Müşteri Temsilcimiz
Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.

Yerden Isıtma Sistemi Temizliği

Yerden ısıtma sistemi, günümüz koşullarında en konforlu ısıtma sistemlerinden biridir. Alttan ısıtma sistemi sayesinde, ev eşyalarını gönlümüze göre düzenleyebiliriz. Petekler olmadığı için peteklerin önünün kapanması gibi bir sorun yaşamayız.

İlerleyen dönemlerde, zeminin bazı bölgelerinin ısınmadığını fark ederiz veya bazı odaların hiç ısınmadığını fark ederiz. Meydana gelen bu olay zeminden ısıtma sisteminin sorunlarından biridir ve yerden ısıtma sistemi temizliği yapılması gerektiği anlamına gelir.

Yerden Isıtma Sistemi Neden Temizlenmelidir?

Yerden ısıtma sistemleri, radyatör sistemlerine göre çok farklıdır. Radyatörlü sistemlerde radyatör sıcaklı 70 °C dereceye kadar çıkmaktadır. Yerde ısıtma sisteminde sıcaklık 50°C’nin üstüne çıkamaz çünkü sistem buna elverişli değildir. Alttan ısıtma sistemi 50°C’nin üstüne çıkamadığı için bakteri oluşumu için elverişli bir ortam meydana gelmiş olur. Meydana gelen bakteri kolonisi(çamur gibi görünür) zeminden ısıtma sisteminin borularını tıkamaya başlar. Tıkanmanın meydana geldiği bölgeye göre; zeminin bir kısmı veya tamamı ısınmamaya başlar.

Tıkanma meydana gelmesine rağmen yerden ısıtma temizliği yapılmazsa, zamanla bu bakteriler boruların iç çeperine yapışır ve ilerde alttan ısıtma sistemi temizliği yapılırsa bile işe faydası olmaz. Bu durumda sistemin borularının değişmesinden başka seçenek kalmaz.

Yerden Isıtma Sistemi Temizliğinin Faydaları

 • Yerden ısıtma sisteminin temizliği sayesinde, sistemin ömrü uzar ve daha az sorun yaşanmasına neden olur.
 • Zeminden ısıtma sistemi temizli sırasında kullanılan koruyucu kimyasal sayesinde zeminden ısıtma sisteminin borularında bakteri ve kireç oluşumu 2-3 yıl engellenmiş olur.
 • Boru içinde oluşan çamur(bakteri kolonisi) nedeniyle sıcak su borulardan rahatlıkla geçemez ve daha fazla enerji tüketimi meydana gelir. Yerden ısıtma sistemi temizliği sayesinde enerji tasarrufu sağlanmış olur.
 • Meydana gelen tıkanıklık veya yarı tıkanıklık nedeniyle, suyu pompalayan kombi pompaları daha fazla çalışarak daha çabuk yıpranır. Alttan ısıtma sistemi temizliği sayesinde kombinin ömrü uzamış olur.
 • Yerden ısıtma sistemi temizliği sayesinde, borularda meydana gelmiş olan kılcal çatlaklar onarılmış olur.

Meydana gelebilecek sorunları, yerden ısıtma sisteminin temizliğini yaparak önceden engellerseniz, ekonomik olarak getirisi daha fazla olacaktır.

Protesisat Yerden Isıtma Sistemi Temizliğini Nasıl Yapmaktadır?

Firmamız petek temizliği ve yerden ısıtma sistemi temizliği işlemlerini profesyonel olarak yapmaktadır. Kullandığımız cihazlar ve kimyasallar ile petek temizliği ve yerden ısıtma sistemi temizliğini büyük bir titizlikle yapmaktayız.

 • Yerden ısıtma sistemlerinde kombiden çıkan ana borular kolektör adı verilen ortak noktada buluşmaktadır. Suyun gidiş vanalarının bağladığı ve dönüş vanalarının bağladığı 2 adet kolektör bulunmaktadır. Her odanın gidiş ve dönüş boruları kolektöre bağlanmaktadır.
 • Yerden ısıtma sistemi temizliğinde her odaya giden borular ayrı ayrı temizlenir.
 • Gidiş borusu yerden ısıtma sistemi temizliği için özel olarak tasarlanmış olan makineye bağlanır.
 • Dönüş borusu en yakın PVC borusuna bağlanarak boru içindeki kirli suyun dışarı atılması sağlanır.
 • Makine, hava ve suyu karıştırarak basınçlı olarak boru içine gönderir.
 • Bu basınç sayesinde boru içindeki kireç tabakası ve balçık sökülerek dışarı atılır.
 • Yerden ısıtma sistemi temizliği ilaçlı veya ilaçsız olarak uygulanmaktadır.
 • Alttan ısıtma sistemi temizliği bittikten sonra boru içine koruyucu kimyasal gönderilir.
 • Koruyucu kimyasal sayesinde boru içinde bakteri ve kireç oluşumu 2-3 yıl engellenmiş olur.
 • Koruyucu kimyasalın bir diğer özelliği; borularda meydana gelen kılcal çatlakları onarmasıdır. Bu sayede ilerde meydana gelebilecek su kaçağının önüne geçilmiş olur.
 • Bu işlem sırayla bütün odalara tek tek uygulanır.
 • Yerden ısıtma sistemi temizliği sırasında kesinlikle tadilat söz konusu değildir.
 • İşlem tamamen kolektörün olduğu bölümde başlar ve biter.
 • Temizleme işlemi bittikten sonra kolektörden sistemin havası alınarak, zeminden ısıtma sistemi çalıştırılır.

Yerden ısıtma sistemi temizliği bakım çalışmasıdır. İhmal edilmemesi gereken bu bakım çalışmasını 2-3 yılda bir yaptırmanız gerekir. Aksi durumda sistemde kalıcı sorunlara neden olabilir. Firmamızı arayarak konu hakkında detaylı bilgi edinerek servis kaydı oluşturabilirsiniz.

Yorumlar (1)

 1. Ziyaretçi Arsal acarbaş

  - Yerden ısıtma temizliği - Muğladan size yazıyorum. yaklaşık 200 m2 evimde ısı pompası ile ikinci yılım. Bu sene pompa bakımınve temizliğini yaptılar ama şu an bazı odalarda verim alamıyorum. Isı pompasından yaptıkları temizlik odalardaki akımı kapsamıyor mu? İlla odalar için kollektörlerden mi temizlik yapılması gerekiyor? Ayrıca pompa temizliği yaparlarken hepitopu bir kova su çıktı. Tüm tesisatta bu kadar mı su dolaşıyor ? Saygılarımla.

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir