Müşteri Temsilcimiz
Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.

Banyoda Su Birikmesi

Banyoda su birikmesi, banyonun zemin eğiminden kaynaklanacağı gibi banyo giderinden su gitmemesinden de kaynaklanmaktadır. Banyo gideri tıkanıklığı robot cihazla açan Protesisat, hızlı ve kesin çözümler üretmektedir. Banyo gider tıkanıklığı açma çalışması yapılırken, banyonuzun hiçbir yeri kırılmaz ve borulara zarar verilmez.

Banyoda Su Birikmesinin Sebepleri

Banyolar evimizin en sık kullanılan alanlarından biridir. Banyolar, kişisel bakımların yapıldığı özel alanlar olduğu için, ister istemez banyo zeminine bazı kalıntılar dökülür.

Tıraş olurken ya da duş alırken, yere dökülen kıllar banyo giderine girmektedir. Banyo giderinin borusu lavabo borusu kadar dar olan pimaş borularından yapılır. Banyo gideri tıkanıklığı çok sık meydana gelen tıkanıklık türlerindendir. Gider tıkandığı zaman banyoda su birikmesi meydana gelir.

Banyoda su birikmesinin birçok yan etkileri vardır. Banyo zemininde su birikmesi rutubet olayına sebep olur ve insan sağlığına zarar veren bir durumdur. Banyo zemininde biriken su, fayans aralarından alt kata akarak komşunuzun dairesine de zarar verebilir. Fayans aralarındaki derz dolgunun özelliğini yitirmesi ile banyo zeminindeki su, alt kata akmaktadır. Bu sorunun yaşanması, temizlikte kullanılan kimyasallar yüzünden olur. Tuz ruhu benzeri güçlü temizlik malzemeleri, derz dolgunun tahrip olmasına sebep olur.

Banyoda oluşan rutubet, insan sağlına zarar vermesinin yanı sıra banyodaki mobilyalara da zarar verir. Banyoda kullanılan malzemeler suya dayanıklı olmalıdır. Suya dayanıklı olmayan malzemeler, banyoda su birikmesi yüzünden zarar görebilmektedir.

Banyoda su birikmesi, zeminin eğiminden kaynaklanıyorsa fayansların sökülerek yeniden döşenmesi gerekir. Aksi halde her defasında su ile uğraşmak zorunda kalırsınız.

Banyo zemininde su birikmesi, banyo giderinden kaynaklanıyorsa tıkanıklık olayı söz konusudur. Tıkanıklığın en kısa zamanda açılması gerekir.

Banyo Gideri Açma Teknikleri

Banyo tıkanıklığı açma yöntemleri, lavabo açma yöntemlerine benzetilebilir. Banyo gideri açma tekniklerinde kullanabileceğiniz birkaç çözüm yöntemi bulunmaktadır. Banyo tıkanıklığı açma yöntemlerinin işe yarayabilmesi için, tıkanıklığa sebep olan cismin giderin girişine yakın bir noktada olması gerekir. Eğer tıkanıklığa sebep olan cisim, borunun derinliklerinde olursa banyo gideri açma teknikleri hiçbir işe yaramayacaktır.

Banyo gideri açma tekniklerinden ilki pompa kullanmaktadır. Pompa basit görünebilir ancak birçok yönteme göre etkilidir. Pompa, banyo giderinin tamamını kapatacak şekilde yerleştirilir. Hava almadığından emin olduktan sonra pompalama çalışması yapılır. Pompanın uyguladığı basınç sayesinde tıkanıklık açılabilir.

Pompa kullanmanın yan etkilerinden biri de; pompalama yapılırken tıkanıklığa sebep olan cismin, borunun daha derinine gidebilir.

Banyo tıkanıklığı açma yöntemlerinden diğeri ise tel kullanmaktır. Telin ucu kanca şeklinde kıvrılır. Kancalı kısım banyo giderinden içeri sokulur. Telin uzunluğunun el verdiği kadar boruya sokulan tel, ardından yavaş yavaş geri çekilir.

Tel, geri çekilirken kancalı kısım tıkanıklığa sebep olan cisme takılır. Siz teli çektiğinizde, tıkanıklığa sebep olan cisim de çıkmış olur. Bu yöntem kullanılırken de sıkıntı yaşanabilir. Siz teli iteklerken, telin kancalı ucu tıkanıklığa sebep olan cismi borunun daha derinine itekleyebilir.

Banyo gideri açma tekniklerinde lavabo açıcı önerenler olabilir. Ancak firmamız lavabo açıcıyı tavsiye etmez. Lavabo açıcıdaki güçlü asit size ve gider borusuna tamiri zor hasarlar verebilir. Gider borusunu ısıtan lavabo açıcı, borunun büzüşmesine sebep olur. Bu büzüşmeden dolayı sık sık tıkanıklık yaşanır. Sorunun çözümü için tadilat çalışması yapılması gerekir.

Banyo Gider Tıkanıklığı Açma

Banyo gider tıkanıklığı, çoğunlukla kullanım sonucu meydana gelmektedir. Firmamız, banyo gider tıkanıklığını açarken en sık karşılaştığı sorun, saç kılı yüzünden meydana gelen tıkanıklıklardır.

Banyo zeminine dökülen vücut kılları veya saç kılları, banyo yıkandığında suyun akış yönünün etkisi ile banyo giderine girer. Banyo giderinde biriken saç kılları, borunun çapını daraltarak tıkanmasına sebep olur.

Banyo gideri tıkanıklığı, borunun eğiminden de kaynaklanabilmektedir. Borunun eğimi yeterli oranda olmazsa, suyun akışı yavaş olur ya da hiç olmaz. Bu durum da tıkanıklığa sebep olur.

Protesisat, banyo gideri açma çalışmalarında kameralı görüntüleme cihazı kullanmaktadır. Kameralı görüntüleme cihazı ile borunun içi incelenirken, tıkanıklığın sebebi tespit edilir. Yapılan bu çalışma, deneme yanılma yöntemi ile yapılmaz. Tıkanıklığın sebebi kesin olarak belirlenir.

Banyo giderinin tıkanması, saç kılı benzeri maddelerden meydana gelmişse robot cihaz kullanılır. Robot cihazın ucuna, saç kılını çekip çıkarması için özel bir aparat takılır. Bu aparatın etkisi ile saç kılı robot cihazın kılavuz yayına dolanır ve yay geri çekildiğinde tıkanıklığa sebep olan cisimlerde çıkmış olur.

Banyo gider tıkanıklığı açma çalışmalarında her zaman kanal açma makinesi kullanılmaz. Gider borusunun eğim sorunu varsa robot cihazın hiçbir faydası olmaz. Sorunun kesin yöntemlerle çözülebilmesi için, gider borusunun yeniden döşenmesi gerekir. Bunun için de onarım ekiplerimiz devreye girmektedir. Onarım ekiplerimiz, deneyimli ustalardan oluşur.

Banyo gideri taşması meydana geliyorsa, banyo giderinin bağlı olduğu tuvalet tıkanmış olabilir. Banyo gideri, tıkanıklığın meydana geldiği noktaya daha yakın olursa banyo giderinden su gelmesine sebep olur. Bu sorunun neden kaynaklandığını belirlemek için, kameralı görüntüleme cihazı ile inceleme yapılması gerekir. Yapılan incelemeden sonra, tıkanıklık kesin yöntemlerle açılır.

Yorumlar (11)

  1. Ziyaretçi Bahar
    15 Şubat 2019
    Cevapla

    ev yeni yapım fakat 2-3 seferdir banyo yaptığımda duşa kabinin altından çok fazla değil ama biraz su sızıyor bu büyük sorun mu yada alt katı etkiler mi ne yapmalıyım

  2. Ziyaretçi Özkan Bildik
    17 Kasım 2018
    Cevapla

    Duş aldıktan sonra, banyo giderinden su taşmaya başladı. Ama duşakabin giderinde bir sorun yok. Duşakabin giderine suyu dökünce gidiyor ama banyo gideri taşıyor. Lavabo açıcı dökecektim ama ortalık su olduğu için kullanamadım.

  3. Protesisat çalışanı

    Birçok dairede duşa kabin gideri ile banyo gideri birbirine bağlıdır. Bu sebeple banyo giderinin taşması, duşa kabin ve banyo giderinin bağlı olduğu boruda tıkanıklık olduğu anlamına gelir. Bazı yerlerde duşa kabin gideri daha önde olduğu için bir tıkanıklık meydana geldiğinde duşa kabin giderinde taşma meydana gelir. Tıkanıklığın yanı sıra, banyo giderinden su gelmesinin sebebi atık su borusunun eğiminin yetersiz olması da olabilir. Sorunun tam olarak tespit edilebilmesi için görüntüleme cihazı ile kontrol yapılması gerekir. Lavabo açıcıyı kullanmanız borulara zarar verebilir. Ancak kullanmakta ısrar ederseniz, banyo zeminindeki suyu temizleyerek lavabo açıcıyı kullanabilirsiniz.

  4. Ziyaretçi Arzu Kalder
    16 Kasım 2018
    Cevapla

    Banyoyu yıkarken dalgınlıkla banyo su giderine saç kılları girdi. Elimle bir kısmını çıkardım ama bir kısmı kaldı mı emin olamadım. Aradan 2 gün geçti ve şimdi banyo gideri taşıyor. Sanırım geçen günkü saç kıllarından kaynaklanıyor. Ne yapmalıyım?

  5. Protesisat çalışanı

    Banyo su giderine saç girmesi sık yaşanan bir sorundur. Aynı şekilde duşa kabin giderine de saç kılı girmektedir. Saç kılları ne kadar uzun olursa banyo giderinin tıkanması o kadar erken olmaktadır. Banyo giderine saç kılları girmişse ve banyo giderinden su gelmesine sebep olmuşsa bir tel yardımı ile çıkarmaya çalışabilirsiniz. Telin bir ucunu kanca haline getirip, kancalı ucunu banyo giderine yavaşça sokunuz. Telin boyu yettiği kadar soktuktan sonra aynı şekilde yavaşça teli geri çekin. Şansınız varsa, saç kılları telin kancalı ucuna takılır. Bu yöntem işe yaramazsa, banyo gideri açma için firmamızdan servis talep edebilirsiniz. Ekiplerimiz adresinize geldiğinde çok kısa sürede banyo giderindeki saç kıllarını çıkarırlar.

  6. Ziyaretçi Hanifi Bağatur
    15 Kasım 2018
    Cevapla

    Banyo yeni tadilata girdi, özellikle pimaş borularını değiştirdik. Ancak tadilat bittikten sonra banyo giderinden su geliyor. Bu neden kaynaklanıyor olabilir. Banyo gideri tıkanmış olamaz çünkü tadilat biter bitmez su döktüğümüzde, döktüğümüz suyun bir kısmı akıp giderken bir kısmı banyo giderinden taşıyor?

  7. Protesisat çalışanı

    Banyo yeni tadilata girmişse ve tadilat sonrası banyo giderinden su taşıyorsa, usta hatasından kaynaklanan bir sorun olabilir. Pis su borularını döşeyen usta, borulara %3 oranında eğim vermelidir. Bu eğim sayesinde suyun yönü belirlenir ve banyo giderine dökülen su akıp ana gider borusuna gider. İdeal eğimden daha az eğim verilirse boruda sık sık tıkanıklık yaşanır. Boruya ters eğim verilirse, sizin yaşadığınız sorun meydana gelebilir. Kesin konuşabilmek için kameralı görüntüleme cihazı ile banyo giderinin içi kontrol edilmelidir.

  8. Ziyaretçi Ayşe Nalan Demirci

    Banyo giderinden su gelmesi normal mi. Banyo giderinden gelen su öyle aşırı değil ama banyo zemininde su birikiyor. Bu durum fayanslara zarar verir mi?

  9. Protesisat çalışanı

    Banyo su giderinden gelen su normal değildir. Dikkat ederseniz, lavaboda, klozette veya duşa kabinde su tüketildiğinde banyo giderinden su gelir. Profesyonel bir firmadan destek alarak banyo gideri tıkanıklığını açtırmanız gerekir. Banyo giderinden gelen suyun fayanslara bir zararı yoktur. Ancak fayans aralarındaki derz dolgu sorunlu olursa fayansın altına geçer ve alt kata su sızar. Banyo zemininde su birikmesinin bir diğer zararı ise; banyo mobilyasının zemine temas ettiği kısım sürekli suya maruz kalırsa çürür.

  10. Ziyaretçi Nazmiye Erdem
    12 Kasım 2018
    Cevapla

    Banyoda sürekli su birikiyor. Temizleyip kuruttuktan sonra, duşakabin kullanıldıktan sonra banyo giderinden su gelmesi söz konusu oluyor. Duşakabin kullanılması ile banyo giderinin ne alakası olabilir ki.

  11. Protesisat çalışanı

    Banyoda bulunan bütün atık su boruları birbirine bağlıdır. Duşa kabin gideri de banyo gideri ile bağlantılıdır. Duşa kabin kullanılınca banyo su giderinden su gelmesi atık su borusunda sorun olduğu anlamına gelir. Banyo gideri taşıyorsa ve bu taşma duşa kabin kullanımına bağlıysa gider borusunda tıkanıklık olabilir. Duşa kabin gideri aracılığıyla atık su borusuna giren su tıkanıklığın olduğu noktada geri teper. Geri tepme meydana geldiğinde en yakın çıkış banyo gideri olduğu için banyo gideri taşıyor olur. En kısa zamanda tıkanıklık açma çalışması yapılmalıdır.

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir