Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.

Banyoda Su Birikmesi

Banyoda su birikmesi, banyonun zemin eğiminden kaynaklanacağı gibi banyo giderinden su gitmemesinden de kaynaklanmaktadır. Banyo gideri tıkanıklığı robot cihazla açan Protesisat, hızlı ve kesin çözümler üretmektedir. Banyo gider tıkanıklığı açma çalışması yapılırken, banyonuzun hiçbir yeri kırılmaz ve borulara zarar verilmez.

Banyoda Su Birikmesinin Sebepleri

Banyolar evimizin en sık kullanılan alanlarından biridir. Banyolar, kişisel bakımların yapıldığı özel alanlar olduğu için, ister istemez banyo zeminine bazı kalıntılar dökülür.

Tıraş olurken ya da duş alırken, yere dökülen kıllar banyo giderine girmektedir. Banyo giderinin borusu lavabo borusu kadar dar olan pimaş borularından yapılır. Banyo gideri tıkanıklığı çok sık meydana gelen tıkanıklık türlerindendir. Gider tıkandığı zaman banyoda su birikmesi meydana gelir.

Banyoda su birikmesinin birçok yan etkileri vardır. Banyo zemininde su birikmesi rutubet olayına sebep olur ve insan sağlığına zarar veren bir durumdur. Banyo zemininde biriken su, fayans aralarından alt kata akarak komşunuzun dairesine de zarar verebilir. Fayans aralarındaki derz dolgunun özelliğini yitirmesi ile banyo zeminindeki su, alt kata akmaktadır. Bu sorunun yaşanması, temizlikte kullanılan kimyasallar yüzünden olur. Tuz ruhu benzeri güçlü temizlik malzemeleri, derz dolgunun tahrip olmasına sebep olur.

Banyoda oluşan rutubet, insan sağlına zarar vermesinin yanı sıra banyodaki mobilyalara da zarar verir. Banyoda kullanılan malzemeler suya dayanıklı olmalıdır. Suya dayanıklı olmayan malzemeler, banyoda su birikmesi yüzünden zarar görebilmektedir.

Banyoda su birikmesi, zeminin eğiminden kaynaklanıyorsa fayansların sökülerek yeniden döşenmesi gerekir. Aksi halde her defasında su ile uğraşmak zorunda kalırsınız.

Banyo zemininde su birikmesi, banyo giderinden kaynaklanıyorsa tıkanıklık olayı söz konusudur. Tıkanıklığın en kısa zamanda açılması gerekir.

Banyo Gideri Açma Teknikleri

Banyo tıkanıklığı açma yöntemleri, lavabo açma yöntemlerine benzetilebilir. Banyo gideri açma tekniklerinde kullanabileceğiniz birkaç çözüm yöntemi bulunmaktadır. Banyo tıkanıklığı açma yöntemlerinin işe yarayabilmesi için, tıkanıklığa sebep olan cismin giderin girişine yakın bir noktada olması gerekir. Eğer tıkanıklığa sebep olan cisim, borunun derinliklerinde olursa banyo gideri açma teknikleri hiçbir işe yaramayacaktır.

Banyo gideri açma tekniklerinden ilki pompa kullanmaktadır. Pompa basit görünebilir ancak birçok yönteme göre etkilidir. Pompa, banyo giderinin tamamını kapatacak şekilde yerleştirilir. Hava almadığından emin olduktan sonra pompalama çalışması yapılır. Pompanın uyguladığı basınç sayesinde tıkanıklık açılabilir.

Pompa kullanmanın yan etkilerinden biri de; pompalama yapılırken tıkanıklığa sebep olan cismin, borunun daha derinine gidebilir.

Banyo tıkanıklığı açma yöntemlerinden diğeri ise tel kullanmaktır. Telin ucu kanca şeklinde kıvrılır. Kancalı kısım banyo giderinden içeri sokulur. Telin uzunluğunun el verdiği kadar boruya sokulan tel, ardından yavaş yavaş geri çekilir.

Tel, geri çekilirken kancalı kısım tıkanıklığa sebep olan cisme takılır. Siz teli çektiğinizde, tıkanıklığa sebep olan cisim de çıkmış olur. Bu yöntem kullanılırken de sıkıntı yaşanabilir. Siz teli iteklerken, telin kancalı ucu tıkanıklığa sebep olan cismi borunun daha derinine itekleyebilir.

Banyo gideri açma tekniklerinde lavabo açıcı önerenler olabilir. Ancak firmamız lavabo açıcıyı tavsiye etmez. Lavabo açıcıdaki güçlü asit size ve gider borusuna tamiri zor hasarlar verebilir. Gider borusunu ısıtan lavabo açıcı, borunun büzüşmesine sebep olur. Bu büzüşmeden dolayı sık sık tıkanıklık yaşanır. Sorunun çözümü için tadilat çalışması yapılması gerekir.

Banyo Gider Tıkanıklığı Açma

Banyo gider tıkanıklığı, çoğunlukla kullanım sonucu meydana gelmektedir. Firmamız, banyo gider tıkanıklığını açarken en sık karşılaştığı sorun, saç kılı yüzünden meydana gelen tıkanıklıklardır.

Banyo zeminine dökülen vücut kılları veya saç kılları, banyo yıkandığında suyun akış yönünün etkisi ile banyo giderine girer. Banyo giderinde biriken saç kılları, borunun çapını daraltarak tıkanmasına sebep olur.

Banyo gideri tıkanıklığı, borunun eğiminden de kaynaklanabilmektedir. Borunun eğimi yeterli oranda olmazsa, suyun akışı yavaş olur ya da hiç olmaz. Bu durum da tıkanıklığa sebep olur.

Protesisat, banyo gideri açma çalışmalarında kameralı görüntüleme cihazı kullanmaktadır. Kameralı görüntüleme cihazı ile borunun içi incelenirken, tıkanıklığın sebebi tespit edilir. Yapılan bu çalışma, deneme yanılma yöntemi ile yapılmaz. Tıkanıklığın sebebi kesin olarak belirlenir.

Banyo giderinin tıkanması, saç kılı benzeri maddelerden meydana gelmişse robot cihaz kullanılır. Robot cihazın ucuna, saç kılını çekip çıkarması için özel bir aparat takılır. Bu aparatın etkisi ile saç kılı robot cihazın kılavuz yayına dolanır ve yay geri çekildiğinde tıkanıklığa sebep olan cisimlerde çıkmış olur.

Banyo gider tıkanıklığı açma çalışmalarında her zaman kanal açma makinesi kullanılmaz. Gider borusunun eğim sorunu varsa robot cihazın hiçbir faydası olmaz. Sorunun kesin yöntemlerle çözülebilmesi için, gider borusunun yeniden döşenmesi gerekir. Bunun için de onarım ekiplerimiz devreye girmektedir. Onarım ekiplerimiz, deneyimli ustalardan oluşur.

Banyo gideri taşması meydana geliyorsa, banyo giderinin bağlı olduğu tuvalet tıkanmış olabilir. Banyo gideri, tıkanıklığın meydana geldiği noktaya daha yakın olursa banyo giderinden su gelmesine sebep olur. Bu sorunun neden kaynaklandığını belirlemek için, kameralı görüntüleme cihazı ile inceleme yapılması gerekir. Yapılan incelemeden sonra, tıkanıklık kesin yöntemlerle açılır.

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir