Müşteri Temsilcimiz
Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.

Alurad Radyatör Temizliği ve Bakımı

Alüminyum radyatör, ilk defa Alurad firması tarafından yapıldığı için alurad petek olarak da bilinir. Alüminyum maddesinden yapılmıştır. Diğer peteklere göre daha hafiftir ve işçiliği kolaydır. Daha kolay şekil verilebildiği için dekoratif seçenekleri çokça bulunmaktadır. Ancak dayanıklı değildir. Alurad radyatörler dış etkilere karşı hassastır.

Alurad Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Petek temizliğinde kullanılan yöntem alurad petekler için kullanılmaz. Panel radyatör ve döküm radyatör temizliğinde; petek temizleme cihazı tek bir noktadan sisteme bağlanır, genellikle havlupan peteğinden bağlanır. Bu noktadan tek tek bütün petekler temizlenir. İhtiyaca göre güçlü petek temizleme kimyasalları kullanılarak petek temizleme işlemi yapılır.

Alurad radyatör temizliğinde durum farklıdır. Alurad peteklerin içindeki kanallar daha ufaktır. Ayrıca alurad peteklerin içinde zamanla taş benzeri ufak sert maddeler meydana gelir. Bu ufak maddeler alüminyum radyatörün kanallarını tıkar. Tıkanma sonucunda alurad petek kısmen ısınır veya hiç ısınmaz. Petek temizleme makinesini, kalorifer tesisatına tek bir noktadan bağlayarak alurad petekler temizlenemez. Bu yüzden alurad radyatörlerin tek tek temizlenmesi gerekir. Firmamızın yıllardır yaptığı petek temizleme işleminde edindiği tecrübeler sonucunda, alurad radyatörleri temizlemek için güçlü asit özelliğine sahip petek temizleme kimyasalları kullanılmaz. Petek temizleme kimyasalları alurad radyatöre zarar vermektedir.

Alurad petekler sökülerek tek tek petek temizleme makinesine bağlanır. Petek temizleme makinesinin yetersiz geldiği durumlarda, petek içinde oluşan taşları deneyimli personelimiz tek tek çıkarmaktadırlar.

Alurad peteklerinizin temizliği için çağırdığınız firmaların petek temizleme kimyasalı kullanmadıklarından emin olmalısınız. Aksi durumda alurad radyatörler ciddi zarar görebilir. Peteğin zarar görmesi durumunda, tamiri mümkün değildir ve peteğin değiştirilmesi gerekir.

Petek Temizleme Makinesi İle Alurad Petek Temizliği

Alurad radyatörlerin tek tek temizlenmesi gerektiğini belirtmiştik. Tek tek sökülen petekler, petek temizleme makinesine bağlanır. Petek temizleme makinesi sayesinde, güçlü basınçlı su peteğin içinde bulunan ve dibe çökmüş olan tortuları, balçığı temizler. Zaten petek temizliği sırasında petek içinden çıkan kirli suyun rengi peteğin ne kadar kirlendiğini göstermektedir. Ayrıca petek temizleme makinesinin uyguladığı basınç sayesinde, alurad petek içindeki kireç tabakası ve oluşan taşlarda temizlenmektedir. Alurad radyatörün temizliği bittikten sonra içinde taş kalıp kalmadığı kontrol edilir. Gerekirse taşlar tek tek çıkarılır.

Alurad Radyatör Temizliğinin Faydaları

 • Radyatör içinde birikmiş olan ve radyatörün kanallarını tıkayan taşlar temizlenmiş olur. Bu sayede petekler tamamen ısınarak yüksek ısı verimi elde edilmiş olur.
 • Alurad petekler temizlendikten sonra kullanılan koruyucu kimyasal sayesinde, petekler daha geç kirlenmiş olur. Bu durum hem ekonomik olarak hem de konfor olarak size rahatlık sağlar.
 • Petek içinde meydana gelen tıkanıklıklar yüzünden kombi suyu pompalamak için daha fazla enerji harcar. Harcanan enerjiye oranla yeterli ısı elde edilmez. Böylece ödediğiniz doğalgaz faturasının karşılığını almazsınız. Alurad petek temizliği sayesinde bütçenize katkı sağlamış olursunuz.
 • Petek tıkanıklığı nedeniyle, kombi pompaları suyu daha iyi pompalayabilmek içinde daha fazla çalışır. Daha fazla güç harcadıkları için daha çabuk yıpranma meydana gelir. Ancak yaptırdığınız petek temizliği sayesinde kombinizin ömrünü de uzatmış olursunuz. Bu da ekonomik olarak bütçenize katkı sağlar.
 • Alurad radyatör temizliği ile tesisat sisteminde meydana gelen çatlaklar onarılmış olur. Kullanılan özel ilaç ile bugün ufak olarak çatlaklar, ilerde kalorifer su kaçağına neden olması engellenmiş olur. Kullanılan ilaç sayesinde olası sorunlar önceden engellenmiş olur.
 • Petek temizliği yapıldıktan sonra, kombi filtresi de temizlenmiş olur. Kombi filtresinin temizlenmesi suyun devir daimini kolaylaştırır. Kombi pompası daha az yıpranmış olur.

Firmamız Alurad Petek Temizliği Konusunda Sizleri Uyarıyor!

Alüminyum radyatörleriniz varsa ve temizlik yapmayı düşünüyorsanız, çağıracağınız firmanın referanslarını dikkate almalısınız. Petek temizliği yaptırıp tasarruf sağlamayı düşünürken, alurad peteklerinizin zarar görmesine neden olabilirsiniz. Petek temizliği hassas bir iştir ve deneyim gerektirir. Özellikle alurad petekler çok hassastır. Normal petek temizliği gibi rastgele temizlenmez. Petek temizleme kimyasalı kullanılmaz. Çağırdığınız firmanın, petek temizliği yaparken kimyasal kullanmadığına dikkat etmelisiniz. Petek temizleme kimyasalı asit özelliği taşıdığı için alurad radyatörlere zarar vermektedir. Alüminyum petekler, petek temizleme makinesi ile sadece su kullanılarak temizlenmelidir.

Alüminyum petek temizliği yaptırmayı düşünüyorsanız, firmamızı arayarak detaylı bilgi almanızı tavsiye ederiz…

Yorumlar (2)

 1. Ziyaretçi Dilek Öztürk
  10 Mayıs 2020
  Cevapla

  Kireç nedeniyle temizlik yapıldı ama kışı çıkaramadık. Gerçekten bulaşık makinelerinde olduğu gibi bir malzeme kullanmak lazım. Yoksa söküp atmak gerekecek

 2. Ziyaretçi HALİL İBRAHİM ER

  - Aluminyum radyatör kireç sorunu - Samsundayım. Anarad firmasından alüminyum petek radyatörler aldım. Kireç sorunu çok bunalttı beni, tesisatın içine konulacak koruyucu bir madde varmı, öğrenmek istiyorum. Yardımcı olur musunuz.

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir