Müşteri Temsilcimiz
Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.

Rögar Yerini Tespit Etme (Dedektör ile Tespit)

Dedektör ile logar tespiti, dedektörle maden aramasına benzen bir yöntemdir. Tek farkı dedektörün algılaması gereken sinyal yapay olarak oluşturulmaktadır.

Artan nüfus nedeniyle daha az alan kapladığı için çok katlı yapılar müstakil evlerin yerini hızla aldı. Çoğu kişi bir daire satın alırken sadece metrekaresine ve konforuna bakar. Oysa sıhhi tesisat bir binanın can damarı gibidir. Binalar yapılıp satıldıktan sonra binada oturan hiç kimse binanın logarının yerini bilmez. Ancak bir sorun çıktığı zaman logarın yerinin nerede olduğu sorusu aklımıza gelir. Dedektörle logar tespiti bu durumda devreye girer.

Dedektörle Logar Tespiti Nasıl Yapılır?

 • Tıkanıklık açma makinesinin ucuna sonda verici adı verilen aparat takılır.
 • Sonda verici aparat pille çalışan ve belli frekanslarda sinyal gönderir.
 • Dedektör bu sinyali çözümleyerek sonda vericinin bulunduğu yeri tespit eder.
 • Tıkanıklık açma makinesi ucunda sonda verici ile boru içinde ilerlerken, dedektörle toprak üstünden sinyal takip edilir.
 • Sinyaller takip edilerek binanın rögar yeri tespit edilir.

Dedektörle rögar tespit işlemi uzmanlık isteyen bir iştir. Dedektörle logar tespit işini yapan personeller bu konuda deneyimli olmak zorundadır. Aksi durumda tespit işlemi gereğinden fazla uzar.

Rögar tıkanıklıklarında sorunun çözümü için rögar kapağının açılıp müdahale edilmesi gerekir. Oysaki çevre değişikliklerinden dolayı rögar kapakları kaybolur. Bu durumda dedektörle rögar kapağı çok rahat bir şekilde tespit edilebilir. Rögar kapağı tespit edildikten sonra müdahale etmesi kolay olur.

Dedektörle logar tespiti ilk olarak Avrupa’da kullanılan bir yöntemdir. Bugün ülkemizde kullanımını sağlan öncü firmalardan olan Protesisat, deneyimli kadrosu ile sorunlarınızı çözüme kavuşturuyor.

Dedektörle sadece logar tespiti değil, aynı zamanda rögar kapağı, binanın bağlı olduğu kanalizasyon, kapağı görünmeyen kanalizasyon tespitleri de yapılmaktadır.

Logar Yeri Tespiti Neden Yapılmaktadır?

Bir binada bulunan atık su giderleri, bina dışında logar adı verilen kuyulara akmaktadır. Logar kuyularından da belediyenin kanalizasyon sistemine bağlanmaktadır. Binaların ana gider hattı tıkandığı durumlarda, bazen logar kuyusundan müdahale edilmesi gerekebilir.

Logar tespiti sık yapılan bir işlem değildir. Çoğu zaman logarın yeri bellidir. Yeri bilinen logarı kuyusunu tespit etmeye gerek kalmaz. Logar kuyusundan müdahale edilmesi için logar kuyusunun kapağı açılmalıdır. Ancak bazı binalarda, bina sakinleri logar kuyusunun yerini bilmezler. Logar kapağı her zaman göz önünde olmaz. Çok eski binalarda, logar kapağının üstü toprakla kapalı olabiliyor. Hatta bazı yerlerde; logar kuyusunun üstü toprakla kapandığı için, bina sakinleri çevre düzenlemesi yaparken farkında olmadan logar kuyusunun üstüne beton döktükleri bile oluyor. Bu durumda dedektör ile logar tespiti yapılması gereklidir.

Firmamız Dedektör İle Logar Tespiti Nasıl Yapıyor?

Dedektör ile logar tespitini ilk uygulayan firmalardan biri olan firmamız, bu konuda deneyimli personellere sahiptir. Hem zamandan hem de maliyet açısından ciddi tasarruf sağlamış olursunuz. Firmamız dedektör ile logar tespitini yaparken;

 • Tıkanıklıkları açmak için kullandığımız robot cihazda bulunan yayın ucuna sonda verici takılır.
 • Sonda verici; enerjisini pilden alarak yapay bir sinyal üretir.
 • Robot cihazın yayı, gider borusuna gönderilerek logar kuyusunun olduğu yere kadar sürülür.
 • Yer üstünden de dedektör cihazı ile sonda verici cihazın sinyalleri takip edilir.
 • Personelin deneyimi bu aşamada devreye girer.
 • Robot cihazın yayı, logar kuyusuna ulaşıp ulaşmadığı personelin deneyimi sayesinde anlaşılır.
 • Aynı şekilde dedektör cihazı ile sinyalleri doğru noktada takip etmekte deneyim isteyen bir iştir.
 • Sinyallerin en güçlü olduğu noktada logar tespiti yapılmış olur.

En uygun fiyatlarla logar kuyusunun tespiti için firmamızla iletişime geçip, servis kaydı oluşturabilirsiniz.

Yorumlar (10)

 1. Ziyaretçi Hikmet
  4 Aralık 2018
  Cevapla

  Site bahçesinde bir bölgede çok kötü kokular gelmektedir. Bir arkadaş logar kuyusundan kaynaklandığını ve temizlenmesi gerektiğini söyledi. Ancak logar yerini bilmiyoruz. Logar yeri tespiti yaptırıcaz ama logar temizleme de yaptırıcaz. Logar temizleme fiyatına logar kapağı bulmada dahil midir?

 2. Protesisat çalışanı

  Kayıp logar yeri tespiti farklı bir çalışmadır, logar temizleme ise ayrı bir çalışmadır. Logar yeri tespiti için farklı cihazlar kullanılır ve zaman harcanır. Bu sebeple logar temizleme çalışması farklı ücretlendirilirken, logar yeri bulma farklı ücretlendirilir.

 3. Ziyaretçi Ömer Taşdelen
  19 Kasım 2018
  Cevapla

  Bizim sitede logar yeri kayıptı. Bizde bir firmadan logar yeri tespiti yaptırdık. Ancak fark ettik ki bir logar daha varmış. Aynı firmanın gelip onuda ücretsiz bulması gerekmez mi?

 4. Protesisat çalışanı

  Logar yeri tespitinde fiyat verilirken tek bir logar için fiyat verilir. Siz birden fazla logar olduğunu belirtirseniz logar sayısına göre fiyat belirlenir. Logar yeri bulma çalışması yapanlar başka bir logar olduğunu fark ederlerse size bilgi verirler ve ikinci logar içinde ayrı bir ücretlendirme yapılır.

 5. Ziyaretçi Ayşe Ökten
  17 Kasım 2018
  Cevapla

  Site yöneticisiyim ama bizim apartmanın logar yerini bilmiyorum. Logar yeri tespiti yaptırırsak birden fazla logar varsa hepsini buluyor musunuz?

 6. Protesisat çalışanı

  Firmamız adresinize geldiğinde detektör ile kayıp logar yerini bulmaktadır. Birden fazla logar varsa belirtmeniz gerekmektedir. Bu sayede kaç tane logar varsa hepsinin yeri tespit edilir.

 7. Ziyaretçi Ümit Okan
  16 Kasım 2018
  Cevapla

  Logar kapağı bulmak için bahçeyi çok kazıyor musunuz. Bizim sitenin bahçesi parke taşı ile kaplı ve inşaat alanına dönmesini isteniyoruz.

 8. Protesisat çalışanı

  Logar kapağı bulma çalışması rastgele yapılmamaktadır. Kanal açma makinesinin ucuna sonda verici takılıp kanalizasyon borusundan kayıp logar kuyusuna kadar gönderilir. Toprak üstünde de detektör ile sonda vericinin sinyalleri takip edilir ve noktasal olarak kayıp logar yeri tespiti yapılır. Cihazlarla çalıştığımız için bahçede herhangi bir yer kazılmaz.

 9. Ziyaretçi Yaşar Gökmen
  15 Kasım 2018
  Cevapla

  Bizim sitede kanalizasyon tıkanıklığı var. Tesisatçı çağırdık tıkanıklığı açsın diye ancak logar yeri kayıp olduğu için bulamadık. Kayıp logar yerini kesin olarak belirleyebiliyor musunuz?

 10. Protesisat çalışanı

  Uzun süre bakımı yapılmayan logar kuyularının üstü toprak dolarak kaybolmaktadır. Bu gibi sorunlarda firmamız detektör ile logar yeri bulma çalışması yapmaktadır. Logar yeri tespiti kesin olarak belirlenmektedir. Deneme yanılma yöntemi ile yapılmaz.

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir