Müşteri Temsilcimiz Çevrimiçi
Online Destek
Hizmetlerimize ilişkin sorular sormak veya online servis kaydı oluşturmak için müşteri temsilcimiz ile görüşme başlatın.
Sizi Arayalım!
Numaranızı yazıp gönderin, müşteri temsilcimiz en kısa sürede sizi arasın.
Servisim Nerede?
Size gelecek olan servis ekibinin nerede olduğunu harita üzerinde görüntüleyin.

Duvardan Su Sızması Nasıl Önlenir?

Duvardan su sızması çoğumuzun başına gelmiştir. Duvarın zemin kısmına yakın yerden su sızması olunca, bunu zemindeki bir soruna bağlarız. Ya da tavana yakın bir noktada sızma varsa bunu üst kattaki bir soruna bağlarız. Ancak duvardan su sızması, her zaman sandığımız gibi üst kattan ve ya zeminde meydana gelen bir sorun olmayabilir. Sorun kendi dairenizde de olabilir.

Duvardan Su Sızıyor

Duvardan su sızıyorsa, firmamızın yaşadığı tecrübelere göre; çoğunlukla bulunduğunuz dairenin tesisat sistemindeki su kaçağından meydana gelir. Tabi bu durumun dışında, üst kat komşusunun tesisat sisteminde veya üst dairenin yanındaki daireden de kaynaklanabilmektedir.

Sorunun kendi dairenizde olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bunun için; dairenin ana su vanasını kapatıp su sayacının endeksini kontrol ediniz. Bir gece geçtikten sonra tekrar su sayacının endeksini kontrol ediniz. Arada fark varsa, sorunun sizin dairenizin tesisat sisteminde olduğunu anlarsınız.

Eğer sayacın iki günlük endeks değerler arasında fark yoksa sifon, tuvalet ve lavaboyu bir süre kullanmayın. Bu süre içinde duvardaki su sızıntısında azalma varsa sorun yine sizin dairenizdedir ve su kaçağı sizin gider hattınızdan kaynaklanmaktadır.

Her gün kombiye su takviyesi yapmak zorunda kalıyorsanız, kalorifer tesisatınızda su kaçağı olabilir. Her üç durumda da su kaçağının tespit edilip onarılması gerekir. Çünkü uzun süre suya maruz kalan duvarlarda çürüme olur. Ayrıca duvardaki su sızıntısı rutubet oluşmasına da neden olur ve rutubet insan sağlığı için zararlıdır.

Evin Duvarından Su Akması

Yukarıdaki yöntemleri uyguladınız ve su kaçağının sizin dairenizde olmadığına emin olduysanız, üst daireden veya üst dairenin yanındaki daireden sizin duvara su sızıntısı olabilir. Hangi daire olduğunu öğrenebilmek için, kendi dairenizde uyguladığınız yöntemlerin üst daireler içinde uygulanması gerekir. Böylece su kaçağının hangi daire olduğu belirlenmiş olur. Ancak bilinmesi gereken bir şey vardır ki, akustik dinleme cihazı, termal kamera ve kameralı görüntüleme cihazı olmadan su kaçağının hangi dairede olduğuna %100 kara veremezsiniz, sadece tahminde bulunabilirsiniz.

Daireniz bodrum kattaysa ve evin duvarlarından su akıyorsa, dışardaki topraktan kaynaklanıyor olabilir. Bu durum özellikle yağmurlu havalardan sonra meydana gelir. Eğer yağmurlu havalar dışında da evin duvarlarından su akıyorsa, duvar içinden geçen tesisat borularında kaçak olabilir. Bunun için firmamızı arayarak servis kaydı oluşturabilirsiniz.

Duvardaki Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Duvardan su akıyorsa, mutlaka akan suyun kayağı tespit edilmelidir. Çünkü uzun süre suya maruz kalan binanın ana kolonu zamanla çürümeye başlar ve bina için tehdit oluşur. Duvardaki su kaçağını kesin olarak bulmak için profesyonel bir firmadan destek alınmalıdır. Üstelik öyle sanıldığı gibi su kaçak tespit işlemleri pahalı da değildir.

Firmamız, su kaçak tespiti konusunda en köklü firmalardan biridir. 30 adet servis aracı ile su kaçak tespit firması olarak Türkiye’nin en geniş mobil ağına sahiptir. Firmamız farklı su kaçak türleri için farklı cihazlar kullanmaktadır.

Akustik dinleme cihazı ile duvardaki su kaçağı nasıl bulunur?

Akustik dinleme cihazı dediğimiz cihaz; duvar içindeki borularda su kaçağı varsa, duvarı kırmadan o suyun sesini dinleyerek su kaçağının olduğu yeri tespit etmek için kullanılır. Bu sayede daire içinde hiçbir tadilata gerek kalmaz. Deneme yanılma yöntemi ile evi inşaat alanına çevirmeye gerek kalmaz. Ayrıca su kaçağının olduğu yer %100 tespit edilir.

Bazen su kaçağı çok küçük olur. Çok küçük olduğu için akustik dinleme cihazı ile duyulamayabilir. Bunun için de ekiplerimiz; dairenin temiz su tesisatının basıncını arttırırlar. Basıncın artmasıyla küçük olan su kaçağı daha şiddetli sızmaya başlar. Böylece akustik dinleme cihazı ile rahatlıkla duyulur.

Tespit çalışmasından sonra, o bölge kırılır. Kırılan bölge çoğu zaman bir fayansın boyutunu geçmez. Onarım yapılır ve tekrar eskisi gibi duvar onarılır.

Duvardan su sızıyorsa ve akustik dinleme cihazı ile su kaçağı olmadığı netleşmişse, üst daireden şüphelenilir.

Üst dairenin temiz su tesisatı kontrol edilir. Öncelikle basınç kontrolü yapılır. Basınç kontrolü sırasında basınç düşmesi yaşanıyorsa, temiz su tesisatında su kaçağı olduğu kesinlik kazanır ve akustik dinleme cihazı ile su kaçağının olduğu yer noktasal olarak tespit edilir.

Pimaş Borularından Duvarlara Su Sızması

Daire içinde temiz su tesisatı kontrol edildikten sonra eğer su kaçağı yoksa pimaş boruları kontrol edilir. Pimaş borularının kontrolü akustik dinleme cihazı ile yapılmaz. Bunun için kameralı görüntüleme cihazı kullanılır.

Kameralı görüntüleme cihazı ile pimaş borularının içine bakılır. Pimaş borularının içinde olabilecek bütün sorunlar rahatlıkla tespit edilir. Bu sorunlar farklı farklı olabilmektedir.

Pimaş borularının eğimi yetersiz olabilir. Pimaş borularında eğim sorunu usta hatalarından kaynaklanmaktadır. Bina yapıldığı sırada, pimaş borularının döşenmesi sırasında suyun akışının sağlanması için pimaş borularını belli bir oranda eğim verilmek zorundadır. Bu eğim sayesinde pimaş borularındaki su rahatlıkla akar ve pimaş borusunun içinde birikerek sorunlara yol açmasının önüne geçilmiş olur.

Kameralı görüntüleme cihazı ile pimaş borularının içindeki yağlanmada tespit edilir. Yağlanma tamamen kullanıcı hatalarından kaynaklanan bir durumdur. Kullanıcılar atık yağları lavabolara dökerler. Bu yağlar zamanla pimaş borularının içinde birikerek katmanlaşır. Böylece pimaş borularının iç çapını daraltır ve sık sık tıkanıklıklara neden olur.

Pimaş borularının ek yerlerinde conta sıyırması sonucu su kaçağı meydana gelebilmektedir. Kameralı görüntüleme cihazı ile yapılan görüntüleme sonucunda conta sıyırmaları rahatlıkla tespit edilir. Ayrıca pimaş borularında çatlak varsa ve bu çatlaktan dolayı duvarda su sızıntısı meydana geliyorsa, kameralı görüntüleme cihazı ile bu sorunda tespit edilir.

Tespit işlemi tamamlandıktan sonra onarım yapılması gerekir. Onarım için çatlak veya kırık olan borunun sökülüp, yeni boru takılması gerekir. Firmamız bu gibi onarımlarda, onarım işlerini en doğru ve sağlık yapabilmek için onarım ekiplerine sahiptir. Onarım ekipleri yaptıkları işlerde uzman kişilerden seçilmiştir. En kısa sürede onarımı gerçekleştirip kullanıma hazır hale getirirler. Ayrıca firmamız tarafından yapılan onarımlar bir yıl garanti altına alınmaktadır.

Daire içindeki pimaş boruları kontrol edildikten sonra su kaçağı yoksa üst dairenin pimaş boruları kontrol edilir. Üst dairenin pimaş boruları da alt dairede olduğu gibi kameralı görüntüleme cihazı ile dikkatli olarak incelenir. Pimaş borusunda su kaçağı tespit edilirse daire sahibi bilgilendirilir. Daire sahibinin isteği üzerine onarım ekipleri adrese yönlendirilir.

Kalorifer Tesisatından Evin Duvarına Su Akması

Duvardan su gelmesini her zaman temiz su tesisatına veya pimaş borusuna bağlamak doğru olmaz. Duvardan su gelmesinin nedeni kalorifer boruları da olabilmektedir.

Kalorifer tesisatında meydana gelen bir su kaçağı sanıldığı gibi şiddetli olmaz. Bunun nedeni kalorifer borularının içindeki suyun basıncının düşük olmasından kaynaklanır. Kalorifer tesisatından duvara sızan su rutubet gibi de görünebilir. Sebebi ise suyun çok az akmasıdır.

Firmamız kalorifer tesisatındaki su kaçaklarını onarmak için, özel bir kimyasal kullanmaktadır. Bu kimyasal ilaç, kalorifer tesisatına su ile beraber ilave edilir. Kalorifer borularının içinde dolaşırken, bütün çatlakları onarır. Ayrıca kalorifer tesisatına hiçbir yan etkisi de bulunmaz.

Kalorifer tesisatındaki su kaçağı büyük boyuttaysa termal kameradan destek alınır. Termal kamera, şap altındaki boruların rahatlıkla görünmesini sağlar. Böylece su kaçağı olan yer noktasal olarak tespit edilir.

Duvardaki her ıslaklık su kaçağı olduğu anlamına da gelmez. Evinizde rutubet olabilir. Rutubetten dolayı duvarlar ıslanmışta olabilir. Su kaçağı olup olmadığını yukarda belirttiğimiz yöntemleri kullanarak emin olabilirsiniz.

Duvardan su sızması nasıl önlenir? Duvardaki su kaçağı nasıl bulunur? Duvardan su sızıyor ne yapabilirim? Evin duvarından su akması nasıl önlenir? Sorularını bu yazımızda cevaplamaya çalıştık. Eğer sizde evinizde veya üst kat komşunuzda su kaçağı olduğundan şüpheleniyorsanız, hiç zaman kaybeden firmamızı arayabilirsiniz. Su kaçağı sorunu ciddi bir sorundur. Uzun vadede binanın betonlarına ciddi zararlar verebilir.

Yorumlar (2)

  1. 13 Kasım 2018
    Cevapla

    Evim dış duvardan su alıyor. Tesisatçı çağırdık, su sayacını kontrol etti ancak evinizde su kaçağı yok dedi. Tamam, su kaçağı yok ama duvar su alıyor ne yapmalıyım?

  2. Eviniz dış duvardan su alıyorsa, bu durum yalıtımdan kaynaklanabilir. Dış duvarın diğer tarafı açıktaysa ve duvarda yalıtım yoksa yağmurlu havalarda evin dış duvarı su alıyor olabilir. Yan tarafta bina varsa, binada su kaçağı olabilir.
    Adresinize gelen tesisatçı kabataslak bir inceleme yapıp gitmiş. Oysa sorun sebebi kesin olarak belirlenmelidir. Duvardan gelen suyu kesmek için, özel cihazlar ile hem sizin dairenizde hem yan binada su kaçak tespit çalışması yapılmalıdır.

Soru veya görüşünüzü bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir