmışsa tıkanıklığa sebep olabilir.

  5- Plastik lavabo sifonlarının ucuna takılan daraltma rediksiyonu veya adaptör conta diye tabir edilen contada pimaşın tıkanma nedenleri içinde sık karşılaştığımız sorunlar arasındadır.

  Sizin bireysel olarak yapabileceğiniz gider borusuna bahçe hortumu sokarak, basınçlı suyla açmayı deneyebilirsiniz. Ancak işlemi dikkatli yapmanız gerekmektedir. Tıkanıklık açılmazsa sizin ve yan komşunuzun giderlerinden su geri tepeceği için etrafa su akacaktır

  Bizim gibi profesyonel firmalar ilk önce tıkanıklığa sebep olan sorunu robot makine ile açar. Ardından kamerayla gider borusunun içine bakarak tam olarak açılmış mı? Boru içinde herhangi bir sorun var mı görebilmektedir.


  Yararlı(61) Yararlı değil(3)
 2. 8 Eylül 2018
  Cevapla

  Selamünaleyküm hayırlı akşamlar bizim binada da ona benzer bir sıkıntı var bodrum katta çift daire var bazen benim ve karşımdakinin dairesinden mutfak tezgahının altındaki pimaştan su geri geliyor. Ev sigortalı. Sigorta şirketinden birileri geldi robotla açtı ama ara sıra yine oluyor nasıl bir çözüm yolu sunarsınız teşekkür ediyorum


  Yararlı(11) Yararlı değil(9)
 3. Robotla açtıktan sonra kamera ile hattın incelenmesi ve ekranda gözüken soruna göre çözüm üretilmesi gerekir…


  Yararlı(0) Yararlı değil(5)
 4. 20 Ekim 2018
  Cevapla

  selam bizim mutfak lavabosundaki pis su çamaşır makinesi giderinden geri geri geliyor ,gider borusuna hortum sokup su verdik o da geri geldi ve tel soktuk yine fayda etmedi su gitmiyo biraz aktıktan sonra tıkanıp geri geliyor yardımcı olursanız sevinirim.


  Yararlı(43) Yararlı değil(5)
 5. Mutfak lavabo giderinde tıkanıklık meydana gelmiş gibi görünüyor.
  Kesin konuşabilmek için kameralı görüntüleme cihazı ile mutfak giderinin içini kontrol etmek gerekiyor.
  Kameralı görüntüleme sayesinde sorunun sebebi kesin olarak belirlenebilir.


  Yararlı(10) Yararlı değil(12)
 6. – Mutfak gider sorunu –
  5.katta oturuyoruz mutfak gideri iki cepheye bağlı birleşik daireler binada hiç kimsede yok bu sorun sadece bizim giderde sorun var çamaşır bulaşık makinesinin hortumu mutfak giderine bağlı ve her çalıştırdığımızda su geri geliyor 2 sene öncede aynı sorun olmuştu aynı şekil tesisatcı geldi kamera saldı burada birşey var dediler alt katın mutfağını söktüler dovarları kırdılar borulara baktılar birşey çıkmadı herşeyi düzeltiler boruyu değiştirdiler çok uçuk derecede masraf çıkarttılar bize şimdi aynı şey oluyor sürekli annem ve babama tesisatcı çağıralım diyorum çağırdık bir kere anasını ağlattılar ortalığın diyip güvenmiyorlar çağırmıyorlar gideri alt katı bir yeri kırmadan açabiliyor musunuz bunu çok merak ediyorum ona göre yardım isticem evdekileri de ikna edicem ortalık çok kötü


  Yararlı(16) Yararlı değil(7)
 7. 2 Nisan 2019
  Cevapla

  Mutfak lavabosu altında iki tane boru var ikisinden de su akıyor ne yapmam lazım


  Yararlı(75) Yararlı değil(7)
 8. 20 Ağustos 2019
  Cevapla

  – bulaşık makinesi su giderinden su geri geliyor –
  bulaşık makinesi su giderinden su geri geliyor. diğer yorumları okudum yağlanma/ tıkanma olabileceğini düşünüyorum. ücret ve yapılacak işlemi sormak istedim


  Yararlı(70) Yararlı değil(1)
 9. 13 Temmuz 2020
  Cevapla

  Lovabadaki pis su bulasik makinesinin giderinden geliyor sebebi ne olabilir


  Yararlı(28) Yararlı değil(2)
 10. Mutfak lavabo gideri ile bulaşık makinesi gideri aynı noktada birleşerek ortak gidere bağlanır, bu sebeple tıkanıklık oluşması durumunda taşma yapabilir. Bu durumda tıkanıklığın açılması gerekir, firmamızı arayarak tıkanıklığı açtırmak için servis kaydı oluşturabilirsiniz.

  Tıkanıklık yok ise, bulaşık makinesinin hortumunun gidere bağlandığı noktada conta olması gerekiyor. Contaları kontrol etmenizde fayda var, yerinden çıkmış olabilir veya yıpranmadan dolayı işlevini yitirmiş olabilir.


  Yararlı(7) Yararlı değil(5)
 11. 10 Ekim 2020
  Cevapla

  Merhaba. Mutfak lavabom tıkandı dolabın altındaki boruyu gevşettim ve pis suyu leğene akıttım. Lavabomda fokurdama ve akan suda koku vardı. Wc ve duş pis suyu gideri ayrı ancak binanın zemin katında birleşip öyle gidiyor. Mutfak lavabosuna tuvalet pis suyunun karışma ihtimali var mıdıR?


  Yararlı(25) Yararlı değil(4)

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir