Müşteri Temsilcimiz
Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.

Kombi Yakıt Tasarruf Sıvısı

Kış ayları gelmeye başladığında, herkesin gündemindeki en önemli konu ısınma olur. Evleri ısıtmak için birçok enerji kaynağı bulunmaktadır. Bizim konumuz günümüzde en çok kullanılan doğalgaz enerji kaynağıdır ve çoğu kombi bu enerji kaynağı ile çalışmaktadır. Peki, kombi nasıl hem az enerji tüketecek hem de çok ısı verecek?

Doğalgazdan Tasarruf Etmenin Yolları

  • Binanın dış cephe yalıtımı olması ciddi oranlarda tasarruf sağlar.
  • Peteklerin arkasında kalan duvarlara alüminyum yalıtım levhaları konulmalıdır. Böylece peteğin arka duvarından dışarı doğru çıkan ısı engellenmiş olur. Dışarı çıkacak olan ısı iç kısımlara dağılarak ısının artması sağlanmış olur.
  • Geceleri güneşlik adı verilen kalın perdelerin kapatılması ısının camlardan dışarı çıkmasını engeller.
  • Pencere seçimi yapılırken çift camlı ısı yalıtımı olan PVC tipi pencereler seçilmelidir. Böyle bir imkân yoksa pencerelerin çevresi macunla veya silikonla yalıtılmalıdır.
  • Aynı şekilde balkon kapılarında da ısı yalıtımlı PVC tipi balkon kapıları tercih edilmelidir. Balkon kapıları ısı yalıtımlı PVC değilse, özellik kapı altlarından soğuk hava girişi çok olur. Aynı şekilde silikonla veya macunla yalıtılmalıdır.
  • Peteklere termostatik vana takılması, tasarruf etmenin etkili yöntemlerinden biridir. Odalardaki her 1 derecelik sıcaklık yaklaşık olarak %6 lık enerjiye denk gelmektedir. Termostatik vana sayesinde, oda sıcaklığı optimize edilerek ideal ısı sağlanmış olur.
  • Petek temizliği yaptırmak doğalgazdan tasarruf etmenizi sağlar. Petek temizliği sayesinde; peteklerdeki tortular temizlenir, tesisat borularındaki yabancı cisimler temizlenir. Böylece kombi pompasının zorlanması engellenmiş olur. Kombi pompası zorlanmadığı için daha az enerji tüketir.
  • Evlerin içini ısıtmanın yanı sıra, içerde bulunan ısıyı muhafaza etmek önemli bir tasarruf yöntemidir. Buna dikkat edilmelidir.
  • Peteklerin üstüne su kapları bırakmak tasarruf etme yöntemlerinden biridir. Peteklerin sıcaklıkları 70°C derecenin üstüne çıkmaktadır. Bu sıcaklık ortamdaki nemi kurutmaktadır. Ortamda bulunan nem oranının düşük olması, hissedilen sıcaklığı düşürmektedir. Ancak peteklerin üstüne su dolu kaplar koyulması ortamın nem ihtiyacını karşılayacağı için hissedilen sıcaklığı da arttıracaktır.

Kombi Tasarruf Sıvısı

Kombi yakıt tasarruf sıvısı sanıldığı gibi bir sıvı değildir. Fark edilecek derecede bir tasarruf söz konusu değildir. Ayrıca kombi tasarruf suyu olarak bilinen kimyasal madde aslında petek koruyucu kimyasaldır. Kombi yakıt tasarruf suyunu yani petek koruyucu kimyasalı firmamız da kullanmaktadır. Ancak etkili olabilmesi için öncelikle petek temizliği yaptırılması gerekir. Petek temizliği yaptırmadan bu sıvıyı kullanmanız size kombi yakıt tasarrufu sağlamaz. Yukarıda belirttiğimiz maddeler, kombi yakıt tasarrufu sağlayacak etkili yöntemlerdir. Bunların dışında kullanılan kombi tasarruf sıvısı veya kombi tasarruf cihazı fark edilmeyecek derecede etkileri olan yöntemlerdir.

Petek Koruyucu Kimyasal Nasıl Kullanılır?

Petek koruyucu kimyasal (halk arasında kombi yakıt tasarruf sıvısı olarak bilinir) kullanılmadan önce petek temizliği yaptırılması gerektiğini belirtmiştik. Petek temizliği yaptırmak ciddi oranda kombi yakıt tasarrufu yapmanızı sağlar. Çünkü petek temizliği yaptırdığınızda, petek dibine çöken tortuların temizlenmesini sağlamış olursunuz. Petek dibine çöken tortular, peteklerin altı kısmının ısınmasına engel olur. Bu yüzden harcanan doğalgaz miktarına göre petek yeteri kadar ısı vermemektedir.

Firmamız petek temizliğini yaptıktan sonra, petek koruyucu kimyasalı mutlaka kullanmaktadır. Bunun için ekstra ücret talep etmez. Siz kombi tasarruf suyu talep ettiğinizde, petek temizliği yapılmadan sadece bu sıvının tesisat sisteminize dökülmesi ve bunun karşılığında ücret talep edilmesi yanlış bir uygulamadır. Çünkü petek temizliği yapılmadan kullanılan bu sıvının hiçbir faydası yoktur.

Petek temizliği, petek temizleme makinesi ile yapılmaktadır. Petek temizleme makinesi, kalorifer tesisatına bağlanır. Basınçlı su ile petekler tek tek yıkanır. Bu uygulama yapılırken, alurad petekler hariç petekler yerinden sökülmez. Petek temizleme makinesi, peteklerin dibine çöken tortuları, kalorifer borularının içindeki kireci tamamen temizler.

Petek temizleme işlemi bittikten sonra, kalorifer tesisatına petek koruyucu kimyasal ilave edilir. Petek koruma ilacı, suyun donma derecesini düşürür. 0°C derecede donan su, petek koruma ilacı ilave edildikten sonra daha düşük sıcaklıkta donar.

Petek koruma ilacı tesisat sisteminin tamamına 1-2 saat içinde dağılır. Özel kimyasal formülü sayesinde, peteklerin içinde tortu ve balçık oluşumunu geciktirir. Özellikle İstanbul’un şebeke suları çok kireçlidir. Bu kireçten dolayı kalorifer tesisat boruları çok sık kireçlenir. Kireç zamanla kalorifer borularının iç çapını daraltır. Suyun akış hızı kireç yüzünden yavaşlar ve bu olumsuzluk peteklerin geç ısınmasına neden olur. Petek koruyucu kimyasal, kireç tabakasının oluşumunu geciktirir. Boruların içinde daha sık kireç oluşumu engellenmiş olur.

Ayrıca koruyucu ilacın bir diğer özelliği ise; borularda meydana gelmiş olan çatlakları onarmasıdır. Kalorifer tesisat sisteminde, çatlaklar yüzünden su kaçağı meydana gelmektedir. Su kaçağının fark edilmesi zor olur. Kalorifer borularının içinde bulunan su basıncı, şebeke suyunda bulunan su basıncı kadar yüksek değildir. Ufak sızıntılar şeklinde olur ve şap altında fark edilmez. Uzun süre kendini belli etmeyebilir. Kombi basıncının, az ama sürekli düşmesine neden olur.

Petek koruyucu kimyasal, fark edilen veya edilmeyen bütün çatlakları onarmaktadır. Bu sayede kalorifer tesisatında meydana gelen su kaçakları engellenmiş olur. Ayrıca kılcal çatlakları da onardığı için, ilerde oluşabilecek su kaçakları da önceden engellenmiş olur.

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir