Müşteri Temsilcimiz
Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.

Su Kaçak Tespiti Yapan Firmalar

Su kaçak tespiti yapan firmalardan biri olan Protesisat, farklı su kaçakları için farklı cihazlar kullanmaktadır. Her türlü su kaçağını tek bir cihazla bulamazsınız. Farklı tesisat kaçakları için farklı cihazlar kullanılması şarttır.

Protesisat, Su Kaçak Tespiti Yapan Firma

Su kaçağı tespiti yapan firmaların en büyük avantajı, an az hasarla en kısa sürede su kaçağı tespiti yapabilmektir.

Protesisat, kaliteli hizmeti ve uygun fiyatlarıyla rakiplerinden sıyrılıp, su kaçağı tespiti yapan firma olarak dikkat çekmektedir. 2004 yılından beri hizmet vermeyi sürdüren firmamız, gerek tecrübesi ile gerekse sahip olduğu teknolojik altyapı ile kırmadan su kaçağı tespitinde, müşteri memnuniyetini ön planda tutmaktadır.

Daha öncede bahsettiğimiz gibi farklı su kaçakları için farklı cihazlar kullanılmalıdır. Gelin firmamız tarafından su kaçağı tespitinde kullanılan cihazlara birlikte göz atalım

Su Kaçağı Tespitinde Kullanılan Cihazlar

Akustik Dinleme Cihazı İle Su Kaçak Tespiti

Genellikle temiz su tesisatında meydana gelen su kaçakları için kullanılan bir cihazdır. Dinleme yöntemi ile çalışan bu cihaz, su kaçağı tespitinde nokta tespiti yapar.

Cihazda bulunan prop, algıladığı sesleri kulaklığa iletir. Kulaklığı takan personel, su kaçağını dinleyerek tespit eder. Akustik dinleme cihazını kullanmak tecrübe isteyen bir iştir. Nereye bakılması gerektiği, su kaçağını dinlemeye nerden başlanması gerektiği deneyim gerektiren bir durumdur. Aksi durumda, su kaçağını tespit etmek uzun zaman alır. Protesisat ekipleri, uzman kişilerden oluşmaktadır. Tecrübeleri ve becerileri ile en kısa sürede kırmadan su kaçak tespiti yapmaktadırlar.

Akustik dinleme cihazının temiz su tesisatında kullanıldığını belirttik, kalorifer tesisatındaki su kaçaklarında ise bambaşka bir cihaz kullanmaktayız.

Termal Kamera İle Su Kaçağı Tespiti

Termal kameranın en sık kullanıldığı yerler kalorifer tesisatlarındaki su kaçaklarıdır. Mekân ister petekli sistemle ısınıyor olsun, ister yerden ısıtma sistemi ile ısınıyor olsun termal kamera ile su kaçak tespiti yapmak mümkündür.

Adından da anlaşılacağı gibi termal kameralar, sıcak cisimleri algılayan özel kameralardır. Bu özelliği sayesinde, beton altından veya duvar içinden geçen sıcak su borularının yerini tespit etmek çok kolaydır.

Kalorifer tesisatında su kaçağı olup olmadığını anlamanın en iyi yolu kombi basınç göstergesini kontrol etmektir. Kombi basınç göstergesinde düşüş olduğunu fark ettiğinizde ve siz su takviyesi yaptıktan sonra basınç göstergesi tekrar düşüyorsa kalorifer tesisatınızda su kaçağı olabilir. Kalorifer tesisatınızdaki su kaçağının büyüklüğü, basınç göstergesinin ne kadar hızlı düştüğü ile doğru orantılıdır.

Su kaçak tespit firması olarak biz, kalorifer tesisatının borularındaki ufak çaplı su kaçakları için, su kaçak onarım kimyasalı kullanmaktayız. Su sızıntılarını önleyen kimyasalı, kalorifer tesisatının içine döküyoruz. Bu kimyasalı, petek temizliği yaptıktan sonra kullanmak daha sağlıklı sonuç vermektedir. Çünkü petek temizliğinden önce kalorifer borularında kireçlenme ve balçık bulunur. Bu nedenden dolayı kullanılan kimyasal borulara sağlıklı nüfuz edemeyebilir. İlaç tesisat sistemine ilave edildikten sonra, kombinin birkaç saat çalışması ilacın tüm tesisat sistemine yayılması için yeterlidir. İlaç, borulardaki bütün çatlakları onararak su sızıntılarını engeller. Ayrıca kullanılan ilacın, tesisat sistemine hiçbir yan etkisi bulunmaz.

Kalorifer borularında daha büyük su kaçağı varsa kimyasal ilaç, büyük çaplı su kaçaklarını engelleyemez. Bunun için, kalorifer tesisatının boruları termal kamera ile incelenmesi gerekir. Termal kamera ile su kaçağının olduğu yer tespit edildikten sonra, tespit ekiplerimiz hemen lokâl tamirat yaparak sorunu çözmektedirler.

Protesisat, Görüntülü Su Kaçak Tespiti Yapan Firma

Su kaçak tespitinde kullandığımız bir diğer cihaz, kameralı görüntüleme cihazıdır. Bu cihaz, pimaş borularında meydana gelen su kaçaklarında kullanılmaktadır. Su kaçağı tespiti yapan firmalar arasında, bu kadar farklı cihaz kullanan sadece birkaç firma bulunmaktadır.

Pimaş borularında, boruların ek yerlerindeki conta sorunundan veya bazı nedenlerden dolayı pimaş borusunun çatlayıp kırılmasından dolayı su kaçağı meydana gelir. Kullanılan lavabo açıcılar sanıldığı kadar masum değildir. Lavabo açıcılar sürekli kullanılırsa, pimaş borularının ek yerlerinde olan contalara zarar verir. Daha da fazla kullanılması durumunda pimaş borusunu eritir ve su kaçaklarına sebep olur.

Bu durumun tespit edilmesinde, firmamız kameralı görüntüleme cihazı kullanmaktadır. Kameralı görüntüleme cihazı pimaş borusunun içindeki görüntüleri monitöre yansıtarak bizlere yardımcı olur. Ancak bu cihazın kullanımı deneyim gerektirmektedir. Çünkü monitördeki görüntüleri herkes yorumlayamaz, bu neden cihaz tecrübeli kişiler tarafından kullanılmalıdır. Cihazı kullanan personelin deneyimi yoksa su kaçağını tespit etmek çok daha fazla zaman alabilir.

Kameralı görüntüleme cihazını, su kaçağı tespiti yapan firmalar arasında sadece birkaç firma kullanmaktadır. Pahalı bir cihaz olduğu için, her firma alamamaktadır.

Su Kaçak Tespiti Yapan Firmalara Dikkat Edin!

İnternette araştırma yapıldığında çok sayıda su kaçak tespiti yapan firma sitesi ile karşılaşılır. Ancak sadece birkaç firma kurumsal olarak hizmet vermektedir. Diğer sitelerin çoğu kişisel olarak çalıştığı için yeterli teknolojik donanıma ve deneyime sahip değildirler.

Özellikle su kaçak tespiti yaptığını belirten sitelerin birçoğunda kameralı görüntüleme cihazı bulunmaz. Pahalı bir cihaz olduğu için almamaktadırlar. Ayrıca, su kaçak tespitini yaptıktan sonra büyük onarım yapılması gerekiyorsa, bu onarımı yapmaktan kaçınırlar. Bu gibi sitelere dikkat edilmesi gerekir.

Protesisat 14 yıldır su kaçak tespiti yapan firma olarak hizmet vermektedir. Sektörün önde gelen firmalarından biri olan Protesisat, 30 servis aracı ile en geniş mobil ağa sahip tesisat firmasıdır.

30 servis aracı ile İstanbul’un tüm ilçelerine fiyat farkı almaksızın hizmet vermekteyiz. Bir firmanın hizmet kalitesini kontrol etmenizin en kolay yolu referanslarını kontrol etmektir.  “Mutlu müşterilerimiz” butonuna tıklayarak referanslarımızı inceleyebilirsiniz.

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir