Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.
Tuvalet Tıkanıklığı Nasıl Açılır Çözüm

Tuvalet Tıkanıklığı Nasıl Açılır Çözüm

Tuvalet tıkanıklıkları en yersiz zamanlarda olur ve sizi bunalktır. Neyse ki, tesisatçıya para ödemek zorunda kalmadan birçok tıkanıklığı kendiniz giderebilirsiniz. Birçok tuvalet tıkanıklığı, tuvalet pompası,  sıcak su, karbonat ve sirke ile yapılan tahliye temizleyicisi ile temizlenebilir. Bu yazımızda size tuvalet tıkanıklığı nasıl açılır konusunda fikir verecek birkaç yoldan bahsettik. Daha derindeki tıkanıklıklar için, profesyonel destek almak gerekebilir.

Metod 1- Pompa

 1. Tuvaletin taşmasını önleyin. Eğer tuvaletinizin sifonuna bastıktan sonra düzgün şekilde suyu gitmiyorsa sifona bir daha basmayın. Bu tuvalet giderine daha fazla su pompalanmasına sebep olacaktır. Bunun yerine, sifonun kapağını açıp, tuvalet vanasını kapatın. Vanayı kapatmak tuvalet gidere daha fazla su gitmesini önleyecektir. (ilerde tıkanıklık olduğu düşünülürse su ne kadar çok birikirse o kadar sıkıntı olur)

  1. Sifonun içindeki su kirli değildir, bu sebeple vanayı kapamak için elinizi daldırmanızda sakınca yoktur.

 2. Tuvaleti hazırlayın. Pis suyun sıçrama ihtimali için, gazete ve kağıt havlu yerleştirin bu, sonradan temizliği kolaylaştıracaktır. Ayrıca rahatsız edici kokuları minimuma indirmek için bir pencere açın ya da havalandırma fanını çalıştırın.

  1. Eğer ciddi bir tıkanıklık var ise, bir çift kauçuk eldiven giyin. Tuvaletler sağlıklı değildir. Dirseğe kadar uzanan  kauçuk eldivenler sizi içerideki her türlü mikroptan koruyacaktır.

 3. Tıkanıklık sebebini temizleyip temizleyemediğinize bakın. Eğer tıkanma sebebini görebiliyorsanız, mümkünse ulaşıp tuvaletten çıkarın. Eğer eliniz ile temizleyemiyorsanız ve orada tıkanıklığa yol açan bir yabancı cisim olduğunu biliyorsanız elinizi gidere sokmaktan vazgeçin ve diğer tekniğe yönelin.

 4. Kaliteli bir pompa kullanın. Büyük boy, dayanıklı, kauçuk bir pompa kullanmak önemlidir. Yuvarlak şekilli ya da alt kısmında kilitlenme yapacak kıvrımlı kauçuk kenarlı olanlardan olabilir. Vakum ağızlı ucuz türdeki pompaları kullanmayın. Bunlar genelde işe yaramayacaktır.

  1. Eğer pompanız güzelce vakumlamıyorsa, sızıntıyı önlemek için pompanın etrafını bir bez parçası ile sarın.

  2. Kullanmadan önce pompayı sıcak suya tutun. Bu, pompanın güzel bir şekilde vakumlamasını sağlayacaktır.

 5. Pompayı tuvalet taşının içine sokun. Pompanın deliği tamamen kapadığından emin olun. Etkili olması için pompa suyun içine batırılmalıdır. Hava değil, suyu itip çekmek önemlidir. Eğer gerekliyse biraz su ilavesi yapabilirsiniz.

  1. Pompayı deliğin içinde pompalayın. Önce yavaşça başlayın çünkü ilk pompa delikten içeri hava sokacaktır. İçeri itin, sonra tıkanıklığa değecek şekilde hızlıca yukarı çekin, sonra yavaş yavaş tekrar edin. Su giderden akmaya başlayana kadar güçlü bir şekilde itip çekmeye devam edin. Tuvalet çözülene kadar bu işlem 15-20 dakika alabilir. Giderde sert bir cisim olmadığından emin olduğunuz sürece, sadece pompalamak yetecektir. Hemen etki etmeyebilir ancak bir süre işlemi tekrarladığınızda gider açılacaktır.

 6. Su tahliyesini kontrol etmek için sifonu çekin. Eğer pompalama sonuç olarak klozetin içini boşaltıyorsa ama yine de giderdeki tıkanıklık giderden rahatça su akışını engelliyorsa, pompayı tuvalet taşına bırakıp, tekrar su ile doldurun. Sifonu çektikten sonra klozetin dibinde kalan su  kadar doldurun sonra tekrar pompalayın. İnatçı tıkanıklıklar, bu işlemi birkaç kez tekrarlamanızı gerektirebilir.

Metod 2- Kimyasal Kullanımı

 1. Bir gider açıcı kimyasal kullanmayı deneyebilirsiniz. Atık pisliğini sıvılaştıran kimyasal içeren bir ürün bulun. Bu gider açıcı kimyasallar bazı sistemlerde atığı ayrıştırmak için kullanılır.

  1. Bu tür ürünler genelde marketlerden satın alınabilir. Gider açıcı kimyasallar, gider borularına yani pimaşlara zarar verebilir, aşırı kullanımdan kaçınınız.

  2. Bu yöntem sadece organik atıklarda işe yarayacaktır, sert cisimler üzerinde işe yaramaz. Tıkanıklığın sebebi tuvalet atığı değil de yabancı cisimse, başka bir yol denemelisiniz.

 2. Kimyasal üzerindeki talimatları izleyin. Tuvalet gideri için tavsiye edilen miktarda kimyasal ürünü dökün. Muhtemelen, gider açıcı kimyasalların tıkanıklık üzerindeki işlevlerini yerine getirmeleri için gece boyu beklemek gerekir. Tıkanıklık gittiğinde tuvalet gideri de düzelmiş olmalıdır.

Metod 3- Ev Yapımı Gider Açıcı

 1. 2-2,5 litre su ısıtın. Eğer, gideriniz bazı organik sebeplerden ve yapısal olarak sık sık tıkanıklık yaşıyorsa; sıcak su, karbonat ve sirke birleşimi, genellikle gider açıcı kimyasallar kadar iyi iş yapacaktır. 2-2,5 litre su kaynatıp,  diğer maddeleri tuvalet taşından içeri dökün ve suyun bir süre soğumasını bekleyin.

  1. En az 22,5 litre su kullanın. Daha çok olabilir ama daha az miktarda su işe yaramayacaktır.

  2. Suyun sıcaklığı önemli, kaynar halde olmamalıdır çünkü çok sıcak su, tuvalet taşını veya giderini çatlatabilir. Burada amaç tıkanıklık çevresindeki suyu sıcağa dönüştürüp tıkanıklığı hareket ettirmek.

 2. 1 fincan karbonat ve 2 fincan sirkeyi tuvalete boşaltın. Karbonat ve sirke, tıkanıklığı çözmek için kimyasal bir süreç başlatır. Sıklıkla saf beyaz sirke kullanılır ancak her türlü sirke işe yarayacaktır. Bu harika bir gider açıcıdır.

  1. Elinizde karbonat ve sirke yok ise, tuvaletin içine bir miktar bulaşık deterjanı eklemeyi deneyin. Deterjan tıkanıklığı gevşetmeye yardımcı olabilir.

  2. Bu yöntem, oyuncak ve benzeri sert cisimlerin sebep olduğu tıkanıklıklarda pek işe yaramaz.

 3. Sıcak suyu tuvalete dökün. Suyu klozetin dibine yakın yerden dökün, kaynar su olmamasına dikkat edin.

 4. Karışımı tuvaletin içinde gece boyu bekletin. Sabah, su giderden akıp gitmiş olmalı. Ev yapımı tahliye temizleyicisi, organik materyallerin(tuvalet atığı, kireç vb.) sebep olduğu tıkanıklığı başarıyla temizleyebilir. Eğer su ikinci denemenizde hızla akıp gitmezse, tıkanıklığa sebep olan sert bir cisim olabilir. Tel sarılı kanca ya da tahliye sızma kablosu kullanın.

Metod 4- Tahliye Sızma Kablosu

 1. Tuvalet açma teli edinin. Tuvalet açma telleri nalburlarda bulunmaktadır, gider borusunun kıvrımları içinden geçip bir telin gidebileceğinden derine inebilen esnek bir araçtır. En iyi tel, tuvaletin porselenini çizmeden ya da hasara uğratmadan tuvalet tıkanıklığını temizlemek için özel olarak tasarlanmış klozet açma aracıdır. Bir tesisatçı da genelde tel ile müdahale yapar.

 2. Telin bir ucunu gidere sokun. Tıkanıklığı ya da tıkanıklık sebebini  hissedene kadar teli giderin içine itmeye devam edin.

 3. Teli giderin içinde döndürüp itin. Amaç teli, boruların içinde hareket edebilecek daha küçük parçalara ayırmak. Teli temizlemek için manevra yapmak birkaç dakika alabilir. Su tahliye olduğunda, suyun normal akıp akmadığını görmek için sifona basın.

 4. Tuvalet tesisatını sökme. Tuvaleti söküp, teli ters yönde ilerletmek zorunda kalabilirsiniz. Bu durum özellikle, tuvalete atılmış veya yanlışlıkla düşürülmüş sert ve yabancı bir cisim  olması durumunda gerçekleşir. Eğer içeride sert bir cisim olduğu biliniyorsa ve tuvaleti söküp yer değiştirmek istemiyorsanız Protesisat firmamıza ulaşın.

Metod 5- Islak Vakumlama

 1. Bir Islak-Kuru süpürgeye sahipseniz bununla tuvalet tıkanıklığınızı açma yoluna gidebilirsiniz. Eğer pompalamayı ve telle açmayı deneyip bir sonuç alamadıysanız, ıslak-kuru süpürge kullanmayı düşünün. Sıradan bir süpürge kullanmayın.

 2. Süpürgeyi kullanarak tuvalet taşındaki suyu boşaltın. Tıkanmayı vakumlayıp çıkarmak için tuvalet taşı, sudan ve tüm diğer istenmeyen birikintilerden arınmış olmalıdır.

 3. Süpürge hortumunun ucunu gidere yerleştirin. Tuvalet taşı içine, deliğin birkaç cm içine itin. Bir ek bağlantı aksesuarı değil, sadece teli  kullanın. Giderin  deliğinin ağzına eski bir havlu sarın.

 4. Süpürgeyi çalıştırın. Gider tıkanıklığı sorununu çözmek için bir elinizi kullanıp havlular üzerinde basınç oluşturun, bir iki dakika vakumlayın. Süpürgenin tıkanıklığı emebilmesi gerekir.

Tuvalet Tıkanıklığı Açma Servisimizi Arayın

İstanbul Avrupa 0212 569 11 11

İstanbul Anadolu 0216 537 11 11

tuvalet görüntüleme
tıkalı kanalizasyon açma fiyatları
lavabo aç fiyatları

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir