Müşteri Temsilcimiz
Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.

Apartman Gider Borusu Tıkandı

Apartman gider borusu tıkanması sık meydana gelen bir sorun değildir. Ancak tıkanıklık meydana geldiğinde, bodrum kat ya da zemin kat en çok etkilenen bölümlerdir. Firmamız, apartman ortak gider borusu tıkanıklığını açmak için özel cihazlar kullanarak en kısa sürede sorunu çözmektedir.

Tuvalet Taşıyor Ne Yapmalıyım?

Tuvalet taşması bodrum katta bulunan dairede meydana geliyorsa ya da bodrum kat yoksa ve zemin katta meydana geliyorsa apartman gider borusu tıkanmış olabilir.

Apartman gider borusunun tıkanması, tek bir daire ile ilgili bir sorun değildir. Tüm dairelerin ortak kullanımı sonucu tıkanıklık meydana gelir. Tuvalete atılan yabancı cisimler, tuvaletin tıkanmasına sebep olmazsa bile apartmanın gider borusuna girer ve ilerleyen dönemlerde tıkanıklığa sebep olabilmektedir.

Apartman gideri tıkandığında, bodrum katın tuvaletinin taşmasının sebebi en yakın çıkış noktası olmasından kaynaklandığı içindir. Üst katların tükettiği su, lağıma akması gerekirken tıkanıklığın olduğu yere kadar gelir ve boru içindeki suyun seviyesi yükselerek en yakın çıkış noktasından çıkar. Bu durum tuvaletin taşmasına sebep olur. Bu durumu geçici olarak durdurmak için binadaki bütün dairelerin su tüketmemesi gerekir. En kısa sürede firmamız ile iletişime geçilerek soruna profesyonel olarak müdahale edilmesi gerekir.

Apartman Gider Borusu Tıkandı

Apartmanların gider boruları, binanın en üst kattaki dairesinden başlar ve lağım kuyusuna kadar ilerler. Bina içindeki borunun büyük bir bölümü havalandırma boşluğundadır ve boru dik konumda bulunur. Ancak bodrum kattan sonra binanın dışına çıkan kısma kadar olan bölümü temelin altından geçer. Bina dışına çıktıktan sonra toprak altından ilerler ve binanın lağım kuyusuna kadar uzanır.

Havalandırma boşluğunda olan kısımda tıkanıklık olayı pek yaşanmaz ancak temelin içinden geçen ve lağım kuyusuna kadar uzanan kısımda tıkanıklık olayı daha sık yaşanır.

Oturduğunuz apartman yeniyse ve sık sık tuvalette taşma meydana geliyorsa, temelin içinden geçen ya da toprak altından geçen kısımda borunun eğiminde sorun olabilir. Apartman gider borularının tıkanmasının sebeplerinden biri de pimaş borusunun yeterli eğime sahip olmamasından kaynaklanır. Bu sorun, borunun içinden geçen suyun atıkları lağım kuyusuna taşımasına engel olur. Atıklar taşınamadığı için boru içinde birikir ve tıkanıklığa sebep olur. Aynı anda birden fazla dairede su tüketimi meydana gelirse, suyun basıncından dolayı tıkanıklık geçici olarak açılabilir ama kısa süre sonra tekrar meydana gelir.

Bu tür sorun meydana geldiğinde, firmamız kameralı görüntüleme cihazı yardımı ile görüntülü tıkanıklık açma çalışması yapmaktadır. Görüntüleme tekniği sayesinde borunun eğiminde sorun olup olmadığı tespit edilebilir. Apartman gider borusunun tıkanması borunun eğiminden kaynaklanırsa, gider borusunun sökülüp yeniden döşenmesi gerekir.

Lağım Kuyusunun Dolması

Apartmandaki gider tıkanıklığının sebeplerinden bir diğeri ise; lağım kuyusunun atıklarla dolmasından kaynaklanır. Normalde her apartmanın veya sitenin kendine ait lağım kuyusu bulunur. Bu lağım kuyularının bakımından apartman veya site yönetimleri sorumludur. Çoğu zaman site yönetimleri veya apartman yönetimleri lağım kuyusunun bakımını ihmal etmektedirler. Bu durum da bazı olumsuzluklara sebep olmaktadır.

Lağım kuyusunun bakımı düzenli olarak yapılmazsa, çevreye kötü koku yayılmasına sebep olur. Lağım kuyusunun içinde atık birikmesi meydana gelebilir. Lağım kuyusunun içinde atık birikirse, binadaki atık su dışarı taşınmaz ve binanın en alt katındaki tuvaletten taşma meydana gelir.

Firmamız, logar kuyusu bakımlarını büyük bir hassasiyetle yapmaktadır. Logar kapağının nerede olduğu bilinmezse bile firmamız detektör yardımı ile logar kuyusunun yerini kısa sürede tespit etmektedir.

Robot cihazın ucuna sonda verici adı verilen bir cihaz takılır. Bu sonda verici apartman gider borusunun lağım kuyusuna en yakın olan girişinden boru içine gönderilir. Sonda verici belli aralıklarla sinyal göndermektedir. Toprak üstünde ise detektör cihazı ile sonda vericinin sinyalleri takip edilir. Sonda vericinin ilerleyişi durduğunda detektör ile lağım kuyusunun yeri belirlenmiş olur. Bu çalışma yapılırken, hiçbir yer kazılmaz ve inşaat ortamı meydana gelmez.

Logar kuyusunun yerini tespit eden ekiplerimiz, logar kuyusu içindeki atıkları tamamen temizledikten sonra kuyunun içini basınçlı suyla yıkayarak tertemiz yaparlar.

Apartman gider borusunun tıkanmasının bir diğer sebebi ise ana gider borusunun çökmesinden kaynaklanır. Apartman ortak gider borusunun toprak altından geçen kısmı genellikle künk adı verilen betondan yapılmış borulardan oluşur. Künk boruları betondan meydana geldiği için suyun etkisi ile zamanla çürüyebilmektedir. Üstündeki toprağın uyguladığı basıncın da etkisi ile içe çöker. Boru içe çöktüğü için borunun içine moloz parçaları ve toprak girer bu sorun da tıkanıklığa sebep olur.

Bu tür sorunların tespiti kameralı görüntüleme cihazı ile yapılmaktadır. Firmamızın deneyimli ekipleri en kısa sürede, borunun çöktüğü yeri tespit etmektedirler. Ekiplerimiz, tespit çalışmasından sonra, toprağı kazarak çöken boruyu söker ve yenisi monte ederler. Bu sayede tıkanıklık sorunu kalıcı olarak çözüme kavuşturulmuş olur.

Firmamız tarafından yapılan bütün onarımlar garanti altına alınmaktadır. Firmamızın yaptığı onarımlarda bir yıl süreyle sorun meydana gelmesi durumunda ücretsiz olarak sorunu gidermekteyiz.

Apartman gider borusu tıkandıysa, hızlı ve profesyonel çözüm yöntemi arıyorsanız hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ekiplerimiz bir saat içinde adresinize gelerek soruna müdahale ederler.

Yorumlar (1)

  1. Ziyaretçi yusuf uğur
    6 Mayıs 2021
    Cevapla

    bırıncı katta oturutorum mutfak gıderın taşması sonucu evım kullanılmaz hale geldı zararı kımden karşılarım

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir