Müşteri Temsilcimiz
Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.

Bazı Petekler Isınmıyor

Kış aylarında kesintisiz çalışan kombiler zamanla bazı sorunlar çıkarmaya başlar. Bu sorunlar; bazen ciddi sonuçlar doğurur bazen de sorun olduğundan haberimiz bile olmaz.

Kombiden Kaynaklı Sorun

Kombiden kaynaklı sorunlarda bazı petekler ısınmıyor olabilir. Bu sorunlardan biri kombi pompası ile alakalı sorundur. Doğalgaz projesi çizilirken, petek sayısı ve kalorifer borularının uzunluğuna göre petek seçimi yapılmalıdır. Bazı istisnai durumlarda petek sayısına ve kalorifer borularının uzunluğuna göre değil de daha ufak kombiler seçilebilmektedir. Bu gibi durumlarda kombi pompası yetersiz kalmaktadır. Kombi pompası yetersiz kaldığı için de özellikle kombiye uzak olan petekler ısınmamaktadır.

Bu gibi sorunlarda, çevrenizdeki doğalgaz firmalarından biri ile iletişime geçip kombi hesabı yaptırmalısınız. Yapılan hesaplamalar sonucunda kombiniz yetersiz geliyorsa yeni kombi değişimi için gerekli olan prosedürü size söyleyeceklerdir.

Peteklerden Kaynaklı Sorun

Kombi pompanızda hiçbir sorun olmadığına eminseniz, ısınmayan peteklerin vanalarını kontrol etmelisiniz. Bazen peteklerin vanalarının açık olduğunu düşüp kapalı olduğunu fark etmeyebilirsiniz. Özellikle çocuklu evlerde çocuklar vanalar ile oynayarak vanaları kapatabilmektedirler. Isınmayan peteklerin vanalarını açarak peteklerin ısınmasını sağlayabilirsiniz.

Peteklerin, su giriş ve çıkış kısmında tıkanıklık meydana gelmiş olabilir. Sıcak su petek içinde dolaşırken, peteklerin iç çeperinde aşınmalara sebep olur. Aşınma sonucu petek içinde tortu birikmesi meydana gelir. Peteğin su çıkış kısmında tortu birikirse peteğin ısınmasını engeller. Kombiden gelen su petek içinde dolaşarak peteğin ısınmasını sağlar. Petek içindeki tortular suyun çıkış kısımda birikmişse ve suyun çıkmasını engelliyorsa, petek soğumaya başlar.

Bu gibi bir durumda petek temizliği yaptırmanız gerekir. Petek temizliği konusunda en son teknoloji ürünü cihazlar ile yıllardır en kaliteli hizmeti veren firmamız kısa sürede adresinize gelerek çalışmalara başlar. Evinizde hiçbir şekilde tadilat söz konusu değildir. Alüminyum petekler dışında petekleriniz yerinden sökülmeden petek temizliği işlemini gerçekleştirmekteyiz.

Kalorifer Borularından Kaynaklı Sorun

Kombiden çıkan borular, bütün petekleri dolaşarak tekrar kombiye dönmektedir. Sıcak su kapalı bir alanda aralıksız olarak devir daim yapar. Zamanla su içinde kireçlenme meydana gelir veya peteklerin içinde tortu oluşumu meydana gelir. Bu gibi olumsuz durumlar kalorifer borularında tıkanmalara sebep olur.

Kalorifer borularında, tıkanıklık olan kısmın güzergâhında kaç tane petek varsa, o petekler ısınmaz. Bazı petekler ısınmıyorsa kalorifer borularında tıkanıklık meydana gelmiş olabilir.

Kalorifer borularında meydana gelen tıkanıklığı kendi uğraşlarınızla çözemezsiniz. Firmamız bu gibi sorunların çözümünde özel cihazlar kullanmaktadır.

Firmamız Petek Temizliğini Nasıl Yapmaktadır?

Firmamız, petek temizliğini profesyonel olarak yapmaktadır. Kullandığımız son teknoloji ürünü cihazlar ile evinizin hiçbir köşesinde tadilat yapmadan petek temizliğini yapmaktadır.

 • Evinizin kalorifer sistemi; kolektör sistemi ise kolektörün olduğu kısımda, kolektör sistemi değilse evinizin banyosunda çalışma yapmaktayız.
 • Petek yıkama makinesi kolektöre veya banyodaki havlupana bağlanır.
 • Kombi altındaki vanalar kapatılır. (Buradaki amaç; petek yıkama işlemi sırasında petekten sökülen tortuların kombiye zarar vermesini engellemektir.)
 • Bütün peteklerin giriş vanaları kapatılır, sadece temizliği yapılacak olan peteğin giriş ve çıkış vanaları açık kalır. Bu işlem sırayla bütün peteklere uygulanır.
 • Petek yıkama makinesinin bir ucu havlupanın giriş kısmına monte edilir.
 • Petek yıkama makinesin diğer ucu en yakın pimaş giderine bağlanır. Böylece peteklerin içinden çıkan tortular gider hattına gönderilmiş olur.
 • Petek yıkama işlemi tek tek bütün peteklere uygulanarak biter.
 • Petek yıkama bittikten sonra özel koruyucu kimyasal kalorifer sistemine dökülür. Koruyucu kimyasal, petek içinde tortu oluşumunu ve kireçlenmeyi geciktirir. Bu sayede daha uzun süre petek yıkama ihtiyacı hissetmezsiniz.
 • Petek yıkama işleminden sonra petek yıkama makinesi sistemden sökülür.
 • Bütün peteklerin giriş ve çıkış vanaları tekrar açılır.
 • Kombi altındaki vanalar açılır.
 • Kombi filtresi sökülüp temizlenir ve sisteme su ilave edilir.
 • Tek tek peteklerin havası alınır.
 • Kombi çalıştırılır.

Petek temizliği 2 yılda bir yapılması gereken önemli bir işlemdir. Petek temizliğini yaptığınız zaman kombinizin ve peteklerinizin ömrü uzar. Kalorifer boruları içindeki tıkanıklıklar açılır ve koruyucu kimyasal sayesinde 2 yıl sorunsuzca kombinizi kullanırsınız.

Petek temizliği yaptırmak için geç kalmış sayılmazsınız. Firmamız ile iletişime geçerek servis kaydı oluşturabilirsiniz. 30 servis aracı ile Türkiye’nin en geniş mobil ağına sahip firmamız, İstanbul’un bütün ilçelerine ücret farkı almaksızın en geç 2 saat içinde adresinize ulaşmaktadır.

Yorumlar (2)

 1. Ziyaretçi mertkan
  5 Kasım 2019
  Cevapla

  bizdeki 1 adet peteğin altı ısınmıyor kombiye de yakın buradan devam eden tesisata bağlı peteklerde bir sorun yok yardımcı olabilir misiniz ? teşekkürler

 2. Ziyaretçi Ömer Faruk Durmuş

  Isınmayan peteğin kombiye yakın olup olmaması çok bir önem arz etmemektedir. Kombinin gücü yetmediği durumlarda kombiye uzak olan peteklerin ısınmaması sorunu görülebilirdi. Peteğin altı ısınmıyorsa bu durum peteğin içindeki sorunla alakalıdır. Peteğin bağlı olduğu borunun diğer peteklerinde ısınma sorunu olmadığını belirtmişsiniz bu durumda kalorifer borularında bir tıkanıklık olmadığı sonucunu çıkarabiliriz. Gelelim peteğin altı ısınmıyor olmasının sebebine; Peteğin üstü sıcak altı soğuk olursa petek içindeki kanallarda tıkanma vardır anlamı taşımaktadır. Kombi tarafından sürekli ısıtılan suda kireçlenme meydana gelir. Bu kireçlenmiş su zamanla petek içinde tıkanmalara sebep olabilmektedir. Bir diğer sebep ise; su tarafından peteğin içi aşınır ve bu tortular petek içinde tıkanmalara sebep olur. Peteğin altı ısınmıyorsa petek temizliği yaptırmanız gerekir aksi halde ciddi ısı kaybı yaşanacaktır.

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir