Müşteri Temsilcimiz
Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.

Nasıl Açılır? Evde Tıkalı Lavabo Açmanın Pratik Yolları

Lavabo tıkanıklığı çoğu kişinin karşılaştığı bir sorundur. Çoğunlukla mutfak ve banyo giderlerinde lavabo tıkanması olur. Genelde kullanıma bağlı lavabo tıkanıklığı oluşur. Bazen her ne kadar özenli kullanmış olsak da elimizde olmayan sebeplerden dolayı lavabo tıkanması sorunu yaşarız. 

Lavabo Tıkanıklığının Sebepleri Nelerdir?

 • Mutfak lavabosunun tıkanması gidere atılan atıklar, yemek artıkları, yağlar, çay posaları gibi organik etmenlerdir.
 • Çamurlu sebzeler lavabo tıkanmasına neden olabilir. Çamur katmanları gidere akıp orada birikerek taşlaşmaya başlar. Bu da bize lavabo tıkandı problemi oluşturur.
 • Yemek artıklarının çöpe dökülmeden lavabo içerisinde temizlenmesi.
 • Mutfak evyesi içerisinde sebze soymak ve atıklarını evyeye atmak, zamanla parçaların gider borusunda birikip tıkanıklık oluşturmasına sebep olur.
 • Mutfak borusunun eğimsiz olması elimizde olmayan sebeple lavabo tıkanmasına neden olur. Bu durum bina yapım aşamasında iken tesisat borularının döşenme sırasında yanlış döşenen borulardan kaynaklanır. Bu tür lavabo tıkanıklığı açma için tesisat boru sisteminin değişmesi gerekir. Tesisat boru sistemi yenilenip eğim verilerek kanalizasyona akmasını sağlar ve tıkalı boru açma işlemi gerçekleştirilir. Bu işlem için Protesisat firmasını arayarak hızlı ve uygun hizmet alabilirsiniz. Sorun nerede ise kırıp dökmeden en hızlı ve kaliteli hizmeti sizlere vermekteyiz.
 • Mutfak borusunun ana gider hattına uzak döşenmesi atıkların kolay birikip sık sık lavabo tıkanıklığı yaşamamıza neden olur.
 • Zamanla borularda kireçlenme meydana gelir ve boru çapını daraltarak lavabo tıkanıklığı oluşturur.
 • Banyoda bulunan küvet giderlerinin tıkanmasının asıl nedeni saçlar ve kıllardır. Saçlar gider borusunda birikerek tıkanmaya neden olur.

Mutfak Gideri & Lavabo Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Mutfak tıkanıklığı açma konusunda birçok yöntem bulunmaktadır. Bizler evde tıkalı lavabo açmanın pratik yolları aşamasında birçok yöntem deneyebiliriz. Basit tıkanıklık oluşmuş ise birkaç aşamada tıkalı lavabo açma yöntemleri ile kolayca çözüme ulaşırız.

Lavabo tıkanıklığı açma işlemi için elimizde bulunan doğal ürünlerden faydalanabiliriz. Lavabo tıkanıklığını ne açar? Lavabo nasıl açılır? sorularının cevaplarını sizlere şu şekilde sıralayabiliriz;

Yöntem 1

Pompa İle Tıkalı Boru Açma

Eğer tıkanıklığın gider giriş kısmında olduğunu düşünüyorsanız pompa ile lavabo açma yöntemleri ilk aklımıza gelen çözüm olmaktadır. Kullandığımız pompa çok büyük olmamalıdır. Tuvalet pompaları evye lavabosu için fazla büyük olacağı için daha küçük pompaları tercih ederek tıkalı boru açma işlemini yapabiliriz.

 • Pompa gider süzgecinin tam üstünde hiç hava almayacak şekilde yerleştirilir
 • Evye içerisinde bir miktar su olması işlemimizi kolaylaştırır
 • Pompayı düzgünce yerleştirip birkaç kez basınç olacak şekilde pompalanır
 • Tıkanıklık yapan cisim süzgece yakın ise tıkalı boru açma işlemi gerçekleşir
 • Eğer cisim uzak ise pompa sorunu çözmeyecektir

Yöntem 2

Tel Kullanarak Lavabo Tıkanıklığı Açma

Kullanacağımız tel kaliteli olmalı işlem esnasında kırılıp bizleri daha zor duruma sokabilir.

 • Telin boyu ortalama 1 metre civarında olmaktadır
 • Telin bir ucu kanca şekline getirilip lavabonun alt kısmında bulunan boru çıkarılarak duvardaki boru içerisine doğru itilir
 • Borunun kenarından teli yavaşça iterek kancanın tıkanıklığa neden olan cismin arkasına geçmesini sağlayıp yavaşça teli geriye doğru çekin
 • Teli tekrar yavaşça çekerek cismin kancanın ucuna takılıp çıkmasını sağlayabiliriz
 • Bilmemiz gereken telin boyu ne kadar ise cisme ulaşma olasılığı o kadardır

Yöntem 3

Tuz ve Sirke İle Lavabo Açma

Lavabo tıkanıklığı nasıl gider? dediğimizde aklımıza gelen lavabo açma yöntemlerinden en doğalı ve zararsız olanı, tıkalı boru açma konusunda kullanabileceğimiz karışım sirke ve tuzdur. İnsan sağlığına ve malzemeye hiçbir zararı, yan etkisi bulunmaz. Tuz ve sirke karıştığında yumuşatma etkisine sahip olur.

 • 1 bardak tuz ve 1 bardak sirke lavabo giderine dökülüp birkaç dakika bekletilir
 • Evye içerisine su döktüğümüzde az az aktığını görüyorsak işlemi birkaç kez tekrarlamamız gerekir
 • Lavabonun tıkanmasına neden olan cisim organik ise bu lavabo tıkanıklığı açma yöntemi işimize yarayacaktır

Fakat her zaman çözüme ulaşamayabiliriz. Eğer cisim organik değil ise yada tıkanıklık çok daha derinde oluşmuş ve balçıklaşmışsa bu lavabo tıkanıklığı açma yöntemleri işimize yaramayabilir. Lavabo tıkanıklığı nasıl gider? sorusunun bir diğer cevabı ise sirke ve karbonattır.

Yöntem 4

Sirke ve Karbonat İle Lavabo Açma

Bu işlem için yine tıkanıklığa sebep olan cismin organik olması gerekir. Karbonat ile sirke birleştiğinde tepkimeye girer.

 • Yarım bardak karbonatı tıkalı olan lavaboya dökün
 • Ardından 1 bardak sirkeyi karbonatın üzerine dökün
 • Sirkeyi karbonatın üzerine döktüğünüzde tepkimeye girerek köpürmeye başlar, bu sebeple evyeden uzak olmanız güvenliğiniz açısından önemlidir
 • Ortalama 10-15 dk kadar bekleyin
 • 1 litre kaynar suyu tıkalı lavaboya dökün

Bu işlemi lavabo tıkanıklığı problemi dışında da yapabilirsiniz. Arada bir giderinizin tıkanmaması için uygularsanız tıkalı boru açma gibi konular ile uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Yöntem 5

Lavabo Açıcı veya Kostik İle Tıkanıklık Açma

Mutfak gideri nasıl açılır? Lavabo nasıl açılır? Lavabo tıkanıklığını ne açar? diye araştırdığımızda kimyasal ürünler ile karşılaşırız. En çok kullanılanları lavabo açıcı ve kostiktir. Bu ürünler kullanılmadan önce mutlaka kullanma talimatlarını okumalıyız. Yanlış kullanımında cilde, göze, solunum yollarına ciddi zararlar verebilir. Mutlaka maske ve eldiven kullanmalıyız.

 • Lavabo açıcı kullanıyorsanız paketi tıkalı olan gidere boşaltıp üzerine hemen 1 litre kaynar su dökün. İşlem esnasında kesinlikle lavaboya yaklaşmayın. Çıkan buharı solumayın. 10-15 dakika bekleyip ardından bol su ile kimyasalın borudan akıp gitmesini sağlayın.
 • Kostik kullanacaksanız tencerede yine 1 litre kadar su kaynatıp içerisinde kullanım ölçüsüne göre kostik ekleyip karıştırın. Karışımı tıkalı lavabo giderine boşaltıp yine 10 dakika kadar bekleyin. Tıkanıklığın açıldığını gördüyseniz musluk suyunu açıp gider borusunun durulanmasını sağlayın. Yine işlem esnasında maske, eldiven hatta gözlük kullanmanızda fayda var. Çıkan buharı kesinlikle solumayın. Çocukların ulaşamayacağı yerlerde bu ürünleri muhafaza edin. Riskli ürünler olmasından dolayı kimyasallar pek tercih edilmez. Hem insan sağlığı hem de gider borularına verebileceği zararlardan dolayı bu tür tıkalı lavabo açma yöntemleri ve mutfak tıkanıklığı açma yöntemi çok dikkatli kullanılmalıdır.

Bu yöntemleri banyo giderlerinde de uygulayabilirsiniz. Banyo giderlerinde genellikle saçlar ve kılların birikmesi sonucu tıkanıklık oluştuğu için önce giderin olduğu deliğe bir tel sokup ileri geri çekerek saçları çıkarmaya çalışın. Bu işlem işe yaramaz ise yukarıda bahsetmiş olduğumuz lavabo açma yöntemleri işinize yarayabilir. Evde tıkalı lavabo açmanın pratik yolları bu şekilde uygulanabilir.

Bazı tıkanıklıklar için bu uygulamalar yeterli olmayabilir. Basit tıkanıklıklar kolayca açılır. Fakat daha ciddi tıkanmalar için firmamızı arayarak servis kaydı oluşturabilirsiniz.

Gider hattının yanlış döşenmesi, yapım aşamasında kireç, alçı, beton malzemelerinin boru içerisine dökülmesi, atık su giderlerinin eğimsiz olması, gibi hataları malesef kendi başımıza çözemeyiz. Lavabo tıkanıklığı açma ya da mutfak tıkanıklığı açma çabamız yetersiz kalır.

Protesisat firması bu tür zor tıkanıklıklarda sizlere yardımcı olmaktadır. Kameralı teknolojik cihazları ve profesyonel eğitimli çalışanları ile giderlerde bulunan tıkanıklıkların yerini kısa sürede tespit eder. Kısa süre içerisinde kırıp dökmeden, iş yükü çıkarmadan robot cihazlar ile tıkanıklık açılır. Kaliteli, hızlı ve ekonomik hizmet için firmamızı arayabilirsiniz.

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir